Přeskočit na hlavní obsah

Jak správně odvětrávat koupelnu

Zatočte s vlhkostí v koupelně a zbavte se plísní jednou provždy! V dnešním článku vám poradíme, jak vyřešit správné odvětrávání v koupelně s oknem i bez něj.
 

Vysokou vlhkost v místnosti poznáte jednoduše – na stěnách se tvoří nevzhledné tmavé skvrny. Je to znak tvorby plísní, které zdaleka nejsou jen estetickým nedostatkem. Plísně indikují nezdravé klima. Pokud v tomto prostředí trávíme čas každý den, pak se brzy dostaví bolesti hlavy, únava a poruchy dýchání. Kromě fyzických problémů může obyvatel zaplísněné domácnosti pociťovat i poruchy psychického rázu. Je tedy důležité s vlhkostí v domácnosti bojovat.
 

V koupelně často používáme vodu, přesto se vyhněme vlhkosti

Nejvíce ohroženou místností každé domácnosti je logicky koupelna. Sprchování v teplé vodě, horké relaxační koupele ve vaně a pravidelné mytí rukou dává koupelně zabrat a okna a dveře nestačí odvádět vlhký vzduch. V horších případech je možné, že okno v koupelně ani nemáte. Zvláště u starších panelákových koupelen architekti bytů nepřikládali roli okna v koupelně moc velkou váhu.

ventilátor sapho

 

Způsoby odvětrávání koupelny

shutterstock_1298265880.jpg

Svou koupelnu můžete odvětrávat hned několika způsoby. Samozřejmě nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je přirozené odvětrávání koupelny pomocí oken nebo odvětrávacích klapek. Proud vzduchu proudí přes volně přístupné cesty oken, dveří a ventilačních klapek a odvádí tak vlhkost z místnosti ven. Tento způsob odvětrávání je sice snadný, ale sám o sobě většinou nestačí, proto by měl být doplněn o další možnosti.

Pokud nechcete spoléhat pouze na přirozené odvětrávání do koupelny, můžete nainstalovat elektrické ventilátory, které odvádí vlhký vzduch pomocí potrubí ven. Další oblíbenou variantou je větrání pomocí rekuperace vzduchu. Tento způsob se využívá se především u moderních pasivních domů. Systém zabudované rekuperace vzduchu umožňuje odvětrání vzduchu a současně využívá jeho teplo k ohřívání budovy.


Jaká je ideální vlhkost v koupelně?

Ideálně se má vlhkost pohybovat mezi 40–50 %, stačí už jen 60 %, aby se začaly objevovat plísně, zdroj nebezpečných mykotoxinů, které mají vliv na kožní onemocnění, alergie a chronické nemoci dýchacích cest.

Je tedy nutné vědět, jak odvětrávat koupelnu a nastavit zdravé prostředí pro vaši rodinu. Nároční uživatelé v dnešní době sahají po variantě rekuperace vzduchu, která umožňuje odvětrat vzduch a využít jeho teplo k ohřívání budovy. Tento sofistikovaný systém je ale dostupný pro málokoho, klasikou tedy zůstává elektrický ventilátor.

Koupelnový ventilátor přispívá ke komfortu při užívání koupelny. Kromě likvidace vlhkosti pomáhá udržovat také příjemnou teplotu. V létě ochladí, v zimě místnost ohřívá díky zpětnému chodu, kdy se teplý vzduch vrací od stropu dolů.

 

Druhy ventilátorů do koupelny

Jste-li majitelem nebo majitelkou domácnosti a přemýšlíte, jak odvětrávat koupelnu, měli byste se seznámit s druhy ventilátorů.

Zehnder_ZCV2dn2.jpg

Jste-li majitelem nebo majitelkou domácnosti a přemýšlíte, jak odvětrávat koupelnu, měli byste se seznámit s druhy ventilátorů.

Radiální ventilátor – je vhodný pro větší a náročnější prostory, například v komerčním sektoru nebo  v kancelářích. Nasávání a transport vzduchu se zde děje pomocí turbín. S radiálními ventilátory se většinou pojí delší trasa ventilačního potrubí. Je možné odsávat vlhkost z více místností najednou. Instalace takového systému je ale složitější.

Axiální ventilátor – je ideální pro domácnosti, kde existuje kratší ventilační potrubí. Je pro ně charakteristický vysoký průtok vzduchu při nižším tlaku. Odvod vzduchu je umožněn činností vrtule, jež je upevněna na ose motoru. Lopatky při rotaci nasávají a vypouštějí vzduch.

Potrubní ventilátory – jsou vhodné na připojení do vzduchotechnického potrubí v bytových i nebytových prostorách. Je možné si vybrat ventilátor s kluznými ložisky, který je vhodný pro ojedinělé využití, nebo ventilátor s kuličkovými ložisky pro pravidelné využití.

Hluk, umístění a výkon ventilátoru

Chcete-li vědět, které řešení odvětrání koupelny je ideální pro váš byt, měli byste při výběru ventilátorů sledovat několik faktorů. Tím prvním je hlučnost. I tak zdánlivě drobný předmět, jako je ventilátor, dokáže při své činnosti udělat velký rámus. V dnešní době se bere jako standardní, že ventilátory mají hlučnost pod 40 dB. Vůči uším nejohleduplnější ventilátory ale při maximálním výkonu nepřekračují 20 dB. Ventilátor pracuje na plné obrátky a vy slyšíte hluk srovnatelný s ševelením vánku v koruně stromu.

Dalším faktorem je umístění. Jednou možností, jak udělat odvětrání koupelny, je zvolit stropní ventilátor. Ten nenarušuje vzhled koupelny a efektivně odsává vlhký vzduch. Zapotřebí je ale delší ventilační trasa, protože patrně budete odvětrávat místnost přes střechu. U ventilátoru na stěně stačí trasa krátká.

ventilátor zehnder

Parametrem, který výrobci ventilátorů rádi staví do popředí, je výkon. Ve skutečnosti není zapotřebí tak silný výkon ventilátoru, zvláště pokud máte malou místnost. Jaký výkon je třeba, na to existuje poměrně jednoduchý výpočet. Stačí vynásobit objem místnosti (v m³) koeficientem výměny vzduchu, který je pro každou místnost jiný:

  • koupelna – přes 5;
  • WC – asi 9;
  • prádelna – 5;
  • kuchyně – 8.

Pokud přemýšlíte, jak odvětrávat koupelnu o rozměrech 2 x 3 x 2,5 m, pak je požadovaný výkon ventilátoru přibližně 75 m3/h.

nahoru