Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat sklo do sprchového koutu?

  • 22.11.2022

Kde se setkáme s velkými prosklenými plochami? Asi vás nejprve napadnou okenní tabule. Typově se zde jedná o obyčejné sklo, které se vyznačuje křehkostí, proto je snadné jej rozbít. Potom by vás mohla napadnout okna aut. Jejich sklo je laminované nebo temperované a rozbít jej není vůbec jednoduché. Podobně odolné jsou rovněž skleněné výplně ve sprchových koutech. Tomuto tématu věnujeme náš článek. Nebudeme se samozřejmě bavit o tom, jak takové sklo rozbít, ale jak vybrat to nejvhodnější.
 

Proč není dobrý nápad volit sprchový kout z běžného skla

Abychom byli přesní, sprchové kouty z běžného skla existují, ale dnes jsou spíše raritou. Nevyhovují technické normě, v níž je jasně stanoveno, že sklo pro sprchové zástěny musí být bezpečnostní, což -laicky řečeno – znamená, že v případě rozbití se sklo roztříští na malé neostré kousky.

Jestliže má někdo sprchový kout vyrobený z běžného skla, pak je to většinou důsledek toho, že si nechal sprchu nebo její část vyrobit na klíč od sklenáře, aby ušetřil. Není to ale moc prozíravé. Stěny ve sprchovém koutě čelí většímu množství rizikových faktorů než okenní tabule. Jedním z nich je přímý kontakt s horkou vodou, dalším je prudké zvýšení teploty uvnitř sprchového koutu v době, kdy se spustí sprcha.

Sprcha musí také občas snášet tvrdé nárazy. Zvláště děti dokážou být při koupání pořádně aktivní, rády cákají a buší pěstičkami na stěnu sprchového koutu. Ve sprše jsou kaluže vody, kvůli nimž může nejen dítě, ale i dospělý podklouznout a upadnout. Přesně tady číhá nebezpečí! Sprchový kout se stěnami z běžného skla by byl rázem plný „pavouků“ - prasklin. Porušené nebo zcela rozbité sklo by pořezalo vše, co by mu přišlo do cesty. Nešťastník, kterému by se toto přihodilo ve chvíli, kdy je zcela nahý, by se pravděpodobně vážně zranil.

Optimální volbou pro koupelnu je rozhodně sklo bezpečnostní.

 

Výroba

V naší produktové nabídce najdete převážně sprchové kouty z bezpečnostního (kaleného) skla. Princip výroby je následující – sklo se zahřeje na vysokou teplotu (přes 600 °C) a pak prudce ochladí. Povrch skla se tak zchladí, zatímco vnitřní část zůstává teplá. Na povrchu se vytváří tlakové napětí, uvnitř skla dochází k pnutí tahovému. Díky tomu je sklo odolnější vůči tepelnému i mechanickému namáhání (úderům). Dokonce několikanásobně! Toto sklo snese až 4x silnější nárazy než běžná skla. A když už přijde obzvláště silný náraz a sklo se rozpadne, na podlahu dopadnou malé kousky s tupými hranami.

Náraz na stěnu koutu ve chvíli, kdy sebou osoba smýkne na podlaze koupelny a vrazí do sprchy, sklo nepoškodí. K narušení skla je nutný úder ostrým předmětem. Pokud dojde k pádu, při němž dopadnete na skleněnou zástěnu sprchového koutu (vyrobenou z bezpečnostního skla), bude to samozřejmě dost bolet, je ale vyloučeno, že byste vyrazili sklo zástěny a nehezky se u toho pořezali.

Bezpečnostní skla většiny výrobců mají tloušťku 4 mm, častěji kolem 6 mm.

Čiré, nebo matné?

Při výběru sprchového koutu se setkáte se sklem čirým, matným nebo vzorovaným. Čiré sklo je nejoblíbenější. Pyšní se jím až tři čtvrtiny v současnosti vyráběných modelů sprchových zástěn. Uživatelé si libují, že takový kout lépe splyne s prostředím koupelny a zachová její celistvý vzhled.

Pokud toužíte po intimitě ve sprše, raději zvolte sklo matné či vzorované. To totiž zvyšuje pocit soukromí sprchované osoby. Vzorované sklo má jemnou povrchovou texturu, průchod světla je sice zajištěn, ale zvenčí není na sprchovanou osobu vidět.

 

Všimněte si, zda má sklo povrchovou ochranu

shutterstock_510921580.jpg

Největším nepřítelem sprchového koutu je vodní kámen. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, uvidíte stopy vodního kamene na stěnách sprchy už po prvním použití. Zůstanou zde kapky vody. Když zaschnou, nechají po sobě dobře čitelný bílý otisk.

Na internetu najdete mnoho zaručených receptů, jak se vodního kamene zbavit. Dobře funguje přírodní čisticí prostředek z octa a jedlé sody. Je ale velmi únavné několikrát týdně mýt sprchový kout. Proto elitní výrobci přichází s rafinovanými úpravami skla.

Většinou je zde za pomocí chemických látek vytvořena speciální vrstva vyplňující mikropóry, kde se může rozstřikující voda zachycovat. Když je povrchová úprava kvalitní, kapky vody se na stěně shlukují a stékají z povrchu. Neznamená to definitivní vítězství v boji s vodním kamenem v koupelně, ale přinejmenším to výrazně zjednoduší údržbu.

nahoru