Přeskočit na hlavní obsah

Toužíte po kuchyni, která bude moderní, neotřelá a prostorově velkorysá? Vsaďte na industriální styl, šikovně zkombinujte jeho prvky a doplňky a vtiskněte své kuchyni originální design!
 

Industriální styl je nadčasový

shutterstock_1641746212.jpg

I když původně nevznikl jako designový styl, je dnes velmi oblíbený a je nadčasový. Můžete ho použít prakticky kdekoliv, ale pozor – aby vypadal dobře, potřebuje spíše větší prostory a dostatečné osvětlení. Původně je to styl továrních hal a průmyslových podniků, někdy se také označuje jako factory style. Dříve se využíval například ve velkých halách, kancelářích, muzeích, kavárnách, ale postupně pronikl i do bytů a domů. Jeho charakteristiky jsou kromě velkorysého prostoru také přiznané technické prvky, industriální nábytek a doplňky a v neposlední řadě také typické materiály jako cihly, beton a dřevo. Je to styl, který je hrubý, surový, rozhodně na vás nebude působit dojmem, že se chce lacině zalíbit. Najdeme v něm upřímnost až drzost, ale i romantiku. I když to zní možná paradoxně, je to tak. Industriální styl totiž dnes už dávno není hrubým prostředím pro tvrdou práci, ale nostalgickým ohlédnutím se za minulou dobou.

Kuchyně v industriálním stylu

Kuchyně je místem, kam se tento styl hodí vlastně nejvíce. Moderní kuchyně jsou totiž často prostorné místnosti, které zároveň fungují i jako jídelna a obývák. Ideální je mít zde vysoká okna, nejlépe hojně členěná a výrazná. Podlahy bývají betonové nebo dřevěné a vyznačují se jistou dávkou surovosti bez příkras, stejně jako neomítnuté stěny. Nábytek je celkově málo dekorativní, nebývá nijak přehnaně zdobený, ale spíše praktický. Může i být ve stylu vintage, který do industriálního prostoru skvěle zapadne. V industriálním stylu kuchyně naleznete strohé kovové police, poličky a věšáky nebo skříňky s hladkými povrchy bez ozdob, ale zato s odhalenými šroubky či úchyty.

Inspirace bez přetvářky

Inspiraci industriální kuchyně čerpají v odhalenosti a v účelnosti. Takový je totiž i původní ráz průmyslových hal, kde se nehledělo na styl, ale na funkčnost a účel. Dráty a další technické prvky tedy mohou být klidně odkryté, stejně jako topení a další vybavení. Design kuchyně tomu také odpovídá, vše je uspořádáno funkčně a zároveň odhaleně. Součásti kuchyně, jako dřez, baterie, různé poličky a držáky, nehýří barvami, ale jsou laděny spíše do černé, šedé, případně nerezové. To ovšem neznamená, že jiné barvy jsou tabu. Naopak, sem tam je žádoucí klidně i křiklavý odstín, který rozbije jednolitost barev. Z materiálů dejte přednost kovu, nerezu a samozřejmě betonu, ale hodí se třeba také sklo nebo keramika. Nezapomeňte na dřevo, které působí teplým dojmem a vytváří hřejivý pocit. V industriální kuchyni tak představuje rovnováhu k odtažitému a chladnému kovu. Povrchy bývají matné a mohou mít jakoby opotřebovaný povrch. Oproti klasickým kuchyním se kuchyně industriální odlišují také osvětlením. Typickým světelným schématem jsou závěsné lampy v černém, šedém nebo barevném provedení, ale také se hodí vnitřní osvětlení skříněk nebo nezbytné světlo nad kuchyňskou linkou.

         osvetleni industrial           doplnky

 

nahoru