Přeskočit na hlavní obsah

Při zařizování malé koupelny v paneláku je potřeba počítat s každým centimetrem a umět ho pořádně zúročit. Ať už svou oázu klidu rekonstruujete, nebo teprve realizujete, jistě se vám bude hodit pár osvědčených rad. Inspirace pro malé koupelny v paneláku právě přichází!

Praktičnost, lázeňský klenot, nebo obojí?

Klíčovou otázkou, kterou si na začátku musí položit každý, je to, jestli dáte ve své koupelně přednost sprchovému koutu, nebo vaně. Pokud preferujete dlouhé relaxace ve vaně, ale bojíte se, že vaše koupelna nedisponuje dostatečným prostorem, máme pro vás řešení. Výrobci mysleli i na uživatele menších koupelen a přesně pro jejich účely vyvinuli vany se zúžením v prostoru pro nohy. Tato varianta výrazně šetří prostor, aniž by omezila váš komfort. Stejně praktické jsou i menší rohové vany, které poskytnou prostor pro pohodlnou koupel, ale nezaberou vám tolik místa.

 Pro dosažení maximální úspory prostoru a spotřeby vody můžete zvolit sprchový kout. Ten je ideální také pro starší a méně pohyblivé osoby, jelikož bariéry jsou zde jen minimální. Na trhu najdeme i sprchové kouty naprosto bezbariérové, a to díky absenci vaničky. Designově je toto řešení velmi propracované a nijak nenarušuje celistvost koupelny. Jediné, na co je třeba myslet, je perfektní hydroizolace podlahy. V neposlední řadě si dejte pozor na výběr sprchových dveří – místo klasických otevíracích dveří je lepší zvolit ty posuvné.

TIP SANITINO: Nemůžete se rozhodnout mezi relaxací ve vaně a sprchováním? Kompromisem je pořízení vanové zástěny. Díky ní si budete moci dopřát jak lázeň ve vaně, tak i rychlou stimulující sprchu.

malá barevná koupelna          inspirace malé koupelny


Koupelna v paneláku – barevná inspirace

Pokud máte pocit, že vaše koupelna působí stísněným dojmem, dbejte na správnou volbu barev. Malé prostory si žádají světlé barvy – díky nim dojde k optickému zvětšení a provzdušnění interiéru. A nemusíte se spokojit pouze s klasickou bílou, vhodná je i světle žlutá, béžová, světle šedá nebo broskvová. Jste-li zastánci výraznějších a tmavších barev, zakomponujte je do prostoru pomocí malých doplňků nebo ornamentů na světlém základu. Bytoví designéři také doporučují použít velkoformátové obklady. V malých koupelnách obzvlášť vyniknou, vyvolají dojem o něco větší koupelny, a navíc se díky malému množství spár mnohem lépe udržují.

 

Vyberte si vhodné umyvadlo

Většina z nás se domnívá, že pokud do malého prostoru zakomponuje rohové umyvadlo, ušetří tolik cenný prostor. Toto řešení ale naopak přístup omezí a k umyvadlu už nepřipojíte odkládací plochu. Mnohem vhodnější je dát přednost menším symetrickým umyvadlům nebo umývátkům, která příjemně zapadnou do každého prostoru. Vybrat si můžete umyvadlo na desku nebo zabudované do skříňky. Ve druhém případě doporučujeme volit koupelnový nábytek s umyvadlem.

 

Úložný prostor od podlahy ke stropu

Pokud si chcete s malým prostorem vyhrát, zaměřte se na to, abyste jej využili od podlahy až ke stropu. Ideální jsou v tomto případě vysoké skříňky. Uschovat do nich můžete například koš na špinavé prádlo nebo odpadkový koš. Doslova se snažte zužitkovat každý kout – velmi praktické jsou taktéž rohové skříňky. Co je ale nejdůležitější, preferujte především závěsné systémy. Budete se divit, jak moc vám místo pod zavěšenými skříňkami přijde vhod! Závěsné může být mimo jiné i WC, což je praktické, hlavně co se týče údržby. A nakonec – oproti otevřeným poličkám dejte přednost uzavřeným skříňkám, na pohled budou působit mnohem minimalističtěji.

 

Panelákové koupelny – inspirace světlem

Nejen světlé barvy opticky zvětšují prostor. I díky dostatečnému osvětlení do koupelny může vaše koupelna působit, jako by měla pár centimetrů navíc. V paneláku většinou nemáme k dispozici přirozené světlo, avšak světlo umělé nám jej hravě vynahradí. Celkový efekt můžeme umocnit ještě zrcadly. Prostor díky nim bude rázem vzdušnější!

malá koupelna             malá koupelna

 

Inspirace ve světlých barvách, jas a využití prostoru až ke stropu. Přestože vaše koupelna disponuje jen několika metry čtverečními, s těmito pravidly z ní učiníte hotový ráj!

Související produkty

nahoru