Přeskočit na hlavní obsah

Čím více možností máme na výběr, tím hůře jsme schopni si vybrat. A v koupelně to platí trojnásob… Na trhu je tolik rozmanitých barev a jejich kombinací, že se v nich můžeme lehce ztratit. Jaké tedy jsou a jak je sladit, aby výsledek stál opravdu za to?

Sladit barevný odstín s texturou i provedením je v malém prostoru, jakým koupelna zpravidla bývá, náročný úkol. A tak se mnozí nakonec raději uchýlí k neutrálním tónům, a to jen proto, aby nic nezkazili. Pro ty odvážnější, kteří chtějí docílit skutečně originálního vzhledu koupelny, přinášíme několik zajímavých tipů.

 

Na začátek…

Při výběru tmavých odstínů buďte velmi opatrní. Výrazné a syté barvy překrásně vyniknou ve větších koupelnách, avšak i zde platí, že všeho moc škodí. Tmavá by proto měla být maximálně jedna stěna, která se stane ústředním motivem celého interiéru a vytvoří zajímavé pozadí pro kontrastující umyvadlo, závěsné skříňky nebo koupelnové doplňky.

Naopak v malých koupelnách mohou tmavé barvy napáchat nenapravitelné škody, neboť prostor opticky výrazně zmenšují a na citlivější povahy mohou působit až stísněným dojmem. Vhodnější jsou proto světlejší barvy, které koupelnu naopak prosvětlí a opticky zvětší. A ačkoli bílá barva příliš originálně nezní, v kombinaci s neotřelými doplňky vytvoří interiér nepoznané krásy.

 

Barevná koupelna přírodě na dosah

Relaxujte obklopeni přírodou. Ideální je k tomu tmavě zelená barva v kombinaci s hnědým dřevem a zlatými doplňky do koupelny. Díky využití přírodních materiálů nebo jejich dokonalých imitací vytvoříte prostor, ve kterém si po náročném dni rádi dopřejete uklidňující relaxaci. A to třeba i uprostřed rušného velkoměsta. Pokud je vaše koupelna malých rozměrů, tmavě zelenou mírně omezte a zkombinujte ji se světlým dřevem či bílou barvou. Zlaté doplňky můžete ponechat. Prostor díky tomu nebude vypadat stísněně, ale naopak uvolněně a harmonicky.

I svěží světle zelená může v interiéru sehrát skvělou roli. Symbolizuje rovnováhu, regeneruje vyčerpané nervy, budí naději a dodává novou životní energii. Vyberte si jednu stěnu (například tu za umyvadlem) a vymalujte ji v tomto odstínu. V kombinaci s dřevěnými doplňky a živými květinami nemůžete udělat při zařizování koupelny v přírodním stylu chybu!


Hravý minimalismus

Patříte mezi zastánce minimalismu? I v tom případě můžete do své koupelny vnést kousek originality. Decentní neutrální tóny, jako je smetanová, písková nebo antracitová, perfektně korespondují se studenými kovy či světlým dřevem. Detail do jednobarevných ploch může sebevědomě vnést zajímavý strukturální povrch keramických obkladů. Hru s rozměry, rytmem a měřítkem jednotlivých obkladových prvků zvýrazní o odstín světlejší nebo tmavší spárovací hmota, která větším plochám kromě kontrastu dodá také jasný řád.

Minimalistická koupelna si nepotrpí na jasné a pestré barvy, ale pokud je chcete ve svém interiéru využít, opatrně s nimi. Pokud si malý kontrast nechcete nechat ujít, zvolte červenou, vínovou nebo oranžovou. Koupelně dodají vtip a lehkost.

Barevné koupelny – inspirace v hřejivých odstínech

Mezi zajímavé barvy vhodné do koupelny jsme zařadili také žlutou, případně v kombinaci s červenou barvou. Tato barevná souhra se jistě zalíbí (nejen) optimistickým duším. Žlutá je symbolem slunce, hojnosti i koncentrace. Působí blahodárně na všechny smysly, uzdravuje tělo i mysl, podporuje paměť a obnovuje chuť do života. 

Červená je typickou barvou lásky. A nejen té partnerské, ale i lásky k světu a sami k sobě. Najdeme v ní energii a sebejistotu při rozhodování. Takto barevné koupelny s sebou jednoduše přináší sílu, rozvoj a povzbuzení!

Modrošedé koupelny – barevné skvosty

shutterstock_1815812780.jpg

Dobru náladu a uklidňující pocit spolehlivě navodí také barvy jako modrá nebo tyrkysová. Ochlazují místnost a pomáhají vytvořit prostor pro relaxaci. Modrá připomíná moře a je symbolem hloubky a mystiky. Pro ty, jejichž život je neustále hektický a působí na ně proto tlak a stres, je tato barva perfektní volbou. V kombinaci s tmavším či světlejším odstínem šedé dosáhnete jedinečného výsledku. Šedá barva působí luxusně, dominantně a jemně zároveň. Co víc, můžete ji zvolit i ve formě stěrky, která koupelnovým zdem dodá 3D efekt.

 

Černá a bílá jsou také barvy

Vidíte tuto barevnou kombinaci jako nudnou a neoriginální? Opak je pravdou! I po letech se jedná o nadčasové spojení barev, které jen tak neomrzí. Černobílá klasika v sobě snoubí eleganci, čistotu i originalitu. Zatímco bílá barva navozuje pocit svěžesti a opticky zvětšuje prostor, černá symbolizuje především eleganci a luxus. Dohromady zvýrazní každý interiér a hlavně nepodlehnou neustále se měnícím módním trendům. Vybírat můžete také z nepřeberného množství povrchů, které pomocí optických efektů tvoří jedinečné hry světel a stínů či mozaiky a netradiční tvary. 

Fialkový pastel ve dvojici s bělostnou čistotou

Mezi oblíbené barevné kombinace koupelen patří v neposlední řadě také fialová a bílá. Pastely jsou vcelku nedávným trendem, který pohladí kdejakou bolavou duši. Konkrétně fialová přináší harmonii a pocit bezpečí. Kromě toho zvyšuje meditační a spirituální účinky, které vám pomohou najít vnitřní klid. Posiluje intuici a pro jedince trpící nervozitou, strachem či depresemi je více než vhodná. Organismus zbavuje škodlivin a zvyšuje jeho schopnost vstřebávat a využívat minerály. V syntéze s bílou barvou, jež symbolizuje čistotu těla i duše, vytvoří uvolňující interiér, přímo vybízející k relaxaci.

Barevné koupelny a barevné inspirace často dokáží ovlivnit naši psychiku více, než si umíme představit. Zařiďte si koupelnu podle vašich preferencí, využijte sílu barev a hlavně popusťte uzdu fantazii!

nahoru