Přeskočit na hlavní obsah

Koupelna – místo, kde ze sebe smyjeme nejen fyzické nečistoty, ale často také psychické napětí. Abychom tento proces očisty podpořili ve všech směrech, je dobré svou pozornost zaměřit nejen na praktickou stránku vybavení, ale také na design a vizuální vyladění místnosti. Atmosféru bezpečí a pohody vytvoří také koupelna v přírodních barvách. Jak na to?

Přírodní koupelna: základem je přirozenost

Jak vybrat doplnky do koupelny - galerie1-02.jpg

Snaha o návrat k přírodě a autentičnosti je nejen znát v myšlení, ale čím dál víc se demonstruje i skrze bytové vybavení. Koupelna není výjimkou. Velkou výhodou tohoto stylu je, že našemu oku i pocitům připadá známý a přirozený, díky čemuž rychle navodí atmosféru domova a bezpečí. Tím pádem snadněji dojde k uvolnění, o které v současné uspěchané době jde na prvním místě. Přírodní styl koupelny je čistý, bez zdobných detailů, důraz je kladen na vyladěné, ale praktické doplňky. Nic zde vizuálně neruší ani nevyniká. Cílem je jednotný, pečlivě sladěný design jednotlivých prvků.

 

Koupelna v přírodním stylu: barvy a oblé tvary

Koupelna v přírodním stylu je charakteristická neutrálními „přírodními“ barvami (béžová, šedá, odstíny hnědé, bílá, krémová…), které doplňují například květiny (ideálně živé), sušené trávy či svíce. Nechybí vonné tyčinky, proutěné košíky (například pro náhradní ručníky či osušky) či ratanové doplňky (koš na špinavé prádlo, sedátko). Preferovaným nábytkem bývá dřevěný policový systém, případně skříňky do koupelny v jemných odstínech nebo v dekoru dřeva. K přírodnímu stylu koupelny patří také oblé (ideálně nedokonalé) tvary, které jsou pro přírodu typické. Neprohloupíte ani sázkou na kamenné prvky (obklady, umyvadla, dekor skříněk).


Koupelna v přírodních barvách

Řada výrobců si trend přírodní koupelny uvědomuje a své výrobky upravuje tak, aby splnily i ta nejcitlivější přání. Například sanitární vybavení (vany, umyvadla, sprchové vaničky) lze pořídit nejen v bílém provedení, ale také v různých barevných odstínech. Vhodným materiálem je v tomto směru například litý mramor nebo smaltovaná ocel. Pokud chcete dosáhnout důmyslnějšího efektu, můžete sáhnout po umyvadlu na desku. Vznikne vám tak i odkládací prostor pro dekoračně-funkční předměty (mýdlenka, dávkovač krému, zásobník papírových kapesníčků či odličovacích tamponků aj.). Koupelna v přírodních barvách báječně ladí i se severským stylem nebo minimalisticky řešenou domácností. Dodává jim na útulnosti a hřejivosti.


Na detailech záleží

Celkovou atmosféru přírodní koupelna získá také díky doplňkům. Vsadit můžete na barevně vyladěné ručníky, osušky či rohože před vanu.  Ty lze zavěsit na dřevěné stojany. Ctít byste měli zejména určitou tlumenost odstínů, ale pro efekt můžete citlivě vsadit i na výraznější detail v podobě listů palem, břečťanu, detail květu nebo výhonek bambusu. Luxusní dojem zanechá orchidej. Skvělou práci zastanou též koupelnové doplňky či vybavení s metalickými odlesky měděné, bronzové, případně zlaté. Potěchu pro oko přinese též povrchová úprava matný nerez, který můžete zvolit například u umyvadlových a vanových baterií. Nadčasově působí i kulaté zrcadlo.


Přírodní koupelna: zásady, které se vyplatí dodržet

  • Držte se tlumených barev, které spolu vzájemně ladí.
  • Nezapomeňte, že příroda má většinou oblé tvary.
  • Použijte v místnosti co nejvíc přírodních materiálů anebo jejich dekory.
  • Oživte svou koupelnu živými rostlinami.
  • Doplňky musí být zejména funkční, nikoli jen dekorační.
  • Svíčky, solné lampy a vonné tyčinky navodí relaxační atmosféru.
  • Nábytek by měl být ideálně dřevěný, případně s dekorem dřeva.
  • Luxusně působí umyvadlo na desku nebo volně stojící vana.
nahoru