Přeskočit na hlavní obsah

6 pravidel dětské osobní hygieny

Každý rodič jistě potvrdí, že vychovat svého potomka není žádná legrace a v případě hygienických návyků to platí dvojnásob. Dodržování zásad osobní hygieny je ale nezbytné pro zdraví i sebevědomí každého dítěte. Pojďme si tedy o tématu osobní hygieny u dětí říct něco víc.

Každé dítě se vyvíjí odlišně, ale všechny mají jedno společné. Napodobují prakticky vše, co vidí. Velkou roli při výchově hraje tedy zejména chování rodičů, kteří jsou pro dítě tím největším vzorem. Osvojení správných hygienických návyků dítě ovlivní na celý život, proto je rodičovská role při jejich budování nezastupitelná. 
 

„A proč, maminko?“

Děti jsou zvídavá stvoření, a tak se rozhodně nevyhnete otázce „proč?“. A je to dobře, protože to dětem při učení správné hygieny pomůže. Vysvětlete jim, že na světě existují bakterie – takové maličké potvůrky – které navzdory svým malým rozměrům mohou způsobit nepříjemné choroby. Správnou hygienou zabraňujeme šíření takových bakterií. A navíc se budeme cítit lépe.
 

Kde začít?

Pro lepší organizaci a udržení hygienických návyků můžete vytvořit denní seznam úkolů, které je třeba splnit. Dítěti navrhněte, ať si seznam ozdobí pomocí pastelek a barevných fixů a nalepí si jej na viditelné místo ve svém pokoji. A co by na tomto seznamu nemělo chybět? Připravili jsme pro vás šest užitečných tipů, které určitě oceníte.
 

1. Pravidelná sprcha nebo koupel zábavně a bezpečně

har00905.jpg
Koupání může být pro vaše děti i zábava.

Pomozte dětem pochopit, že koupání a sprchování není jen další povinnost a zásada osobní hygieny, ale může to být také zábava a odpočinek. Můžete je trochu rozmazlit tím, že do vany přidáte pěnu. Nebo proměnit nudné sprchování v zábavu s jejich oblíbenými hračkami, aby se na mytí vždy těšily.

 
har01016.jpg
Termostatické baterie hansgrohe ochrání vaše děti před opařením.

Bojíte se děti nechat se sprchovat samotné, aby se neopařily? Jednoduchým řešením jsou termostatické baterie. Kromě úspory vody (tudíž i financí a přírody) můžete bez jakýchkoliv překážek nastavit také teplotu vody – libovolně až do 38°C. Pro nastavení vyšší teploty je nutné zmáčknout speciální pojistku (bezpečnostní tlačítko), což je pro malé děti, které se koupají či sprchují samy, obtížné. Navíc jsou termostatické baterie technologicky řešené tak, aby voda, která jimi protéká, neohřívala ani jejich povrch. Nemusíte se tedy bát, že by se vaše děti opařily, pokud je necháte bez dozoru.

har02588.jpg
Dětská sprchová hlavice hansgrohe Jocolino je hravá a zábavná. Navíc ji vyměníte snadno a rychle.

Dalším zlepšovákem mohou být sprchové hlavice s různými proudy nebo ruční sprchy s hravým dětským motivem. Pro vaše nejmenší tak bude vana nebo sprchový kout hotovým aquaparkem!

TIP SANITINO: Dětské sprchy Jocolino promění koupání v okamžiky plné radosti. Nové ruční sprchy ve tvaru zvířátek děti okouzlí a nasměřují jejich pozornost k něčemu pozitivnímu. Na výběr máte ze 3 druhů zvířecích motivů. Rozhodnete-li se pro sprchování se lvem, krokodýlem nebo zebrou, určitě potěšíte dětské ručičky.

2. Používání kapesníků

Děti, které se zásady správné hygieny teprve učí, si ze začátku nevyhnutelně budou chtít nos i ruce otírat o všechno možné, co jim zrovna přijde pod ruku, a zpravidla to odnesou hlavně rukávy. Pomozte jim tak, že budou mít vždy po ruce krabičku nebo balíček kapesníčků. Vysvětlete jim, že kapesníčky jsou šetrnější k jejich pokožce a zabraňují šíření bakterií k jejich kamarádům a příbuzným.
 

3. Pravidelné mytí rukou

I když bakterie a viry okem nevidíme, neznamená to, že se jich není třeba obávat. Nejen dětské ruce se s nimi dostávají denně do kontaktu a přežijí celé hodiny na všem, čeho se dotkneme. Najdete je na klikách dveří, na kohoutku umyvadla, na držadlu v tramvaji i na klávesnici počítače. Vysvětlete tedy svému dítěti, že mytím rukou po styku s předměty veřejného užití zabráníte kontaminaci dalších předmětů a také proniknutí bakterií a virů na oční, ústní nebo nosní sliznici, což by mohlo vést k nákaze. Naučte je mýt si ruce především před jídlem a po použití toalety.

pravidelné mytí rukou

Děti většinou vidí mytí rukou jako nepříjemnou povinnost. Jak to tedy udělat zajímavější? Zkuste bezdotykové baterie. Nejen, že jsou velmi praktické a šetří vodu, ale pro děti mohou působit tak trochu kouzelně. Jestliže ve vaší koupelně nechcete moc změn, můžete pořídit třeba jen bezdotykový dávkovač mýdla.

TIP SANITINO: Společnost Jika vytvořila set s názvem Baby, který se zaměřuje právě na dětskou sanitární keramiku. Naleznete zde například malé umývátko s motivem cvrčka, které může dítěti umývání rukou také zpříjemnit.
 

4. Samostatně chodit na záchod

Některé děti začnou používat WC dřív, některé později. Rozhodně ale nic nepokazíte, pokud se bude vybavení vašim nejmenším líbit. Hezký obrázek namísto obyčejné bílé keramiky působí jako motivace a vybízí ke snaze se tento úkon naučit. Společnost SAPHO se této myšlenky držela a vyvinula sérii Kid. Právě zde najdete dětskou sanitární keramiku s milými motivy, které potěší nejedno dětské srdce. V této sérii najdete jak záchod, tak i umývátko nebo barevnou baterii.

Pokud si takový speciální záchod nemůžete pořídit, ale chcete svým ratolestem udělat radost, pak je ideálním řešením vzorované WC sedátko. K němu můžete pořídit také stoličku, díky níž nebude mít dítě nožičky ve vzduchu a bude se na toaletě cítit mnohem bezpečněji.
 

5. Umět se utřít nebo použít bidet

Batolata po vykonání velké nebo malé potřeby na nočníku utíráme a tím jim už odmala vštěpujeme nutnost tohoto počínání. Ale protože voda dokáže nežádoucí mikroby odstranit mnohem lépe a šetrněji než toaletní papír, můžeme doporučit, aby se starší děti naučily využívat bidet.

Rychle si osvojí jeho ovládání, a tak pro ně používání bidetu může být i zábava.
 

6. Stříhání nehtů

Vzhledem k tomu, že si malé děti často strkají prsty do pusy, je dobré zastřihovat jim nehty. Za delšími nehty se totiž usazuje víc bakterií, než byste čekali. Pokud je dítěti stříhání nehtů protivné, zkuste mu ho nějak zpříjemnit. Můžete mu pustit hudbu, zpívat písně nebo mu nehty stříhat při nějaké jeho oblíbené činnosti. Pomůže mu to k uklidnění a zároveň si se stříháním nehtů spojí něco příjemného. Opět nezapomeňte na řádné vysvětlení.

pravidla dětské hygieny

Učení hrou a motivace

Pokud se objeví nějaký problém, například vyslovená nechuť k čištění zubů, můžeme si pomoci názorným příkladem, hrou nebo odměnou. Dítěti ukažte, že i jeho oblíbený plyšák si musí vyčistit zuby – „podívej, jak se mu to líbí, bude mít zuby bílé jako břízy!“, anebo připravte malou odměnu za každé bezproblémové vyčištění zubů.

Pomoci může také ručník s oblíbeným motivem, pověšený vedle umyvadla, anebo mýdlo, které si dítě samo vybralo, když bylo s maminkou v drogerii. Nezapomeňte, že byste své dítě neměli trestat, když se mu něco nepovede, ale naopak mu pomoci!

Související produkty

nahoru