Přeskočit na hlavní obsah

Hledáte koupelnu, která nezestárne? Pak volte mramor! Nese v sobě ušlechtilou krásu, noblesu a eleganci. Pojďte s námi odhalit tajemství mramorové koupelny!

Jen máloco se udrželo na předních příčkách v trendech tak dlouho jako mramor. V bytovém designu má své místo už po staletí. A není se co divit. Mramorové obklady či dlažby vypadají luxusně a v koupelnách vytváří výjimečnou atmosféru. Jejich lesklý povrch opticky zvětšuje prostor, tudíž zejména světlý mramor bude slušet i malým koupelnám.

 

Mramor a jeho vlastnosti

shutterstock_1941713362.jpg

Mramor je stavební materiál s tisíciletou historií, který obdivovali antičtí stavitelé i renesanční sochaři. Zdobil chrámy, zámky, sochy, lázně i domy bohatých lidí. Kromě toho, že skvěle vypadá, se také dobře opracovává. Není tedy divu, že se tento materiál dostal také do koupelen.  

Pravý mramor může být buď vápenec, nebo dolomit, který byl metamorfován za vysoké teploty a tlaku. Jeho nejčastější barvou je bílá, ale jeho barvu mohou ovlivnit příměsi dalších hornin, jako je hematit, grafit, jílová hmota nebo limonit. Podle toho také můžeme poznat, odkud mramor pochází. Například český mramor má nejčastěji písčité až načervenalé zbarvení. Mramory dovážené ze zahraničí vynikají celou škálou barevných variací a textur.

Právě barevné variace a struktura mramoru jsou tím nejpůsobivějším. Příměsi dalších hornin dokáží vykouzlit neuvěřitelnou barevnou škálu a mramorování kamene. Život a podmanivé kresby vdechne mramoru také úprava leštěním.

 

Obklady i dlažba z mramoru

A jaký zvolit formát dlaždic? Pokud vaše koupelna není vyloženě malá a můžete si trochu velkorysosti dovolit, rozhodně zvažujte spíše větší rozměry než ty standardní. Ideální je například 120 x 240 cm nebo 120 x 120 cm. Obecně však můžeme říci, že čím větší, tím lepší. Krása mramoru, jeho žilkování a struktura tak vyniknou mnohem více. Podmínkou je ale dokonale rovná stěna, proto se velkoformátové dlaždice jen obtížně instalují do starších domů. Naopak do novostaveb jsou ideální.

 

Imitace vs. pravý kámen

Pokud po mramoru v koupelně zatoužíte, měli byste si položit jednu zásadní otázku. Pravý kámen, nebo jeho imitace? Jestliže pamatujete 70. a 80. léta minulého století, možná vám ze slov imitace mramoru naskakuje husí kůže. Tehdy to byl opravdu oblíbený dekor, avšak každá dlaždice vypadala stejně a výsledek za moc nestál. Dnešní moderní technologie však umožňují vyrobit zcela věrné imitace, které jsou od svých přírodních vzorů k nerozeznání.

A teď už k výhodám a nevýhodám. V prvé řadě je imitace mramoru samozřejmě mnohem levnější než skutečný kámen. A ačkoli je to překvapivé, na rozdíl od pravého kamene vynikají imitace vysokou odolností proti jakémukoli poškození, vlhkosti i nečistotám. Pro koupelnu tedy ideální vlastnosti! Mramor, který vznikl přeměnou vápence, je totiž poměrně měkký, a tak lze jeho povrch snadno narušit. Navíc by se neměl instalovat na podlahu, kde může dojít k jeho poškození.

Další výhodou imitace je dostupnost různých povrchových úprav. Vyrábí se jak v lesklém – to se hodí především na stěny, tak i v matném provedení – to se využívá většinou na pokrytí podlahy. Svoji roli hraje při rozhodování i váha jednotlivých dlaždic. Imitace jsou samozřejmě lehčí, proto jsou ideální v případě, že koupelnu rekonstruujete. Dlaždice z pravého kamene naleznou uplatnění spíše v nově vybudovaných koupelnách. A nakonec ještě jedno plus: vzhledem k rozměrové přesnosti imitací je možné dlaždice pokládat téměř beze spár, čímž je zajištěn mimořádný estetický efekt.

mramorová koupelna

 

Barevný mramor? Může být!

Důležité je také zamyslet se nad barvou mramoru, kterou chcete v interiéru použít. Díky příměsi dalších nerostů se totiž můžeme setkat s mramorem bílým, šedobílým, žlutým, červeným nebo třeba zeleným či černým. Každý z nich má specifické barevné žilkování, každému kousku zaručuje naprostou originalitu. Vybranému zbarvení následně přizpůsobte i vybavení, které by se s mramorem nemělo tlouct, ale naopak by mělo podtrhnout jeho jedinečnost.

Volně stojící vana synonymem luxusu

Po boku mramoru na stěnách bude volně stojící vana ztělesněním dokonalého odpočinku a luxusu. Svým tvarem a impozantním vzhledem bude v koupelně nepřehlédnutelným klenotem. Přináší s sebou neuvěřitelnou rozmanitost tvarů a velikostí, jejich variabilita není nijak omezena. K dostání jsou vany s klasickými nožičkami, vany v moderním oválném tvaru či asymetrické vany, které jsou skutečnými uměleckými díly. Vanu můžete postavit také na vyvýšené pódium či k ní postavit schůdky. Výběr je jen na vás!

Dalším faktorem při rozhodování je materiál. Jelikož se nacházíme v mramorové koupelně, není divu, že se v mramoru můžeme i koupat. Litý mramor, ze kterého se volně stojící vany vyrábějí, patří mezi ta nejkvalitnější řešení na trhu. Vyznačuje se vysokou pevností, stabilitou a samozřejmě elegantním designem. Je barevně stálý a velmi odolný vůči mechanickému poškození. Dalším, snad možná nejpoužívanějším materiálem, je akrylát. Svým vzhledem nezklame ani v luxusně pojatých koupelnách. V neposlední řadě se můžeme setkat i s litinovými vanami, které udrží vaši koupel déle teplou.

Mramorová koupelna v kombinaci se zlatem

Chcete-li mít v koupelně skutečný, s ničím nesrovnatelný solitér, který na sebe hned při prvním vstupu do koupelny strhne veškerou pozornost návštěvníka, pořiďte si zlaté vodovodní baterie. Jejich charakteristický lesk se dokonale vyjímá v koupelnách, kde je exkluzivita a snaha o dokonalost interiéru na prvním místě. Jednoduše povrchová úprava hodná obdivu. Takové vodovodní baterie najdete například v řadě GROHE Essence. Za svůj elegantní vzhled vděčí povrchové úpravě GROHE StarLight, která si svou výjimečnost zachovává po celou dlouhou dobu životnosti. Dalšími sériemi, nabízející výrobky v podobném duchu jsou například Hansgrohe Talis E nebo Sapho Spy.

Inspirace mramorové koupelny pramení z vášně k ryzí eleganci a ze smyslu pro detail. Na prvním místě jsou zde kvalitní výrobní postupy a dlouholetá tradice. Ponořte se do honosné atmosféry a zažijte nadpozemský odpočinek!

Související produkty

nahoru