Přeskočit na hlavní obsah

Objevte kouzlo stylu japandi a zařiďte si podle něj i svou koupelnu. Kombinace zemitých barev, dřeva a minimalismu vás opravdu dostane. Jak na to? Přečtěte si náš článek.

Někdo by mohl říct, že japonský a skandinávský styl nemají nic společného. Opak je ale pravdou. Oba dva tyto styly se vyznačují přírodními materiály, čistými liniemi a láskou k minimalismu. V interiérovém designu tak tvoří dokonalou kombinaci. V našich končinách je japandi styl stále vyhledávanější, ale nejde o žádnou novinku. Vznikl totiž před více než 150 lety.

 

Historie japandi stylu

Harmonický styl japandi vznikl díky dlouhodobým kulturním vazbám mezi Japonskem a Dánskem. Jedinečné styly těchto dvou zemí na sebe začaly vzájemně působit již před více než 150 lety, kdy dánští architekti, umělci a designéři odcestovali do Japonska hledat novou inspiraci. Byli to jedni z prvních lidí ze západu, kteří do země zavítali přes teprve krátce otevřené hranice, jež byly předchozích 220 let uzavřeny.

Obdiv je však oboustranný. Dánský styl je již celá desetiletí vyhledávaný ve všech koutech Japonska. Oba styly se vyznačují úctou k řemeslníkům, ručně zpracovaným výrobkům, přírodním materiálům a pozitivnímu přístupu k jednoduchosti. Podobnost najdete také v absolutní funkčnosti prostoru a vyrovnaném pohledu na život.

Chcete si takto zařídit i svou koupelnu? Pojďme se podívat, jak na to!

japandi styl


Designová záležitost, ale i životní styl

Máte rádi pořekadlo, že v jednoduchosti je krása? Pak vás jistě zaujme filozofie wabi-sabi. Učí nás vidět krásu minimalismu a přijímat život takový, jaký je. Mimo to se vyznačuje láskou k nedokonalosti – ta zde není vykreslena jako něco nepříjemného či rušivého, ale právě naopak: díky ní vyniká jedinečnost a krása všedních věcí. Dále je pro tuto filozofii typická skromnost a neokázalost interiéru.

A jak vznikl pojem japandi? Jak už jsme zmínili, tento styl vznikl propojením stylu japonského a skandinávského. Proto stačilo zkombinovat slovo „japonský“" a „scandi“ a nový výraz byl na světě!

 

Barvy? Nejlépe neutrální

Co se týká barevnosti, většina barev je spíše neutrálních. Ideální jsou teplejší a zemitější barvy, které vaši mysl uklidní a navodí hřejivou atmosféru. Volte tedy například béžovou, krémovou či hnědou. Pokud byste chtěli interiér oživit, zvažte kontrastní tmavé barvy – smaragdovou, indigovou či tmavě fialovou. Rozhodně to s nimi ale nepřežeňte! Co se týče jakýchkoliv vzorů, těm se raději vyhněte.

japandi koupelna         japandi koupelny


Nábytek a láska k dřevu

Japandi styl dává přednost nábytku, který je nízko nad zemí. Tento zvyk podporuje spojení lidí se zemí a jejich citlivé vnímání přírody. Vhodné jsou tedy například skříňky pod umyvadlo, které zároveň šetří prostor. Linie nábytku v tomto stylu by měly být čisté a minimalistické. A jaký zvolit materiál? Rozhodně dřevo. Jednou z variant je zakoupení nábytku pouze napodobující dřevěný povrch, avšak porozhlédnout se můžete i po dřevě opravdovém. V tomto případě jsou ideální tropické dřeviny, které jsou na vlhko zvyklé. Počítejte však s vyšší cenou.

Nábytek by měl být vybírán skutečně pečlivě, protože sám o sobě slouží jako výrazný a odvážný prvek. Nezapomínejte na kvalitu – vždy nakupujte pouze u ověřených výrobců. Můžete však použít i starší kusy, které upcyklujete.

japandi


Umyvadlo a umyvadlová baterie

Dalším důležitým prvkem je samozřejmě umyvadlo. V japandi koupelně se bude skvěle vyjímat buď to volně položené na desce, nebo klasické propojené rovnou s umyvadlovou skříňkou. Pro podtrhnutí harmonizující atmosféry v místnosti volte oblé tvary – vyrábí se umyvadla jak kulatá, tak oválná.

Nezapomeňte také na umyvadlovou baterii. Měla by ladit s umyvadlem, takže pokud je to možné, vybírejte produkty ze stejné série anebo alespoň produkty podobných křivek. Vzhledem k tomu, že japandi style preferuje před složitými tvary spíše jednoduchost, vybírejte z baterií pákových, ne z těch kohoutkových. Zvolit však můžete i baterii bezdotykovou – nejen, že je velmi moderní, ale také vysoce hygienická.

 

Vana či sprchový kout?

V každé koupelně, ať je zařízená v jakémkoli stylu, se nachází prvek, který nás upoutá hned na první pohled. Nejčastěji to bývá vana nebo sprchový kout. Koupelna v japonském stylu nepreferuje žádnou z variant. Je jen na vás, kterou možnost zvolíte. Pokud je místnost prostorná, doporučujeme zvolit volně stojící vanu – ta působí opravdu jedinečně. Pokud preferujete naopak sprchový kout, porovnejte všechna jejich provedení a vyberte to nejlepší. I zde však platí, že čím oblejší, tím lepší.

Velmi elegantním řešením jsou také sprchové kouty typu walk-in. Zvolit však můžete i atypický sprchový kout vyrobený na míru, který bude ve vaší koupelně každý obdivovat. To samé samozřejmě platí i o vaně, ani v jednom případě se vaší fantazii meze nekladou.

 

Minimum doplňků

S doplňky to v japandi koupelně nepřehánějte. Pro tento styl je totiž na prvním místě funkčnost. Výzdoba je minimální – tvoří ji převážně rostliny, skleněné výrobky a ručně vyráběná keramika.

Inspiraci můžete hledat také přímo v Japonsku – tradiční jsou tapety urushi, látky shibori, bonsaje nebo papírové lampy. Ani zdi by neměly být příliš zdobené, doporučujeme si zvolit jednu dominantní dekoraci a tu poté doplnit jen pár drobnostmi. Takovou dominantou může být například bezrámové zrcadlo, které prostor opticky zvětší a rozjasní. V neposlední řadě můžete k výzdobě použít textilie z přírodních materiálů.

Japandi koupelnu si zamilují milovníci minimalismu, voňavého dřeva a severské útulnosti.

Související produkty

nahoru