Mezi vynálezy, které změnily svět, rozhodně patří lednice. Možnost uchovat potraviny delší dobu v perfektní kondici rozšířilo nejen možnosti stravování, ale také způsob našeho myšlení a plánování. Už to není každodenní lov či sběr, ale výlet do lednice. Jak správně skladovat potraviny v lednici?
Správné uložení potravin má smysl
Řada lidí nad otázkou, jak skladovat potraviny v lednici mávne rukou, ale vězte, že důvodů, proč se touto tématikou zabývat, je mnoho. Zkusme si je shrnout.
Trvanlivost pod kontrolou. Pokud zde panuje organizace a nikoli chaos, máte přehled nad tím, co je kdy třeba zpracovat. Tím zabraňujete i nepříjemným překvapením v podobě plísní a kažení potravin.
Úspora peněz i času. S předchozím bodem souvisí i fakt, že správné uložení potraviny vám ušetří čas i peníze. Na první pohled víte, jak na tom jste, a zbytečně nevyhazujete zatoulané kusy, které se stačily zkazit.
Efektivní čistota. Tím, že máte lednici zorganizovanou, si také výrazně usnadňujete její údržbu. Pokud něco rozlijete nebo vysypete, snadno věci vyndáte a místo umyjete. Navíc se vyhnete nepříjemnému zápachu z toho, jak si tajně něco bují v koutu ledničky, protože vy jste si toho nevšimli.
Práce s prostorem. I sebevětší lednička se časem stane „malou“. Tím, že se naučíte pracovat s jednotlivými sektory, budete schopni dobře odhadnout, co se vám tam ještě vejde a co již nikoli. Navíc i samotný prostor budete mít lépe uspořádaný a nevznikají nepříjemná hluchá místa.
Jak skladovat potraviny v lednici
Prvním krokem je si osvojit základní pravidla, jak správně skladovat potraviny v lednici. Stejně jako v obchodě, potraviny s nejbližším datem spotřeby by měly být nejvíc na očích, tedy vepředu nebo nahoře v nádobě. Týká se to zejména jogurtů, vajíček, uzenin a sýrů. Alespoň jednou za týden, nebo při velkém nákupu zkontrolujte potraviny, které tam již jsou.
Důležitou otázkou je také bezpečnost. Umisťujte potraviny tak, aby na vás při otevření ledničky nezaútočily vypadnutím. Mohou vás nejen zranit, ale i se rozbít nebo poškodit vybavení kuchyně a samozřejmě udělat pořádný nepořádek. Takové spadlé vajíčko, jogurt nebo lahev s pivem umí napáchat hodně škody a mytí lednice (obzvlášť vestavěné) vám ukáže, kolik zákoutí má a jak těžko se k nim občas lze dostat.
Uložení potravin a teploty
Lednička má zóny (a nejenom optické), které mají různou teplotu vzduchu. Podle toho bychom pak měli příslušná jídla umisťovat. Znalost těchto zón vám nabídne i návod na uložení potravin. Zkusme si je shrnout.
Horní police (ccca 8 °C) – vhodná pro hotová jídla, otevřená konzervovaná jídla, marmelády nebo pomazánky, vajíčka
Střední police (ca 5 °C) – mléčné výrobky a mléko (i otevřené), zákusky, rostlinné produkty (tofu, seitan…), obložené chlebíčky
Dolní police (ca 2–3 °C, často nulová zóna) – čerstvé maso, uzeniny, potraviny s brzkou dobou spotřeby
Zásuvky (cca 3–5 °C) – ovoce a zelenina – výhodou je i regulace vlhkosti. Vhodné je i tak umístit na dno například papírovou utěrku, kam se zachytí drobné části ovoce a zeleniny (kořínky, lístky, kousek salátu…)
Dveře ledničky (cca 8–10 °C) – dochucovadla jako kečup, sójová omáčka, ocet, dresinky, hořčice, pivo, víno… Pozor na umístění mléka či vajec, hrozí rychlejší zkažení.
Mísy, misky, krabičky
Když víme, co a kde je v lednici vhodné pro uložení potravin, zůstává otázkou, do čeho potraviny umístit. Cestou do pekel je volné umístění věcí. Hrozí jejich pád nebo pomíchání či vzájemné poškození. Vhodnější variantou jsou různé sklenice, misky s víčkem, případně přepravky či dózy. Pozor byste si měli dát na skleněné nádoby, mohou být příliš těžké a lépe se hodí například do spíže nebo pro uložení těstovin. Skvělou volbou mohou být vakuovací nádoby. Vhodným pomocníkem jsou také silikonová víčka, která zamezí šíření vůní. V žádné domácnosti by neměla chybět máslenka.