Přeskočit na hlavní obsah

Na novou koupelnu je radost pohledět. Vše se leskne a září. Jak si tento zážitek uchovat co nejdelší dobu? A jak zároveň podpořit dlouhodobě bezproblémovou funkčnost vybavení? Základem je pravidelná a citlivá péče. A protože vodovodní baterie patří v domácnosti mezi nejvytíženější, pojďme si shrnout, co uvítají a co jim naopak uškodí.

 

Úklid a rytmus domácnosti

Přístup k péči o vodovodní baterii záleží na více faktorech. V prvé řadě je to závislé na počtu osob v domácnosti, dále zda se jedná o dospělé jedince, děti či seniory a zda jsou součástí domova domácí mazlíčci. Svou roli hraje i rytmus domácnosti: pokud pracujete z domova, jste rodič na rodičovské dovolené nebo senior, a tedy hodně času trávíte doma, předpokládá se, že i spotřebiče jsou používány častěji a tedy i péče o ně by měla být častější. Zapomenout bychom neměli ani na tvrdost vody. Pokud máte doma tvrdou vodu, pak roste i riziko vzniku nepěkných map a vodního kamene. Péče o vodovodní baterie by měla být častější a důkladnější. V takovém případě můžete zvážit i pořízení vodních filtrů.

Kde všude jsou vodovodní baterie

V každé domácnosti nalezneme alespoň tři různé vodovodní baterie (dřezová, umyvadlová, sprchová/vanová). Podle jejich umístění bychom pak měli zvolit odpovídající péči. Zatímco kuchyňská baterie čelí zejména nečistotám spojeným s potravinami (např. mastnota, kyseliny či cukry z ovoce a zeleniny…), baterie umístěné v koupelně jsou vystaveny typickým nečistotám, mikroorganismům, zbytkům mýdel či šamponů.

Vsaďte na pravidelnost

Základem dlouhodobě udržitelné spolehlivosti a perfektního vzhledu vodovodních baterií je pravidelná péče. Obvykle se jedná o drobné, nenáročné úkony, které jednoduše zařadíte do svých denních rituálů. Po každém použití je vhodné baterii a její okolí opláchnout a vysušit. Větší pozornost bychom bateriím měli věnovat jednou za týden, kdy nejen samotnou baterii, ale i podkladový materiál a okolí pečlivě zbavíme všeho, co tam nepatří.

Tip: Zatímco kuchyňskou baterii bychom měli pečlivě umýt po každém vaření, neboť zejména kyseliny z potravin mohou její povrch narušit, umyvadlovou i sprchovou/vanovou baterii zpravidla po běžné očistě stačí opláchnout od mycích prostředků, případně utřít dosucha. Tak lépe předejdete případnému usazování vodního kamene a množení mikroorganismů.

Jak čistit vodovodní baterie

K efektivnímu čištění je nejvhodnější použít navlhčený jemný hadřík, případně molitanovou houbu či čisticí ubrousek, kam přidáte i trochu vhodného čističe. Touto směsí pak z vodovodní baterie důkladně setřete nečistoty. Pokud někde objevíte zaschlou nečistotu či odolný vodní kámen, nechte čistič chvíli na daném místě působit a setřete jej až následně. Na odolnější nečistoty (u stojánkových baterií obvykle v místě uchycení k dřezu/umyvadlu) lze použít i jemný kartáček (hodí se například vyřazený zubní kartáček). Jakmile jsou nečistoty setřeny, důkladně baterii opláchněte a vysušte do sucha. V případě potřeby proces opakujte.

čištění baterie

Kuchyň a koupelna: trochu jiná péče

Jak jsme již zmiňovali, péče o vodovodní baterie v koupelně a kuchyni se obvykle liší. Je proto vhodné zvolit takový čistič, který zohledňuje prostředí. Zatímco kuchyňské čističe se soustředí na nečistoty, vápenaté usazeniny, ale také tuky a oleje z kuchyně, koupelnové čističe se zpravidla zaměřují na nečistoty, mikroorganismy a vodní kámen. Nezapomeňte, že nečistíte „jen“ baterii, ale také dřez, umyvadlo, vanu či sprchový kout. Zvolený čistič by měl respektovat i toto prostředí.

Nerezové dřezy potřebují jinou péči než ty z umělého kamene a rozhodně se liší od umyvadel, van, sprchových vaniček či skleněných zástěn. Nevhodně zvoleným čističem můžete prostředí porušit.

Tip SANITINO: Podívejte se, jak vyčistit granitový dřez. Připravili jsme pro vás také článek o čištění keramického dřezu.

Čemu se vyhnout?

Ať už jsou vodovodní baterie opatřeny jakýmkoli typem povrchu, vyhnout byste se měli agresivním chemickým čističům (obsahujícím rozpouštědla a kyseliny), jež mohou poškodit, rozleptat ochranné povrchové vrstvy baterie. Zapomeňte i na různé drátěnky, hrubé kartáče, pískové čističe nebo houbičky s hrubou částí. Ochrannou či samotnou povrchovou vrstvu totiž můžete i „sedřít“, tedy poškodit mechanicky. Pokud byste byli hodně urputní, můžete vodovodní baterii dokonce poškrábat či strhnout z ní část povrchové úpravy. Pozor si dejte i na běžný ocet či citron, které v neředěné formě též mohou povrchy poškodit.

Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

Související produkty

nahoru