Přeskočit na hlavní obsah

Jen máloco dokáže relaxační atmosféru v koupelně zkazit tak nečekaně, jako zapáchající odtok sprchy. Na vině přitom nebývá jen špatně provedený povrchový úklid. Příčin může být hned několik. Jaké to jsou a jak se zápachu zbavit?
 

Co stojí za zápachem?

Přestože je koupelna symbolem čistoty a hygieny, občas to v ní příliš nevoní. Odtok sprchy totiž představuje hnízdo bakterií, plísní a různých páchnoucích nečistot, které nám mohou značně znepříjemnit život. Pokud se zde nahromadí ve větším množství, začnou se rozkládat a výsledkem je nevábný puch. Mezi další časté příčiny patří také nesprávná instalace sifonu nebo zvlnění odtokové trubice. V tomto případě je nutné zkontrolovat těsnění jednotlivých součástí, případně zajistit jejich výměnu.

 

Zápach se nevyplácí ignorovat!

Zápach z odpadu ve sprše není jen nepříjemný, ale také nebezpečný. Jedná se o zápach, který může obsahovat sirovodík nebo amoniak – sloučeniny, které poškozují nervový a dýchací systém. Obdobně působí také metan, který ovlivňuje fungování orgánů lidského těla. Dlouhodobé vystavení organismu těmto látkám může způsobit bolesti hlavy, úzkost nebo mdloby, proto je nutné odstranit tento nežádoucí jev co nejdříve.

 

Jak se zbavit zápachu z odtoku sprchy po domácku?

Jak jsme již zmiňovali, velmi častou příčinou zápachu v koupelně je uhnívání nahromaděných nečistot. V tomto případě pro vás máme jednoduchý tip. A vystačíte si i bez drahých chemických prostředků! Do odtoku sprchy nasypte čtvrt hrnku jedlé sody a zalijte hrnkem lihového octa. Nechejte působit 2 hodiny a nezapomeňte zavřít koupelnové dveře. Po 2 hodinách do odtoku pomalu nalijte 3 až 4 litry horké vody. Dejte si však pozor, aby nebyla vroucí. Kovové trubky by sice nepoškodila, ale jejich plastové části ano. Ideální teplota se pohybuje mezi sedmdesáti až osmdesáti stupni Celsia.

Nyní počkejte 15 minut a poté důkladně promyjte tekoucí vodou. Nechejte ji téci cca 10 minut – je důležité, aby se ocet důkladně spláchl. Následně do odtoku nalijte půl hrnku bělidla s obsahem chlóru a nechejte ho působit další dvě hodiny při zavřených dveřích koupelny. Potom opět pomalu propláchněte třemi litry horké vody a deset minut promývejte tekoucí studenou vodou. Nikdy však bělidlo s octem nemíchejte, vytvořili byste toxický chlór a plynný chloramin.

Praktický a užitečný zvon

Zastánci mechanické práce jistě ocení pomocníka jménem zvon. Odpad pročistí, a tudíž zbaví zápachu. Na trhu najdeme několik typů – celoplastové i ty nejběžnější gumové s dřevěnou rukojetí. A jak s ním tedy zacházet? Stačí jej přiložit k odpadovému otvoru a několika pohyby nahoru a dolů vytvořit silný podtlak. Díky němu se usazeniny uvolní a potrubí se zprůchodní. Nakonec odpad propláchněte proudem horké vody, abyste odplavili zbylé nečistoty. Pro jistotu můžete do odpadu vsypat dvě lžíce kuchyňské soli či jedlé sody, nechat 10–15 min působit a následně opět prolít horkou vodou.

V případě silného znečištění je možné, že se zvonem neuspějete. Odvážlivci si však i v této situaci mohou poradit sami. Pod sifon postavte kýbl pro odtékající vodu, odšroubujte uzávěr, sifon rozložte a důkladně jej vyčistěte. Na závěr jej nezapomeňte opět pečlivě sešroubovat. Čistý sifon je základem dobrého odtoku a nulového zápachu! Pokud se vám tato mravenčí práce příliš nezamlouvá nebo se zkrátka nevydařila a odpad stále zapáchá, nezbývá vám nic jiného než zavolat profesionála.

 

Jak provonět odpad?

Pokud už máte odpad zbavený všech nečistot, můžete jej následně ještě provonět. Máte doma vanilkový extrakt, který rádi přidáváte do nejrůznějších moučníků? Vůni vanilky si nemusíte užívat jen při konzumaci. Sladká vůně se může linout i z vaší koupelny. Použijte klasickou houbičku na nádobí, namočte ji do vanilkového extraktu a vložte ji do nahřáté misky poblíž odpadu sprchy. Také zrnková káva výborně absorbuje zápach, proto by bylo škoda toho nevyužít. Stačí, když vložíte pár zrnek kávy do kávového filtru a položíte jej navrch odpadu. Dejte však pozor, aby zrna z balíčku nemohla vypadnout a nedostala se dovnitř odpadního otvoru.

Vůni v koupelně můžete ovlivnit také díky svému topení. Položte na něj pomerančovou nebo citronovou kůru.

TIP SANITINO: Chcete svou sprchu provonět? Vyzkoušejte vůně v sprchových tabletách hansgrohe RainScent.

nahoru