Přeskočit na hlavní obsah

Babské rady - zbavte se vodního kamene pomocí citrónu

Když chvíli nedáváte pozor, zjistíte, že je doma všude. V kuchyni, v koupelně i na toaletě. Řeč je o vodním kameni, kvůli kterému i zbrusu nová koupelna opticky zestárne o deset let. Dnes vám prozradíme, jak tuto látku odstranit z jeho nejoblíbenějších místeček v domácnosti.
 

Co je vodní kámen

shutterstock_1346959232.jpg

Vodní kámen je usazenina vznikající všude tam, kde je voda přepravována či uchovávána. Jeho vznik je podmíněn rozpouštěním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě. Podle nich má vodní kámen různé barvy. Nemusí být jen bílý, jak si jej vybaví většina z nás. Právě zásluhou obsahu hořčíku může být i nažloutlý či růžový. Úhlavním nepřítelem všech hospodyněk a hospodářů se vodní kámen stal proto, že vypadá nevzhledně. Má ale další negativní konsekvence – poškozuje spotřebiče a ucpává potrubí.

Proč právě citrón?

shutterstock_199782251.jpg

Možností odstranit vodní kámen je hodně. Jde to teoreticky i mechanickou cestou, ale je to pracné a neefektivní. Pak jsou zde radikální nástroje – například kyselina solná (chlorovodíková). Ta je naopak efektivní hodně, je to ale silná žíravina. Vhodným substitutem citrónu je ocet. Ocet je rovněž všestranný pomocník do domácnosti. My jsme ale dnes dali přednost citrónu i proto, že voní příjemněji a k plastovým a gumovým částem spotřebičů se citrónová šťáva chová o trochu šetrněji než ocet.

Rychlovarná konvice

Nakrájejte jeden celý citrón na kolečka a vložte je do konvice. Naplňte konvici vodou tak, aby zalila všechna místa zanesená vodním kamenem. Vařte na 100 °C. Poté půl hodiny počkejte a povařte podruhé. Nakonec konvici opláchněte studenou vodou. Konvice je pak čistá a odvápněná.

citron v konvici

Pračka

Citrónová šťáva je tak skvělá, že zafunguje účinně i pro samotné praní. Když jí přidáte půl nádobky k pracímu prostředku a zapnete standardní prací cyklus, vaše oblečení pak bude jasnější a čistší. K tomu navíc i voňavější. A funguje to na bílé i na barevné prádlo.

Ale dnes hovoříme o vodním kameni. Pokud je ho ve vaší pračce abnormální množství, nechte pro tuto chvíli špinavé prádlo stranou. Do zásobníku na prací prášek dejte opravdu hodně citrónové šťávy a prožeňte pračku na 60 °C.

citron v pracce

Myčka nádobí

Podobný postup. Do košíčku s příbory v myčce nakapejte šťávu z vymačkané půlky citrónu. Zapněte běžný program mytí. Vodní kámen by měl zmizet.

vodni kámen v myčce

Vodní kámen z WC

Další citrón z vaší síťovky bude určen k mytí WC. Rozřízněte jej na půl a obě poloviny vymačkejte tak, abyste pokryli celou vnitřní plochu vaší záchodové mísy. Nechte účinkovat několik hodin – ideálně přes noc. Poté protáhněte celou mísu záchodovou štětkou a několikrát spláchněte.

Vodní kámen z umyvadla či vany

Pokapejte povrch umyvadla či vany citrónem. Tentokrát jeden kus ovoce asi stačit nebude – je to velká plocha keramiky, kde zvláště u stěn najdeme hodně a hodně vodního kamene. Aplikujte všude, kde je to potřebné a nechte půlhodinku působit. Poté setřete jemnou houbičkou nebo utěrkou. Opláchněte vodou a osušte. Pokud je to nutné, postup opakujte.

citron a umyvadlo

Prkénko na krájení potravin

Mnozí zanesené prkénko na krájení potravin bez milosti vyhazují. Přitom i tento užitečný nástroj pro přípravu jídla můžete zachránit. Potřete celou plochu citrónem a dejte šťávě nějaký čas na to, aby zacvičila s nečistotami. Poté prkénko setřete. Budete překvapeni – je, jako byste ho zrovna přivezli z obchodu.

Tipy na závěr

Pro stírání nepoužívejte houbičky s drsnou plochou, abyste vaše umyvadlo či vanu nepoškrábali. Lepší jsou měkké houbičky nebo jemné utěrky z mikrovlákna. Pokud se náhodou stane, že doma nenajdete citróny, zato vám zbylo hodně limetek ze sobotní mojito párty, nebojte se použít je! Limetková šťáva je dokonce ještě účinnější. Jediným nedostatkem je, že limetky jsou mnohem dražší.

Související produkty

nahoru