Přeskočit na hlavní obsah

Jak správně vybrat vodovodní baterii

 • 22.11.2019

Nastal čas vybavit domácnost vodovodními bateriemi? Nevíte, co trh nabízí a podle jakých kritérií vybírat? Přečtěte si naše rady a doporučení. Ukážeme vám, jaké typy baterií existují, představíme vám jejich výhody i nevýhody, doporučíme, na co si dát při výběru pozor, a prozradíme vám i užitečné tipy.

Vybrat správně vodovodní baterie není jednoduchý úkol. Vždyť se jedná o investici na mnoho let a stejnou dobu se na ně budete dívat a používat je. Vyplatí se proto věnovat tomuto tématu dostatek pozornosti. Pokud totiž chytře vyberete, můžete například ušetřit až 50 % spotřeby vody a energie.

Precizně vyrobená kartuše je základem

Nejdůležitějších součástí každé baterie je kartuše. Je to mechanismus, který slouží k míchání studené a teplé vody. Vybírejte proto z baterií, které mají kartuši keramickou. Dejte však pozor, aby byla kvalitní a precizně vyrobená, jedině tak vám baterie vydrží a její páka nezatuhne ani se nevyviklá. Doporučujeme renomované výrobce, jakými jsou GROHE, hansgrohe, Ideal Standard, Hansa, Kludi, Paffoni a další.

Vybírejte vždy ze stejné série

Vodovodní baterie vybírejte vždy ze stejné série, aby se k sobě hodily. Přibližte se stylu, ve kterém koupelnu a kuchyň ladíte - přihlédněte například k tvaru umyvadla, vany a zrcadla, k barvě obkladů a typu sprchového koutu. V kuchyni pak k rozvodům, typu dřezu a celkovému stylu kuchyně.

Pojďte se spolu s námi podívat na typy vodovodních baterií, způsob jejich ovládání i unikátní technologie.

                                 Kuchyňské baterie Paffoni
                                       Bez dřezové baterie se v kuchyni neobejdete. Vybírejte ji proto důkladně.

 

Typy vodovodních baterií

jak vybrat kuchyňské baterie.jpg

Kuchyňské baterie

Bez nich se v kuchyni neobejdete! 

Při výběru kuchyňské baterie přihlédněte k různým hlediskům – třeba k přívodu vody, typu dřezu a designu kuchyně. Na výběr máte tisíce variant – například kuchyňské baterie pro stojánkovou a nástěnnou montáž, s výsuvným perlátorem či sprchou atd. Nejkvalitnější kuchyňské baterie s keramickou kartuší vyrábějí například GROHE, hansgrohe, Ideal Standard, Hansa, Kludi, Paffoni, Franke, Blanco a další.

Pokud vás zajímají především kuchyňské baterie, podívejte se na náš článek Jak vybrat dřezovou baterii, kde jsme pro vás sepsali rady speciálně pro tento druh vodovodních baterií.

jak vybrat umyvadlovou baterii.jpg

Umyvadlové baterie

Při výběru umyvadlových baterií promyslete velikost, tvar, způsob ovládání, materiál a povrchovou úpravou, ze kterých jsou vyrobené.

U nás koupíte umyvadlové baterie stojánkové, pod omítku, pákové, kohoutkové, dvouotvorové, tříotvorové, se sprchou, pro umyvadlovou mísu, pro umývátka apod. Nevíte, jak umyvadlovou baterii vybrat? Nahlédněte do našeho nákupního rádce Jak vybrat umyvadlovou baterii

Naše rada: K umyvadlové baterii si nezapomeňte objednat i 2 rohové ventily pro napojení na studenou a teplou vodu.

vanové baterie.jpg

Vanové baterie

Před nákupem vanových baterií zvažte rozteč (nejprodávanějším rozměrem je 150 mm, ale zákazníci, kteří rekonstruují koupelnu, často hledají rozměr 100 mm, aby nemuseli převrtávat obklady), velikost, tvar, způsob ovládání, materiál a povrchovou úpravou, ze kterých jsou vyrobené.

Máme pro vás vanové baterie pákové, kohoutové, nástěnné, na podlahu, pod omítku apod. Nejkvalitnější vanové baterie vyrábějí značky GROHE, hansgrohe a Kludi.

Tip SANITINO: Nevíte si rady při výběru vanové baterie? Náš nákupní rádce Jak vybrat vanovou baterii vám s výběrem vhodného produktu pomůže. 

jak vybrat sprchovou baterii.jpg

Sprchové baterie

V naší nabídce máme nástěnné sprchové baterie nebo sprchové baterie pod omítku. Stejně jako u všech vodovodních baterií je i u sprchových baterek velká nabídka materiálů, barev, rozměrů a designů. Sprchové baterie můžete zakoupit samostatně nebo jsou součástí sprchových souprav. 

A pokud nevíte, jak vybrat sprchovou baterii, podívejte se na náš článek Jak vybrat vanovou baterii.

Naše rada: Chcete ve sprše používat horní i ruční sprchu? Vybrali jste si podomítkovou baterii? Zvolte vanovou baterii, s níž můžete pohodlně přepínat mezi horní a ruční sprchou.  

bidetové baterie.jpg

Bidetové baterie

Bidetové baterie slouží k očistě intimních partií – například při zdravotních problémech, jako jsou například průjmy, hemoroidy, regenerace po operaci nebo po porodu. Využívají je ale i ženy v období menstruace, kdy je intimní hygiena mnohem důležitější. 

Bidetovou baterii jednoduše nainstalujete na volně stojící bidet nebo pod omítku. Vyšší třídou jsou elektronické bidety, které nabízejí mnoho funkcí.

TIP SANITINO: Ani tady si nemusíte lámat hlavu nad výběrem vhodné vodovodní baterie. Náš nákupní rádce vám poradí, jak správně vybrat bidetovou baterii.

termostatické baterie Grohe.jpg

Termostatické baterie

Samostatnou kapitolu tvoří termostatické baterie, které mohou být umyvadlové, sprchové, vanové nebo centrální. Udržují teplotu nastavené vody. Jejich součástí je i bezpečnostní pojistka proti opaření, což oceníte především s malými dětmi.

 

Rozteč ventilů

Technicky nejdůležitějším parametrem je rozteč ventilů. Aktuálně najdete na trhu většinu výrobků s roztečí 150 mm, ale tak tomu vždy nebylo. Před rokem 1989 jste v každé koupelně mohly najít vodovodní baterii s roztečí 100 mm. Situace se změnila po revoluci, kdy se v Čechách začaly používat zahraniční produkty. Ty měly normovanou rozteč na 150 mm, což se používá do teď.

U novostaveb nebo u koupelen po rekonstrukci nebudete mít problém sehnat vodovodní baterii se správnou roztečí, ale pokud pouze modernizujete svou letitou koupelnu a potřebujete baterii s roztečí 100 mm, poohlédněte se po bateriích od českých výrobců Novaservis nebo RAVAK.
 

Způsob ovládání vodovodních baterií

Pamatujete si na kohoutkové baterie? Častokrát u nich bylo obtížné nastavit správný poměr studené a teplé vody. V dnešní době se setkáte nejčastěji s komfortnější pákovou baterií, kde jednou pákou ovládáte teplotu i proud vody. Obzvláště ve sprše jsou oblíbenou variantou také baterie s tlačítkovým ovládáním. Jednoduše stisknete tlačítko a zvolíte si, jestli se budete sprchovat pomocí ruční sprchy nebo horní sprchy.

Tradiční kohoutkové baterie ale nevymizely úplně. Najdete je v koupelnách s nádechem retro stylu, vintage nebo v industriálních koupelnách. V nákupních centrech, v restauracích, kavárnách nebo na benzinkách se můžete setkat také s bezdotykovými bateriemi. Značky Sanela, GROHE, Schell, Kludi, Hansa a další se snaží tento trend dostat také do domácností. Bezdotykové baterie totiž představují mnohem větší komfort, lepší hygienu a samozřejmě snazší údržbu. 

 • Kohoutková baterie - ovládá se pomocí dvou samostatných kohoutů na teplou a studenou vodu. Toto provedení volí především zákazníci, kteří zařizují koupelnu a kuchyň v retro stylu.
 • Páková jednootvorová baterie - páka je součástí kohoutku.
 • Páková dvouotvorová baterie – páka není součástí kohoutku, je umístěna zvlášť.
 • Se sprškou - má výsuvnou flexibilní hadici, se kterou můžete volně pohybovat a měnit typy proudů – například z normálního na jemný či sprchový.
 • S teleskopickým výtokem - teleskopická výpusť funguje na principu antény – vytahuje se po částech a nelze s ní pohybovat ze strany na stranu. Rozdíl mezi těmito bateriemi spočívá v prodloužení ramena.
 • Dotyková baterie – patří ke speciálním dřezovým bateriím. Ovládá se lehkým dotykem na těle baterie
 • Digitální baterie - některými výrobci označovaná jako elektronická – je praktická a jednoduchá na ovládání a využívá nejnovější bezdrátové technologie.

Vodovodní baterie v retro stylu

                                                Kohoutkové baterie jsou v dnešní době symbolem retro stylu.

 

Montáž vodovodních baterií

Každý druh baterie může mít několik způsobů montáže. U vodovodních baterií na umyvadlo se nejčastěji setkáte se stojánkovou variantou, kde jsou připojovací hadičky schované pod deskou umyvadla nebo za umyvadlem. Nástěnné varianty baterií se připevňují k obkladům, zatímco podomítkové baterie, jak už napovídá název, najedete opravdu pod omítkou. Je tedy potřeba zvážit před samotnou rekonstrukcí, jakou variantu zvolíte. Podomítková verze je náročná na instalaci, ale vypadá čistě a elegantně, protože žádné přípojky vody ani hadičky nejdou vidět.

 • Nástěnná – připevníte ji k obkladům.

 • Stojánková – připevníte ji přímo k umyvadlu nebo ke dřezu.

 • Pod omítku – využijete ji nejčastěji ve sprše nebo k vaně.

Naše rada: Nezapomeňte si k podomítkové baterii koupit podomítkové těleso od stejného výrobce, jinak spolu nebudou produkty kompatibilní. Baterie tak nebude fungovat.

vodovodní baterie Grohe
                                    Páková stojánková baterie je nejvyhledávanějším typem vodovodní baterie.

 

Materiál a povrchové úpravy vodovodních baterií

Chcete, aby vám vodovodní baterie dlouho vydržely? Nedělejte kompromisy v materiálu a vsaďte na kvalitu.

Mezi základní kvalitní materiály patří:

 • Nerez
 • Mosaz

Mosazné baterie mají navíc různé typy povrchových úprav. Nebojte se jich, jsou rovněž kvalitní. Patří mezi ně:

 • Chrom
 • Vzhled nerezu
 • Bílá nebo černá – jsou vyrobené z mosazi, na nichž je nanesený speciální lak. Jejich výhodou je, že se snáze udržují a nejsou na nich vidět zaschlé kapky ani vodní kámen.
 • Speciální barevné varianty  - baterie jsou lakované technologií PVD – tenkou, avšak tvrdou vrstvou kovu a keramiky (0,2-0,4 μm). Tato vrstva je nanesená ve vakuu na kovové nebo plastové díly.  PVD má vynikající mechanické vlastnosti, třikrát vyšší tvrdost než chrom a desetkrát vyšší odolnost vůči korozi a poškrábání. S touto technologií přišla na trh například značka GROHE. Nabízí barevné varianty od broušené tmavé po zářivě zlatou.

Zlaté vodovodní baterie Grohe
                    Na trhu najdete i speciální barevné varianty. Přicházejí s nimi především renomované značky.

Patříte mezi opravdové milovníky umění? Tak to vám uděláme radost, protože náš sortiment obsahuje také unikátní designérské kousky od předních světových designérů jako je Philippe Starck, Antonio Citterio, Patricia Urquiola, Jean-Marie Massaud, Rodrigo Torres a další.  
 

Unikátní technologie vodovodních baterií

Kvalitní renomované značky vyrábějí vodovodní baterie s unikátními technologiemi. Patří mezi ně:

 • Technologie pro úsporu vody – s technologií pro úsporu vody ušetříte až 50 % vody a energie.  Úspornou baterii poznáte tak, že když do proudu vody vložíte ruku, voda nikde okolo nestříká. Běžnou baterií proteče za minutu asi 10 litrů vody. Úspornou baterií proteče za minutu zhruba 5,8 litrů vody. Nejúspornější baterie nabízejí však i 3,5 litrů (na síle proudu přitom rozdíl nepoznáte, protože úsporný perlátor vodu provzdušní). Úsporné baterie nabízejí například značky GROHE, hansgrohe a Kludi.
   
 • Technologie pro snadné ovládání páky - zaručí vám plynulé a přesné ovládání páky po celou dobu životnosti baterie. Páka baterie jen tak nezatuhne. 
   
 • Technologie pro trvale zářivý povrch -  povrch baterie vydrží trvale lesklý a neopotřebuje se ani po mnoha letech používání. Navíc je mnohonásobně odolnější proti poškrábání a jednodušší na údržbu.

Podívejte se na vodovodní baterie v naší nabídce nebo si nechte poradit od našich odborníků.

Hledáte inspiraci? Přihlaste s k odběru našeho newsletteru nebo se staňte fanouškem naší stránky na Facebooku. Inspiraci najdete také na našem Instagramu a Pinterestu

Související produkty

Výprodej - 57 %
4 990 Kč s DPH
Skladem 1 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
1 786 Kč s DPH
Skladem 93 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
1 189 Kč s DPH
Skladem 4 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
6 123 Kč s DPH
Skladem 2 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
6 433 Kč s DPH
Skladem 2 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
2 339 Kč s DPH
Skladem 1 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
4 965 Kč s DPH
Skladem 14 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
5 371 Kč s DPH
Skladem > 100 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
2 934 Kč s DPH
Skladem 42 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
1 501 Kč s DPH
Skladem > 100 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
2 329 Kč s DPH
Skladem 5 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
1 515 Kč s DPH
Skladem > 100 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
3 268 Kč s DPH
Skladem 4 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
7 335 Kč s DPH
Skladem 67 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
2 514 Kč s DPH
Expedice obvykle do 17 dní.
2 813 Kč s DPH
Skladem 1 ks
Ve čtvrtek 2. 2. u Vás
nahoru