Přeskočit na hlavní obsah

5 tipů pro větší relaxaci v koupelně

S našimi tipy lázně nebudete potřebovat. Podívejte se, jak relaxovat v koupelně a uvolnit tak své tělo i mysl.

Koupelna už dávno nemá pouze očistnou a praktickou funkci. Naopak, stává se příjemným relaxačním místem, kde si odpočineme a zbavíme se starostí všedních dní. A to je v dnešní uspěchané době opravdu potřeba! Přinášíme vám pět tipů, díky kterým vnesete kousek uvolňující atmosféry i do vaší koupelny a zrelaxujete se v pohodlí domova!

 

Kneippova metoda

Foto01.jpg

Slyšeli jste někdy o Sebastianu Kneippovi? Tento německý kněz již před více než sto lety objevil léčivou sílu studené vody. Věřil, že polévání určitých částí těla pomáhá zbavit se křečí či bolestí kloubů, podporuje přirozenou obranyschopnost imunitního systému a mnoho dalšího. Například pokud si budete studenou vodou sprchovat stehna a kolena, nejen, že to pomůže unaveným nohám, ale také se vám sníží tlak a bude se vám lépe usínat. Pravidelná lázeň paží zas napomáhá normálnímu fungování horních cest dýchacích, prokrvuje srdeční sval a působí proti únavě. Ale to stále není všechno.

Nesmíme zapomenout také na blahodárné účinky, co se týče fyzické krásy. Sprchování obličeje totiž pokožku osvěžuje a především zpevňuje. Uvidíte, že po pár týdnech bude vaše pleť k nepoznání! V neposlední řadě sprchování tváře zmírňuje bolesti hlavy a podporuje činnost krevního oběhu.

Tato metoda paradoxně pomáhá i těm, kteří trpí nedokrvováním končetin a je jim neustále zima. S touto poruchou krevního oběhu si totiž studená voda hravě poradí. Stačí danou končetinu nejdříve prohřát a následně jí dopřát lázeň ve studené vodě. Tento postup pomáhá také při revmatických onemocněních a při vznikajících nachlazeních.

Naskakuje vám husí kůže jen při čtení těchto řádků? Nemějte strach, na sprchování studenou vodou si rychle zvyknete, a dokonce si jej oblíbíte. Voda totiž působí blahodárně i na lidskou psychiku. V neposlední řadě nezapomeňte také na správnou sprchovou hlavici. Pro váš maximální komfort doporučujeme hlavice alespoň se třemi proudy. To splňují například ty od značky Hansgrohe – jedny z nejlepších naleznete v sérii Raindance Select E. Zaručujeme vám, že se budete cítit jako v lázních!

 

Barvy a naše psychika

shutterstock_327567413.jpg

Jedním z faktorů, který výrazně ovlivňuje naše prožitky, jsou barvy.

Zdá se to neuvěřitelné, avšak technologie pokročily natolik, že barvami může hrát i váš sprchový kout. V některých horních sprchách nebo sprchových hlavicích je totiž zabudované LED světlo.

Najdete je například v sérii Sapho Slim nebo GROHE F-Digital Deluxe.

 

A jak na nás jednotlivé barvy působí? 

 

 • Červená barva má hřejivé a stimulační účinky. Pozitivně ovlivňuje krevní oběh a metabolismus. Posiluje celkovou pohodu, podporuje smělost v rozhodování a dodává nám novou životní sílu a energii. 
   
 • Růžová barva není tak agresivní jako červená, a proto je vhodná i pro vznětlivější povahy, kterým by červená příliš nevyhovovala. Je lékem proti úzkosti i poruchám spánku.
   
 • Zelená barva odjakživa symbolizuje přírodu. Navozuje uklidňující atmosféru, harmonii s okolím a vyrovnané emoce. Může pomoci při potížích s horními cestami dýchacími, ale stejně jako růžová také při poruchách spánku, vyčerpání či stresu.
   
 • Žlutá barva je svými vlastnostmi velmi podobná zelené. Může pomoci zmírnit nervozitu a vnitřní neklid. Ze zdravotního hlediska je používána při žaludečních a střevních potížích.
   
 • Modrá barva vyzařuje klid, jistotou a spokojenost. Umí snížit tep nebo pomoci se zánětem. V delším intervalu na nás působí poněkud ospalým dojmem.
   
 • Fialová barva je barvou snílků. Je velmi inspirativní a činí nemožné možným. Podporuje imunitní systém a napomáhá normální funkci nervového systému.
   
 • Oranžová barva má hřejivý, povzbuzující a detoxikační účinek. Doporučuje se využívat při depresích, křečích, poruchách metabolismu a nedostatku energie.
   
 • Bílá barva symbolizuje čistotu těla a všeobecnou lehkost.

barvy ve sprše


Vhodné osvětlení

U působení světla ještě chviličku zůstaneme. Osvětlení koupelny je totiž pro celkovou atmosféru vskutku zásadní. Má spoustu podob, mezi kterými je třeba se rozhodnout. Nemůžete si vybrat mezi teplým, spíše žlutým světlem, a tím bílým, studenějším? Jako dominantu celé místnosti doporučujeme zvolit teplejší světlo, avšak k zrcadlu – pro perfektní zviditelnění všech detailů – doporučujeme spíše to bílé. A pamatujte: čím menší koupelna, tím více potřebuje světla!

Důležitou roli hraje mimo jiné také rozmístění jednotlivých světel. Základním pravidlem je to, aby prvky, na které jste v koupelně pyšní, byly osvíceny více, a prvky, se kterými naopak tolik spokojení nejste, zůstaly díky menšímu množství světla v ústraní.

 

Relaxační hudba pro dokonalý zážitek!

Jak jistě víte, hudba nás až neuvěřitelně ovlivňuje. Dokáže nás uklidnit, ale také nám dodat energii. Pokud patříte mezi ty, kteří si stále pobrukují a při sprchování se nedokážou obejít bez zpěvu, jistě vás potěší reproduktory GROHE. Žijeme v době, kdy máme chytrý telefon neustále po ruce. Tak proč to nevyužít? Tyto reproduktory se totiž ovládají pomocí Bluetooth. Spárujete je s vaším mobilním zařízením a poté už jen navolíte oblíbené písničky, ranní zprávy, rádiovou stanici nebo právě relaxační hudbu. Nyní už vašemu sprchovému koutu nebude chybět nic!

 

Omamná vůně

K dokonalé relaxaci patří také uklidňující vůně. Pokud chcete zažít ve sprše opravdový omamný zážitek, vyzkoušejte sprchové tablety Hansgrohe RainScent. Kromě toho, že provoní vaši koupelnu, se postarají o uklidnění vaší mysli. V nabídce je hned několik zajímavých vůní.

Oblíbenou vůní je levandule, která má uklidňující účinky, zmírňuje stres a napomáhá při úzkostných stavech. Pomáhá také při problémech se spánkem, takže ji doporučujeme využívat hlavně před ulehnutím do postele.

Další vůní je rozmarýn a citron. Tato kombinace povzbudí vaši oběhovou soustavu, což napomáhá proti nízkému tlaku a malátnosti. Kromě toho uvolňuje napětí spojené se stresem nebo s přepracovaností a stejně jako levandule pomáhá při usínání. Sladkou vůni granátového jablka hojně využívali již ve starověkém Řecku a vůně stříbrné jedle uvolní ucpaný nos a rovněž vaši mysl.  

rainscent hansgrohe

 

Domácí lázně – sprchový panel

Posledním tipem, který vaši koupelnu promění na luxusní wellness, je sprchový panel. Toto zařízení je vysoce komfortní záležitostí, obsahuje jak hlavovou, tak i ruční sprchu. Horní sprcha představuje silný vodopád, a naopak ruční sprcha je předmětem spíše praktickým. K úplné relaxaci poslouží masážní trysky, které uleví nejedněm unaveným zádům. Jsou nasměrovány na rizikové oblasti – ramena, střední část zad a hýždě. Právě v těchto částech těla oceníte jejich hydromasážní účinky nejvíce. Proto je třeba zvolit výšku umístění panelu tak, aby vyhovovala všem, kteří jej budou používat.

Budete hýčkáni od hlavy až k patě!

nahoru