Přeskočit na hlavní obsah

Jak se vyznat v rozměrech sprchového koutu?

  • 17.1.2022

Vybíráte nový sprchový kout, ale ze všech možných rozměrů vám jde hlava kolem? Podívejte se, jak se vyznat v rozměrech sprchových koutů, a vyberte si ten nejlepší pro vaši koupelnu.
 

Sprchové kouty se právem staly oblíbenou součástí koupelen. Vedle perfektní očisty slibují i lázeňskou péči. Ocení je nejen lidé v produktivním věku, ale i rodiny s dětmi, senioři či osoby s pohybovým hendikepem. Základem úspěchu je však důraz na správné rozměry sprchového koutu. Vyznáte se v nabídce?

 

Rozměry sprchového koutu ovlivní i jeho tvar

Lansanit_HHY11-4dn.jpg

Aby byl váš zážitek ze sprchování co nejlepší, je dobré se nad výběrem sprchového koutu zamyslet. Variant, jak jej technicky i vizuálně uchopit, je totiž relativně dost. Prvním krokem by mělo být vytyčení prostoru, který chcete sprchovému koutu věnovat, a to včetně volby zástěn a otevírání dveří.

Obecně platí, že minimální rozměry sprchového koutu jsou 80 × 80 cm. Vedle samotných rozměrů ovlivňuje celkový pocit také tvar vaničky.

Jaké máte možnosti?

  • Čtvercová vanička – je klasickou volbou pro koupelny standardních rozměrů, obvykle poskytne dostatek volnosti pohybu (velmi oblíbené rozměry sprchového koutu v této variantě jsou 90 × 90 cm, ale k dostání jsou i nadstandardy v podobě 150 × 150 cm).
     
  • Čtvrtkruhová vanička – je vhodná do menších koupelen, případně tam, kde potřebujete ušetřit z nějakého důvodu místo, nejčastěji se instaluje do rohu.
     
  • Obdélníková vanička – příjemný luxus, který skvěle vynikne zejména ve velkých koupelnách. Nejčastěji se doplňuje pevnými skleněnými zástěnami nebo zástěnou typu walk-in. Minimální nabízené rozměry sprchového koutu v obdélníkové variantě jsou 100 × 80 cm, maximální pohodlí získáte při rozměrech 140 × 90 cm.
     
  • Asymetrická vanička – je variantou pro atypická koupelnová řešení, a to jak pro malé, tak pro velké místnosti.

 

Nezapomeňte na výšku sprchového koutu

Mnoho zákazníků při svém výběru zapomíná zohlednit výšku sprchového koutu. Některé sprchové kouty jsou totiž vysoké pouze 175 cm, což může být problém, pokud máte v rodině někoho 2 m vysokého. Nižší sprchové zástěny ale mohou být ideální, pokud žijete v podkrovním bytě a potřebujete sprchový kout umístit do zkosených příček.

Pokud tento problém nemusíte řešit, ideální výška sprchového koutu se pohybuje v rozmezí od 190 cm po 200 cm, záleží ale také na tom, jestli je zástěna upevněna na vyšší vaničce, nebo stojí přímo na zemi.

sprchový kout lansanit


Důležitá je i výška sprchové vaničky

LYRA_sprchovy_kout1.jpg

Důležitou součástí výběru je také výška sprchové vaničky. Standardní výška se pohybuje mezi 3 a 20 cm. V moderním designu se však čím dál častěji využívá nízkých variant (výška cca 1,5 cm), které splynou s podlahou a dodávají místnosti elegantní vzhled a vizuální čistotu linií. Nižší vaničky zajišťují snadný vstup do sprchového koutu, a i proto jsou vhodné pro osoby s pohybovým hendikepem či seniory.

Specialitou jsou sprchové vaničky designované pro osoby na invalidním vozíku. Hluboké vaničky (výška i 30 cm) pak bývají skvělou variantou do domácností, kde není prostor na vanu. Nejenže ji ocení děti, které se do ní pohodlně vejdou, ale lze zde bez obtíží opláchnout i domácí mazlíčky.

Tip SANITINO: Nevíte, jak vybrat vaničku do sprchy? Podívejte se na náš článek Jak vybrat sprchovou vaničku.

 

Jaké otevírání dveří sprchového koutu zvolit

Další z důležitých aspektů, které je třeba při výběru sprchového koutu uvážit, je způsob otevírání dveří. I to má na celkový pocit ze sprchování velký vliv. Do malých koupelen se hodí zejména posuvné dveře.  Jen je třeba pamatovat na fakt, že rozměry sprchového koutu se lehce zmenší, neboť zde bude umístěn posuvný mechanismus. Alternativou jsou sprchové dveře zalamovací, případně shrnovací. Dveře se obvykle zalamují nebo shrnují dovnitř (voda z vnitřní strany koutu pak stéká do vaničky, nikoli do prostoru koupelny).

sprchové kouty lansanit

U větších koupelen si můžete dopřát luxus otočných pivotových nebo pantových dveří, které zajišťují větší pohodlí a nezmenšují prostor sprchového koutu. Obvykle se otevírají ven. Alternativou jsou pak různé pevné zástěny, které uchovávají pocit volnosti i po vizuální stránce.

nahoru