Přeskočit na hlavní obsah

Jak opravit protékající záchod

Nemusíte být údržbář, abyste si poradili s protékající toaletou. Tak na nic nečekejte a pojďte se s námi vrhnout na opravu, než vám proteče zbytečně moc vody a peněz!

Příčiny protékání vody u WC

Protékání může způsobovat těsnění, jež se časem běžně opotřebí. V takovém případě je potřeba koupit nové. Avšak příčinou může být i pouhé znečištění. To ovlivnit lze, a to pravidelným čištěním nádržky jednou až dvakrát do roka.


Jak opravit tekoucí záchod kombi?

Jika_H8266170002811dn2.jpg

Spousta lidí si pořizuje závěsné toalety ve snaze skrýt neestetickou nádržku, na kterou se chytá prach. Ale když dojde na čištění, tak naopak spíše oceníte, když k nádržce budete mít snadný přístup, což WC kombi poskytuje.

WC kombi je robustní a stabilní. Jde vlastně o kombinaci splachovacího systému s nádržkou na vodu, záchodové mísy a WC sedátka. Protékající záchod v tomto případě řešíte odšroubováním nádržky WC. Jak na to?  

Návod na opravu tekoucího WC kombi:

 1. Vypněte vodu a poté spláchněte, aby se vypustila voda i v nádržce. 

 2. Nádržku otevřete. U některých modelů možná budete muset odšroubovat splachovací tlačítko nebo vytáhnout tyčku, ke které je splachování připevněné.

 3. Vyndejte plovákový ventil a omyjte ho vodou nebo mýdlem v případě většího znečištění. Jestli jsou na něm usazeniny vodního kamene, tak na něj nasypte jedlou sodu a pomocí starého zubního kartáčku se ho zbavte.

 4. Teď zkontrolujte těsnění. Pokud je špinavé a mastné, omyjte ho saponátem, a to ideálně tím, který je na nádobí, protože si dokáže poradit s mastnotou, jež může být příčinou špatné funkčnosti těsnění. 

 5. Rovnou umyjte i vnitřek celé nádržky. Použijte mýdlo nebo sodu, pokud i zde budou usazeniny vodního kamene. 

 6. Po dokončení všech předchozích kroků nádržku zase složte zpátky, otevřete přívod vody a otestuje, zda došlo ke změně. 

 

Jak opravit protékající závěsný záchod?

Nádržku závěsné toalety najdete ve zdi, tudíž je zde postup trochu odlišný.

 1. Rozmontujte ovládací tlačítko tak, že posunete rámeček nahoru.

 2. Odemkněte zámky z plastu. Uchopte je a zatlačte směrem k sobě a poté nahoru.

 3. Šrouby povolíte otočením doleva. Vyndejte rámeček a krycí desku.

 4. Nyní máte možnost vypnout vodu, což taky udělejte a spláchněte.

 5. Pro lepší přístup můžete, ale nemusíte, vyndat splachovací páčky. Zmáčkněte boky jejich rámečků a je to.

 6. Teď vyndejte oba ventily a umyjte je. Možná bude potřeba výměna vypouštěcího ventilu k WC, jenž bývá více opotřebovaný než ten napouštěcí.

 7. Také těsnění bude nejspíš potřebovat umýt. Opět použijte saponát. 

 8. Zapněte vodu, vše zase složte dohromady, jak to bylo, pusťte vodu a máte hotovo. Pokud WC stále protéká, tak bude potřeba již zmíněná výměna splachovače WC.

Pravidelné čištění by měly provádět zejména domácnosti s tvrdou vodou, jež tvorbu vodního kamene značně urychluje.

instalace závěsného wc

Novější modely toalet se vyplatí více

Pokud jste majiteli opravdu starého WC, tak zauvažujte místo nad opravou raději nad koupí nového. Součástky se k novým modelům shánějí lépe. Navíc se do jejich nádrží dostanete jednodušeji – u starších toalet musíte často vyšroubovat celou nádržku, jelikož místo plovákových ventilů jsou zde šroubovací, které vyndáte pouze tak, že uvolníte šrouby zespodu nádržky, tu nadzvednete a odšroubujete plastovou matičku

nahoru