Přeskočit na hlavní obsah

Při zařizování koupelny je třeba myslet jak na praktické věci, tak i na to, aby v ní byl spokojen každý člen rodiny. Nezáleží na tom, jestli zařizujete malou koupelnu, nebo místnost, kam se vejde celá rodina najednou. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám celý proces jistě usnadní.

Před začátkem zařizování koupelny je nutné (stejně jako u všech ostatních místností bytu) položit si několik základních otázek. Především bychom měli zohlednit, kdo bude koupelnu používat. Jedná se o starší osoby, rodinu s dětmi nebo mladý pár? Neméně důležitý je také počet lidí v celé domácnosti. Ale pěkně po pořádku.

 

Jak navrhnout koupelnu bez bariér?

shutterstock_1621693561.jpg

V případě starších či pohybově handicapovaných osob je nejvhodnějším řešením tzv. walk-in sprchový kout. Vzhledem k absenci vaničky je toto řešení naprosto bezbariérové. Jediným prvkem těchto sprchových koutů je často pouze sklo, které je odděluje od zbytku koupelny. Díky tomu nijak nenarušují celistvost interiéru a působí velmi elegantním dojmem.

Proto se není co divit, že představují čím dál častější volbu i pro moderně pojaté koupelny. Jediné, na co je třeba dát si pozor, je perfektní hydroizolace podlahy.

Patříte mezi milovníky dlouhých relaxačních koupelí a bez bublinkové vany si neumíte představit váš den? Ačkoli může být vana pro starší osoby problémová, nemusí se jí vzdávat hned. Lze k ní totiž přistavět schůdky, doplnit ji o madlo nebo zakoupit vanu s protiskluzovým povrchem.  

Konkrétně pro uživatele koupelny s handicapem doporučujeme dodržet tyto normy:

  • Dveře do koupelny je vhodné zvolit minimálně 90 cm široké a s otevíráním ven (nebo posuvné), aby v případě nouze nepřekážely.
  • Podle normy ČSN by měla koupelna disponovat volným prostorem o rozloze alespoň 150 x 150 cm (plocha pro otáčení).
  • Naprosto povinným vybavením je protiskluzová podlaha.
  • Umyvadlo by mělo být ergonomicky tvarováno a mělo by být přístupné i vsedě. Proto pod ním musí být dostatek místa pro kolena a stehna.
  • Výška umyvadla závisí na výšce osoby, která před ním sedí. Obecnou normou je však vzdálenost 65–70 cm od podlahy.

 

Dvojumyvadlo – užitečný pomocník pro početné rodiny

Ravak Classic.jpeg

Jak na koupelnu v početnějších rodinách? Neexistuje totiž snad nic nepříjemnějšího, než když ráno pospícháte do práce a musíte se při čištění zubů s partnerem či dětmi dělit o umyvadlo. Pokud vám to rozměry dovolí, dopřejte si místo jednoho umyvadla rovnou dvě.

Můžete zvolit praktické dvojumyvadlo nebo dvě samostatná umyvadla na desku. Obě varianty vypadají velice elegantně a dopřejí vám dostatek prostoru.

Jak zařídit koupelnu? Závěsně!

Proč byste si měli pořídit raději závěsný nábytek a sanitu? Z estetických i praktických důvodů. Designově je toto řešení zkrátka přitažlivější – místnost působí vzdušněji a je opticky větší. Co je ale ještě důležitější, údržba koupelny je v tomto případě hračkou. Bez problému se dostanete do všech obvykle špatně přístupných koutů, a úklid tak bude hotový rychle a na jedničku.

 

Jak předělat koupelnu?

Máte svou koupelnu již zařízenou, rekonstrukci neplánujete, a i přesto byste jí chtěli dodat nový svěží nádech? Máme pro vás několik zaručených tipů!

Zrcadlo ve velkém stylu

Jedním z nejvýraznějších koupelnových prvků je beze sporu zrcadlo. Oslňte novým kouskem! Pořiďte si na místo staré zrcadlové skříňky něco stylového a krásného. Můžete zvolit kovový rám a sladit jej s dalšími kovovými prvky v koupelně. Na trhu najdete také krásná koupelnová zrcadla s LED podsvícením, bez rámu anebo v kombinaci se dřevem.

 

Originální osvětlení

Rozjasněte koupelnu novým osvětlením! Změna umístění světel by jistě nebyla úplně snadnou záležitostí, to však vůbec není nutné. Svítidla můžete ponechat na stejných pozicích a pouze je vyměnit za nová. Za taková, která budou vyhovovat novému stylu koupelny nebo budou zkrátka vypadat lépe. Zkuste něco nového, můžete je zavěsit, použít netradiční žárovky nebo stínidla.

 

Vodovodní baterie v novém kabátku

I výměna vodovodních baterií udělá vaší koupelně velkou službu. Vyměňte své opotřebované vodovodní baterie za nové moderní kousky. Při výběru nezapomeňte sjednotit styl, barvu a tvar umyvadlové baterie se sprchovou a vanovou baterií, ale také s dalšími prvky v koupelně. Pokud zvolíte černé vodovodní baterie, poohlédněte se také po černých koupelnových doplňcích. 

 

Zaměřeno na detaily

Hledáte nejlevnější možnost obměny vaší koupelny? Vyměňte koupelnové doplňky. Nový dávkovač mýdla, mýdlenka, držák na zubní kartáčky, ale také nová koupelnová rohožka udělají své. Skvělou službu prokážou také zajímavě a barevně sladěné osušky, avšak nezapomínejte na to, že byste v koupelně měli mít vždy jen ty, které právě používáte.

 

Jak ještě vylepšit koupelnu?

V dnešní době máme k dispozici mnoho zlepšováků, které nám usnadňují každodenní rutinu. Jedním z nich je i bezdotyková baterie. Na rozdíl od té pákové se stačí přiblížit rukou k senzoru a voda se automaticky spustí. Její údržba je proto mnohem rychlejší a jednodušší.

Sprchový kout je v mnohých koupelnách dominantou. Stejně tak sprchový závěs, který vám zajistí, abyste po sprchování neměli v koupelně bazén. Ale už jsou dávno pryč doby, kdy tento závěs představoval synonymum levného, často plesnivějícího, ale nutného zla. Nyní bývá nahrazován speciálními tkaninami nebo roletami. Tak či onak, díky novému řešení dostane koupelna úplně jiný ráz. Na trhu se nachází nespočet barev, vzorů, provedení i materiálů. Po vzoru současných trendů jsou některé dokonce zakončeny střapci! S tolika možnostmi už se dá pracovat, nemyslíte?

Jak vymalovat koupelnu?

Chcete atmosféru v koupelně změnit pomocí nových barev? Není problém, pamatujte však, že jde o místo se zvýšenou vlhkostí, ve kterém není výjimkou, že proud vody zasáhne vymalovanou zeď. Proto je třeba výběr barvy koupelně přizpůsobit. Naštěstí existují speciální nátěry, o kterých můžeme nadneseně říci, že jsou omyvatelné. Problémem však může být jejich celková nepropustnost, a tak je dobré hledat spíše barvy propustné pro vodní páry. Ty jsou z hlediska svých vlastností ideální volbou.

Další alternativou je vymalování klasickou barvou, kterou následně ošetříme bezbarvým, vodou neředitelným lakem. Tím získáme také voděodolný a jednoduše omyvatelný povrch jako v předchozím případě.

Doufáme, že jsme vám odpověděli alespoň na nějaké otázky a obměna či realizace koupelny se vám podaří přesně podle vašich představ!

Související produkty

nahoru