Přeskočit na hlavní obsah

Jak efektivně vyčistit zaschlé kapky u sprchového koutu?

Úklid koupelny je vždy náročnou disciplínou, ale při čištění sprchového koutu to platí dvojnásob. Tvrdá voda zanechává nevzhledné kapky na čirém skle sprchových dveří a zástěn. Jak tedy rychle a efektivně vyčistit sprchový kout? Poradíme vám!

Údržba koupelny dává zabrat nejedné hospodyňce. Tvrdá voda zanechává nevzhledné fleky a šmouhy na lesklém povrchu vodovodních baterií, sprchových zástěn i zrcadel. A ani typická vlhkost úklid koupelny neusnadní. Ve vlhkém prostředí se častěji tvoří bakterie a plísně, kterých se pouhým proudem vody nezbavíte.

Samostatnou kapitolou při úklidu koupelny jsou skleněné sprchové kouty a chromové sprchy v nich. Nový sprchový kout vypadá úžasně a čistě, ale po pravidelném používání jeho sklo zmatňují zaschlé kapky vody a vodní kámen.

Jak tedy čistit sprchovou zástěnu a dveře do sprchy efektivně, aby vypadaly stále jako nové?
 

Myslete dopředu

Na údržbu myslete už při nákupu sprchových zástěn a dveří! Čiré sklo působí velice elegantně, čistě a opticky zvětší vaši koupelnu, ale mnohem hůře se čistí. Jsou na něm vidět opravdu všechny nedokonalosti, jako jsou zaschlé kapky vody nebo špatně rozleštěné čmouhy. Pokud se o takovou sprchovou zástěnu nechcete pravidelně starat, vyberte si plastovou variantu nebo sklo s texturou.

Mnoho výrobců nabízí sprchové kouty s různými vzory nebo pískováním. Oblíbené je také matné sklo, které navíc poskytne při sprchování větší pocit intimity.

TIP SANITINO: Při nákupu sprchové stěny nebo dveří sprchového koutu se zajímejte také o povrchovou úpravu skla. Tyto úpravy usnadňují údržbu a zároveň prodlužují životnost! Z naší nabídky můžeme doporučit například povrchovou úpravu JIKA Perla, GELCO Coated Glass nebo Ideal Clean od značky Ideal Standard.


Před prvním použitím sprchového koutu

Pokud váš sprchový kout nemá žádnou povrchovou úpravu pro snadnější čištění, můžete sklo ošetřit sami. K tomu slouží čisticí prostředky, které díky speciální vrstvě odpuzují vodu. Z naší nabídky je to například AntiCalc od značky RAVAK. Tímto přípravkem byste měli ošetřit sklo sprchové zástěny a dveří po každém čištění.


Pořiďte si stěrku!

Budete se divit, ale i takováto položka dokáže zázraky. Pokud ji budete používat po každém sprchování, zbaví vás zaschlých kapek vody. Stěrka by měla být u každého sprchového koutu samozřejmostí! Nejlevnější stěrku u nás můžete zakoupit do 100 Kč, ale doporučujeme si připlatit a zaměřit se na stěrky v cenové relaci od 300 Kč.

A pokud nevíte, kam stěrku na sklo umístit, kupte si rovnou variantu s praktickým držákem nebo s poličkou. Stěrky s držákem bez nutnosti vrtání nabízí například značka Compactor, SAPHO nebo Nimco. Designové poličky na stěrky najdete v portfoliu značky KEUCO.


Na co si dát při úklidu pozor

Dnešní trh nabízí nespočet přípravků na čištění nebo ošetření skla sprchových koutů. Bohužel ne všechny přípravky jsou vhodné na sklo a chromované profily. Obloukem se vyhněte drogerii s obsahem kyseliny fosforečné, octové, mravenčí nebo solné. Nepoužívejte ani přípravky s chlornanem sodným (chlorové bělidlo), které ničí povrch sprchových koutů.

Pro běžnou údržbu používejte pouze stěrku na sklo k tomu určenou a při velkém úklidu si na pomoc vezměte měkký hadřík, ideálně utěrky z mikrovlákna. Na sklo nikdy nepoužívejte hrubé houbičky nebo utěrky, které pouští vlákna, protože to bude na skle vždycky vidět.


Jak se zbavit zaschlých kapek vody u sprchového koutu?


Jak vyčistit sklo ve sprchovém koutě

shutterstock_714712717.jpg

Pro trvalou krásu sprchového koutu je nejlepší pravidelnost. Z tohoto důvodu opakujeme nutnost pořízení stěrky na sklo. Po každém sprchování můžete stěrkou kapky vody jednoduše setřít a tím zamezit jejich zaschnutí. Ale ani stěrka není všemocná, proto je potřeba použít i čisticí prostředky.

Jestli jste si pořídili sprchový kout se speciální povrchovou úpravou, vždy si zjistěte u výrobce, jaké prostředky k čištění doporučuje. Nevhodnými prostředky můžete snížit účinek této vrstvy nebo ji trvale poškodit. Zaschlých kapek vody, otisků prstů nebo čmouh vás může zbavit například čisticí sprej od značky RAVAK nebo SAPHO.

Dalším řešením je použití mýdlové vody a měkkého hadříku z mikrovlákna.

shutterstock_761080738.jpg

Babské rady pro dokonale vyčištěné sklo

Pokud čisticím prostředkům nedůvěřujete, můžete sáhnout po domácích ingrediencích. Vyzkoušet můžete například směs vody a citronu – do důkladně vypláchnuté plastové nádoby po jiném přípravku vymačkejte citron a zřeďte ho čistou vodou.

Tento prostředek můžete nastříkat na sklo, nechat 30 minut působit a poté důkladně opláchnout. Nakonec setřete vodu stěrkou na sklo dosucha a popřípadě vyleštěte.

Účinné je i použití citronu a jedlé sody – rozkrojte citron, nasypte na něj trochu jedlé sody a následně citronem přejíždějte po znečištěném skle. Citron je kyselina, takže i v tomto případě je nutné po několika minutách sklo opláchnout čistou vodou a důkladně vysušit.

Některé babičky doporučují i kombinaci octa a vody, ale v tomto případě buďte hodně opatrní, protože kyselina octová může povrch poškodit. Doporučujeme ji hodně naředit vodou a touto slabou směsí nastříkat sklo sprchového koutu a po několika minutách opláchnout čistou vodou.


Nezapomeňte na chromové povrchy

Pokud má váš sprchový kout chromovaná madla, panty nebo profily, nezapomeňte vyčistit zaschlé kapky také na nich, protože vodní kámen může poškodit jejich lesklý povrch. Pro běžnou údržbu vám bude stačit mýdlová voda a měkká utěrka z mikrovlákna. Pro odstranění vápenatých usazenin sáhněte po běžně dostupných čistidlech na bázi kyseliny citronové. V tomto případě je ale potřeba ošetřené plochy vždy důkladně omýt vodou a osušit suchým hadříkem.

Sprchový kout je pýchou celé koupelny a věřte, že nemusí být zrovna nový, aby se leskl čistotou!

Líbí se vám naše tipy? Sledujte nás na sociálních sítích, odebírejte náš newsletter nebo pravidelně sledujte náš SANITINO blog. 

nahoru