Přeskočit na hlavní obsah

Pisoár má na první pohled své nevýhody. Nepohovíte si na něm, nemůžete si zde přečíst noviny nebo si projít poslední zprávy na telefonu. To ale nakonec může být jenom plus – odborníci varují před používáním telefonů na záchodě, jen to posiluje závislost na technologiích. Navíc je v této místnosti bezpočet bakterií a mobilní telefon je takovým malým inkubátorem na bakterie.
 

Z toho vyplývá, že pisoár, u nějž se můžete soustředit jen na vykonání potřeby, dává smysl nejen v restauraci, ale také u vás doma. Na SANITINO máme k dispozici velký výběr pisoárů a teď vás seznámíme s několika radami, jak vybrat ten pravý.

Co je to pisoár

shutterstock_593684717.jpg

Pisoáry mají dlouhou historii, nelze tedy jednoznačně říct, kdo vymyslel pisoár. Pisoáry, jak je známe dnes, se začaly vyrábět v 19. století. Pánové je začínají nacházet ve veřejných prostorech v Evropě. Jejich rozšíření souvisí s urbanizací a zvýšenou potřebou efektivních hygienických řešeních ve městech, převážně v zařízeních, kde se pohybuje větší množství lidí.

Důležitou kapitolu historie pisoárů napsal slavný umělec Marcel Duchamp. V roce 1917 zavěsil do galerie porcelánový pisoár vzhůru nohama a své dílo pojmenoval honosně „Fontána“. Tím nejen odstartoval novou éru moderního umění, ale mimoděk tak zvýšil popularitu urinálů jako takových.

Tomuto hygienickému zařízení se říká různě – urinál, pisoár, mušle, dokonce i močítko. Smyslem pisoáru je, že se do něj mohou muži vymočit vestoje, což proti klasickému záchodu šetří vodu. Výraz pisoár je odvozen z francouzského slova „pisser“. Někteří upozorňují na to, že slovo „pisser“ není ve francouzštině zrovna slušné, a proto by se měl více používat termín „urinál“. Na SANITINO používáme oba výrazy.

Jaké jsou výhody pisoáru

Tu základní výhodu už jsme zmínili. Urinál má mnohonásobně nižší spotřebu vody, na jedno spláchnutí spotřebuje pouze 1-3 litry. Kromě toho zde máme variantu bezvodých pisoárů, kterým se budeme věnovat na konci článku.

K dalším výhodám patří:

shutterstock_2524778707.jpg

Úspora místa: Urinály zabírají méně místa než běžné toalety, což umožňuje efektivnější uspořádání veřejných toalet. Zároveň ušetří prostor i v koupelně v běžné domácnosti.

Rychlejší použití: Močení ve stoje a jednoduchý design zkracují dobu použití, což je výhodné na frekventovaných místech.

Snadnější údržba: Urinály mají jednoduchou konstrukci, což usnadňuje čištění a údržbu.

Jak funguje splachování pisoáru

Pokud si budete vybírat pisoár, setkáte se se dvěma nejběžnějšími variantami - s ručním nebo klasickým senzorovým splachováním.

Ve veřejném provozu je ruční splachování krajně nepraktické, ale doma to smysl dává. Po použití pisoáru jednoduše stisknete tlačítko splachování.

Pohodlnější ale přece jen je pisoár se splachováním automatickým. Má zabudovaný senzor, který registruje pohyb. Některé modely využívají čidlo pohybové, jiné zase teplotní. Teplotní je o něco propracovanější, splachování spouští ve chvíli, kdy se změní teplota u odtokové části. Nestane se tak, že se splachování spustí i v momentě, kdy někdo projde okolo.

d5e6ab3e6cadc94843671661.jpg

Design

Také u pisoárů se setkáváme s různými variantami designu. A i to může hrát roli ve vašem výběru. Na výběr je pisoár s ochranným okrajem nebo bez, oblejší nebo hranatější, designově komplikovanější nebo jednodušší. Jiný pisoár se bude hodit do moderněji pojatého interiéru, jiný zase do konzervativně pojaté koupelny.

Dokonce jsou na výběr různé barvy. U pisoárů není k vidění taková barevná rozmanitost jako třeba u umyvadel nebo v dnešní době u koupelnových baterií, kromě klasického bílého si ale můžete vybrat i černý pisoár.

K dostání jsou také dětské pisoáry, které mohou nabývat podoby žáby, slona nebo fotbalového míče. Logicky mají tyto modely menší velikost a měly by se zavěsit níže oproti klasickým pisoárům.

Materiál

Nejběžnějším materiálem je sanitární keramika. Má své nezpochybnitelné výhody – je pevná, vypadá elegantně a má dlouhou životnost. Je to přírodní materiál a skvěle ladí s interiérem koupelny. Druhou nejčastější variantou je nerezová ocel, což je nejčastější volba pro nemocnice a pečovatelské domy díky svým hygienickým vlastnostem. Používá se ale také v některých gastro provozech nebo na benzinových stanicích.

Přívod a odtok vody

Výrobci obecně preferují variantu zadního přívodu. Je to na pohled decentnější řešení, trubice nenarušuje vzhled. Horní (také vnější) přívod a odvod vody má zase výhodu v tom, že je jednodušší udělat opravu, pokud nastane nějaký problém.

Jak funguje bezvodý pisoár

shutterstock_2523759107.jpg

Stále častěji jsou k vidění modely s bezvodým způsobem splachování. A i na SANITINO takové výrobky máme k dostání. Tyto pisoáry využívají inovativních technologií, které minimalizují nároky na provoz i na údržbu, a ještě zabraňují zápachu.

Moč stéká z povrchu pisoáru dolů, a to do poslední kapky. Umožňuje to speciální tvar pisoáru, glazura a pak samozřejmě princip gravitace. Nečistoty se dostávají k protizápachové bariéře. Zde dojde ke smíchání s kapalinou, která moč dezinfikuje a zbaví škodlivin, aby ji bylo možné dále vypustit do odpadu. Samozřejmostí je speciální deodorizační náplň, aby uživatel neměl problém s nepříjemným odérem.

Nevýhodou takových urinálů je údržba. Deodorizační náplň nevydrží věčnost, je nutné ji zhruba po tisíci použitích vyměnit. Máte-li doma tři pravidelné uživatele urinálu, vyjde vám jednoduchou matematikou, že novou náplň musíte nasazovat jednou za dva měsíce nebo ještě častěji. Také počítejte s tím, že tento pisoár je třeba častěji čistit.

Související produkty

nahoru