Přeskočit na hlavní obsah

Správné uložení zimního oblečení není jen otázkou efektivní práce s prostorem, ale také způsobem, jak jej ochránit před poškozením a roztoči. Čím více členů v domácnosti je, tím palčivější je i otázka, jak nejlépe uskladnit oblečení. Takže, jak na to?
 

Inventura

Prvním krokem k uskladnění sezónního oblečení paradoxně není jeho správné poskládání, ale rozhodnutí, co vlastně chceme uchovat do příštího roku. U dospělých je rozhodnutí snadnější, stačí zjistit, zda stále máte v páru obě rukavice, zda čepice, kabát či bunda, které nosíte, jsou stále reprezentativní nebo zda už je čas přesunout je na chatu nebo do kontejneru.

Velkým tématem je dětské oblečení. Malé děti rostou rychleji než sezóna a to, co jim bylo letos, jim příští rok nebude. Roztřiďte tedy oblečení na „ještě použitelné“ a reprezentativní. První skupinu darujte, s tou druhou (pokud máte místo) počkejte na další rok, kdy jej před sezónou prodáte výhodněji než po sezóně. Variantou je samozřejmě nechat oblečení pro mladší dítě, ale vězte, že ne vždy rostou stejně…

Jak nejlépe uskladnit oblečení? Čisté!

pracka.jpg

Ať už zvolíte jakoukoli metodu uskladnění, je třeba si uvědomit, že vše je potřeba ukládat čisté. Důvodů je hned několik. Nečistoty a pach se mohou do materiálu navždy otisknout a jednoduše je už z nich nedostanete. Zejména, pokud se jedná o pot, který je aktivní látkou, určitou chemickou zbraní, která pracuje (rozkládá se) ještě dlouho poté, co jej necháme působit. Nečistoty navíc lákají různé nežádoucí parazity a mikroorganismy.

Některé materiály lze jednoduše vyprat, jiné je třeba nechat v péči profesionálních čistíren. Při praní následujte instrukce na visačkách, respektujte zejména teplotu praní, aby nedošlo k poškození vláken. Například funkční oblečení se doporučuje prát na jemný program, případně v ruce v chladnější vodě. Kožené oblečení se ošetřuje pouze hadříkem namočeným v jarové vodě, případně se promašťuje ochrannými vosky.

TIP SANITINO: Nezapomeňte vše vyndat z kapes, protože každý tam mívá svou sbírku pokladů (kaštany, kapesníky, mince, pytlíky na psí exkrementy…). Dávejte si také pozor, aby oblečení nebylo vlhké, mohla by se na něm vytvořit plíseň nebo by mohlo zapáchat.

Ochranný obal nejen pro citlivé oblečení

Při otázce, jak nejlépe uskladnit oblečení, je jednou z odpovědí v obalu. Nikdy ne volně, protože se na něj zbytečně práší, dochází k mechanickému poškozování a škůdci jako moli mají přímý přístup. Navíc má volně ložené oblečení tendenci vypadávat v nejméně vhodnou chvíli.

Mimosezónní nebo tematické oblečení by mělo být v obalu vždy. Ať už bude zavěšeno na ramínko nebo poskládané ve skříni. Otázkou je, co kam. Například svetry nebo kabáty by měly být poskládány vodorovně, šaty nebo oblek patří na ramínko. Pravá kožešina dokonce vyžaduje ramínko dřevěné. Citlivější kousky (kašmírový svetr, šál…) dejte ještě do bavlněného obalu.

Jak uskladnit zimní oblečení

vakuove pytle.jpg

Zimní oblečení má hned několik verzí – městské, společenské, sportovní (zejména lyžařské nebo na běžky). Prvním doporučením je tedy balit každý druh zvlášť. Důvod je prostý, snadněji najdete příslušné vybavení. K dispozici jsou malé i větší boxy či pytle. Buď se zapínají na zip nebo z nich odsajete vzduch pomocí vysavače nebo pumpičky. Vhodné je také balíčky „popsat“, abyste věděli, co se v dané krabici nebo pytli nachází. Vyhnete se zbytečnému stresu při hledání, rozbalování a znovu zabalování.  Tento způsob je odpovědí na otázku, jak uskladnit sezonní oblečení, případně oblečení na konkrétní akci (kostýmy, běžecké oblečení, oblečení na kroužek…).

Jaké jsou možnosti uskladnění oblečení

480_F_954704440_raszMZDgV0mPuwopwKpzOxJfTF44W1Dw.jpg

Hodně domácností sází na velké nákupní tašky, elegantnější řešení jsou však úložné boxy, nejefektivnější možností jsou pak vakuovací úložné pytle a boxy (odsávací vaky). Chybět by vám neměly závěsné obaly na šaty a též různé krabice, kam uskladníte boty nebo různé vybavení (helma na lyže, brýle na lyže, zimní šály a šátky, rukavice…).

Úložné boxy jsou dobře stohovatelné, jednoduše s nimi manipulujete, zapínání bývá na zip. Snadno je složíte, pokud je zrovna nepotřebujete. Jsou vhodné nejen na oblečení, ale také na polštáře, deky nebo náhradní ložní prádlo. Existuje řada rozměrů, nejlepší je změřit místo, kam je chcete umístit, a vybírat podle toho.

Vakuovací úložné pytle a boxy mají různý objem. Jejich princip je prostý – naskládáte tam zimní nebo sezónní oblečení a pomocí vysavače odsajete z prostoru vzduch. Tím získáte až o 70 % prostoru navíc.

Při otázce, jak nejlépe uskladnit oblečení, je třeba také pamatovat na prevenci proti škůdcům. K tomu se hodí například dřevěné odpuzovače, které jsou aromatické a molům nevoní. Z bylin se hodí například levandule, kterou v látkovém pytlíčku jednoduše přidáte k oblečení.

TIP SANITINO: Pokud chcete uchovat pocit čerstvosti a zároveň oblečení chránit, vsaďte na parfemované odsávací vaky.

Když není dost skříní

Velkým tématem zůstává, jak uložit oblečení bez skříně. Ne vždy je totiž náš byt uzpůsoben velkému náporu věcí. Jednou z cest je využít prostory, které přirozeně vznikají. Jedním z nich je například prostor pod postelí (může být ve formě zásuvek nebo vyklápěcího systému, případně formou textilního úložného boxu), úložný prostor v rozkládacím gauči nebo třeba pořiďte elegantní krabici/organizér, kterou položíte na skříň. Alternativou je také využít jinak nevyužívaných prostor, například výklenky pod schody, případně vytvořte podhled v předsíni nebo v chodbě.

Nezapomeňte na boty

boty.jpg

Při otázce, jak uskladnit zimní oblečení, je třeba pamatovat také na obuv. Opět je třeba ji před uskladněním umýt, ideálně zkontrolovat i vnitřní vložku a případně ji vyměnit. Stejně tak tkaničky. Kožené boty ošetřete krémem nebo voskem. Kozačky, ale i sportovní obuv „vycpěte“, aby nedošlo k poškození tvaru. Boty se nejsnadněji skladují v původních krabicích, ale vhodné jsou i běžné uskladňovací boxy. Speciální sportovní zimní obuv je třeba též ošetřit. Například přeskáče je třeba skladovat zapnuté! Opět krabice popište.

Markéta Palatin

Psaní článků je pro mne nejen povoláním, ale také koníčkem. A protože nezůstávám jen u slov a myšlenek, mohu ve svých textech uplatnit pestré životní zkušenosti. Pružný přístup ke změnám mi navíc umožňuje objevovat nové možnosti a kombinace, a to i v situacích, ve kterých nejsou na první pohled zřejmé.

nahoru