Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat dřez do kuchyně

 • 23.8.2019

Kuchyňský dřez je nezbytnou součástí každé kuchyňské linky. Než se vrhnete na výběr dokonalého dřezu, přečtěte si naše rady a tipy, na co si dát při výběru pozor. Ukážeme vám, z jakých materiálů může být dřez vyroben a doporučíme ty nejkvalitnější kousky

I když máte doma myčku, kolem kuchyňského dřezu se budete točit neustále – jednou natočíte vodu do rychlovarné konvice, jindy v něm umyjete velký hrnec nebo jej napustíte vodou při běžném úklidu kuchyně. Je proto velmi důležité si správně vybrat.

Zaměřte se na kvalitu, materiál, design i technické parametry.              

Kuchyňský dřez Blanco
                    Značka Blanco vsadila na kvalitní silgranitový materiál a spoustu barev. A rozhodně nesáhla vedle. 


Typy a tvary kuchyňských dřezů

Na trhu existuje mnoho typů dřezů – například jednodřez, dvoudřez, s pravým či levým odkapem nebo bez odkapu. Vybrat si tedy můžete přesně podle svých preferencí. 

Grohe_31726SD0dn3.jpg
Hranatý nerezový dřez GROHE K700 vypadá prostě úžasně.

Jednodřezy – jsou ideálním pomocníkem v menších domácnostech. Na trhu najdete jednodřezy hranaté, oválné nebo rohové. Mohou být vybaveny s již zabudovanou odkapávací plochou, ale není to podmínka.

Dvoudřezy – se hodí větším rodinám nebo náročným kuchařům. Jsou složeny ze dvou dřezů, přičemž jeden z nich bývá menší. Tento menší dřez slouží například na mytí nebo odkapávání ovoce a zeleniny. I tyto dřezy mohou disponovat odkapávací plochou.

Rohové dřezy – nabízí perfektní řešení pro uživatele, kteří potřebují umístit dřez do rohu kuchyňské linky.

Vybrat si můžete i z mnoha tvarů. Nejprodávanější jsou hranaté dřezy, ale pestrý výběr naleznete i mezi kulatými dřezy.

Důležité je při výběru zvážit, jestli budete umývat nádobí ručně, kolik času chcete v kuchyni trávit a v neposlední řadě jaký typ dřezu se vám ke kuchyňské lince hodí.


Rozměry dřezu

Velikost dřezu vybírejte s ohledem na vaši kuchyňskou linku. 

assets_asset_image_ae_75_1a_ae751aadf73789c4.jpg
Správně zvolená kombinace dřezu a kuchyňské baterie vám usnadní práci v kuchyni.

Velikost dřezu

Ať už zvolíte kulatý nebo hranatý dřez, jeho velikost se musí shodovat s rozměry šířky spodní skříňky. Jedině tak do ní namontujete dřez pohodlně, aniž byste ji museli upravovat a řezat. Do spodní skříňky se musí vejít všechny vaničky dřezu.

Hloubka dřezu

Hloubka dřezu je velmi důležitá. Ideální je 19-20 cm, avšak záleží na tom, jestli jste mladý bezdětný pár nebo velká rodina s malými dětmi. Pokud často a rádi vaříte ve velkých hrncích, na mělčí dřez zapomeňte, protože se u něj budete při mytí velkého nádobí trápit.

Výška dřezu

Nevíte, do jaké výšky dřez umístit? Pokud jste výškově nesourodý pár, přizpůsobte výšku zasazení dřezu podle toho, kdo bude v kuchyni vařit nejčastěji. Měl by dlaněmi dosáhnout na dno dřezu, aniž by se musel hrbit nebo předklánět. Jinak ho po delším čase stráveným u dřezu budou bolet záda.


Montáž kuchyňského dřezu

Každý domácí kutil ví, že kvalitní montáž je základ! Správně nainstalovaný dřez zaručí dokonalou funkčnost, ale i dlouhou životnost dřezu i samotné kuchyňské linky. Přeci nechcete, aby vám krůpěje vody protékali na dřevěnou kuchyňskou linku a poškodily ji.

Blanco_515576dn2.jpg
Na trhu najdete i rohové kuchyňské dřezy, které jsou velice oblíbené. Tento model je od světové značky Blanco.

Montáž dřezu na desku – dřez můžete umístit na kuchyňskou linku, což je nejčastější způsob instalace dřezů do kuchyňské linky z dřevotřísky. U tohoto stylu montáže jsou typické lehce vyvýšené okraje dřezu, což není ideální z hlediska údržby.  

Montáž dřezu pod desku – pokud chcete, aby dřez splýval s kuchyňskou deskou, zvolte jeho spodní montáž. Takový způsob montáže je vhodný, pokud máte kuchyňskou linku z voděodolného materiálu.

Montáž dřezu do roviny – takový dřez nahrazuje část kuchyňské linky a zabírá také nejvíce místa.    

Pro montáž je důležitý nejenom způsob montáže, ale také orientace dřezu. Ta může být pravá nebo levá vzhledem k výtokovému otvoru. Při nákupu se můžete setkat i s univerzální designem u dřezů otočných. V takovém případě si můžete umístění zvolit až při instalaci.

Materiál kuchyňských dřezů

Nerezové dřezy

nerezový dřez Franke
Nerezové dřezy jsou nestárnoucí klasickou v domácnostech i ve veřejném sektoru.

Nerezové dřezy stále patří mezi nejprodávanější a nejrozšířenější typy.

Při výběru si však dejte pozor, abyste si vybrali dobře. Nízká cena většinou odpovídá kvalitě. Hledejte 18/10 chromniklovou potravinářskou ocel odolnou vůči korozi.

Pozor dejte i při výběru tloušťky nerezu. Čím silnější stěny dřezu, tím hlubší dřez je možné vyrobit. Nejkvalitnější dřezy jsou vyrobené z nerezu o tloušťce 1,2 mm. Standardní dřezy jsou vyrobené z nerezu o síle 0,6 mm. Slabšímu materiálu - 0,3 až 0,4 mm – se raději vyhněte. Dřez se totiž velmi brzy poškodí.

Kvalitní nerezové dřezy najdete u značek Blanco, Franke, GROHE nebo hansgrohe.

Výhody a nevýhody nerezového dřezu

 • Cenově dostupný

 • Odolný vůči korozi a mechanickým vlivům

 • Snadná údržba

 • Univerzální řešení

 • Nižší odolnost proti odřeninám a rýhám


Granitové dřezy

10.jpg
Granitový dřez vypadá elegantně a nezklame vás ani svou odolností.

Granitové dřezy jsou vyrobené z 80 % z drcené žuly, 15 % akrylátového pojiva a 5 % barviva. Jsou velmi kvalitní, vydrží i náročné podmínky a vyrábějí se v mnoha barevných variantách. Pokud tedy hledáte trochu něco jiného, než je klasický dřez z nerezu, vyberte si granitový. Jde totiž o ideální kombinaci elegance, odolnosti a kvality.  

Mnoho uživatelů kladně hodnotí vysokou odolnost granitového dřezu vůči vysokým teplotám. Tento typ dřezu totiž vydrží až teploty 1 000 stupňů Celsia, takže na ně můžete postavit hrnec rovnou z plotny. 

U granitových dřezů se můžete setkat také s označením silgranit, algranit, fragranit nebo tegranit. Každý výrobce totiž granitové dřezy označuje jinak. Například značka Blanco používá označení Silgranitové dřezy a Franke má ve své nabídce dřezy fragranitové. 

Výhody a nevýhody granitového dřezu

 • Pestrý výběr barevných variant

 • Odolný vůči barevným skvrnám

 • Zachytávání nečistot

 • Odolný vůči vysokým teplotám

 • Nižší odolnost proti agresivním chemickým látkámDřezy z tectonitu

Dřezy z tectonitu jsou levnější variantou granitových dřezů. Své místo na trhu si však zaslouží.

Tectonite je speciální materiál vyrobený ze SMC (Sheet Molding Compound). Je směsí polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny. Nevýhodou je však světlý vnitřek dřezu, na kterém jsou vidět rýhy. 

Výhody a nevýhody tectonitového dřezu

 • Atraktivní vzhled

 • Odolný proti poškrábání

 • Vyrobeno ze 100 % recyklovatelného materiálu

 • Odolný vůči vysokým teplotám a chemickým prostředkům

 • Viditelné rýhy

 


Keramické dřezy

Villeroy&Boch_670301R1dn2.jpg
Značka Villeroy & Boch vsadila na keramické dřezy. A udělala dobře, nemyslíte?

Keramické dřezy se vyznačují svou pevnou strukturou, odolností a kvalitou. Jsou velice oblíbené, protože neztrácí barvu ani po letech a zachovávají si svou přirozenou krásu a lesk. Výhodou je také jejich odolnost – jsou odolné vůči skvrnám, poškrábání nebo extrémním teplotám (studeným i teplým).

Přírodní keramické dřezy jsou navíc velice hygienické a radost z něj mají i hospodyňky, protože jejich velmi hladký povrch se snadno čistí a udržuje.

Na kvalitní keramické dřezy se zaměřují značky Villeroy & Boch a Franke. 

Výhody keramického dřezu

 • Atraktivní přírodní vzhled

 • Odolný proti skvrnám i poškrábání

 • Dlouhá životnost

 • Stálá barevnost

 • Odolnost vůči extrémně vysokým i nízkým teplotám

 • Velice hygienické řešení

Podívejte se na naši nabídku kuchyňských dřezů a vyberte si podle svých představ. Specializujeme se na přední světové výrobce Blanco a Franke. 

Při výběru dřezu nezapomeňte také na kvalitní dřezovou baterii. Pokud si nevíte rady s výběrem, nahlédněte do našeho článku Jak vybrat dřezovou baterii. K dispozici máme i kompletní sety kuchyňských dřezů s bateriemi, které k sobě ladí technicky i designově. 

nahoru