Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat sprchovou hlavici

  • 30.11.2021

Nevíte, jak vybrat sprchovou hlavici, která vám dokonale smyje šampon z vlasů, uvolní napjaté svaly nebo pomůže s relaxací ve sprše? Podívejte se na naše tipy.

Sprchování je jedním z efektivních způsobů relaxace. Jak vybrat sprchovou hlavici, která naplní právě vaše očekávání? Zkusme se podívat, jaké možnosti přinášejí moderní výrobky a na jaké parametry se při jejím výběru zaměřit.
 

Ruční sprcha: Nestárnoucí klasika

assets_asset_image_8f_5f_b0_8f5fb0e0bbc2d58b.jpg

Sprchová hlavice je v otázce očisty dlouhodobě nejoblíbenějším řešením. Jejími silnými stránkami jsou lehkost, snadná manipulace, široký výběr tvarů i povrchových designů a cenová dostupnost. Pokud zároveň pořídíte sprchovou tyč s pojízdným držákem anebo pevný držák ruční sprchy (polohovatelný či pevný), máte relaxační zážitek zajištěn. Jestliže máte malé děti anebo chcete z jiného důvodu chránit vanu nebo sprchovou vaničku, je vhodné sáhnout po ruční sprše, která má zároveň silikonový či jiný ochranný kroužek, jenž chrání před poškozením v případě pádu jak vybavení koupelny, tak i samotnou sprchovou hlavici.


Rozměry a povrchová úprava

Velmi zjednodušeně lze říci, že čím rozměrnější bude sprchová hlavice, tím lépe proudy vody obklopí vaše tělo. Na druhou stranu, s rostoucími rozměry se obvykle zvýší i hmotnost ruční sprchy, což nemusí být příjemné například menším dětem nebo seniorům. Příjemnou alternativou jsou sprchové hlavice s více proudy vody, které se soustředí na intenzitu a kvalitu zážitku.

Z čeho byste slevit neměli, je kvalitní povrchová úprava. Sprcha je totiž vystavena velké zátěži. Z tohoto důvodu jsou povrchy nezřídka ošetřeny speciální vrstvou, která je chrání před usazováním vodních kapek, nečistot a před tvorbou vodního kamene. Usnadňuje také čištění a uchovává perfektní vzhled sprchové hlavice po dlouhou dobu.

TIP SANITINO: Chcete, aby bylo pro vaše děti sprchování zábavou? Pořiďte jim dětské ruční sprchy hansgrohe Jocolino ve tvaru zebry, lva nebo krokodýla. Snadno a rychle je vyměníte a vaše dítě bude nadšené.

hansgrohe jocolino
 

Nezapomeňte na trysky

Pozornost byste měli věnovat také samotným tryskám. I zde se vyplatí sáhnout po takové sprchové hlavici, která zajišťuje snadnou a hlavně efektivní údržbu samotných trysek. Jedině tak si pojistíte dlouhodobě perfektní výkon a bezproblémovou funkčnost. Významnou roli hraje zvolený materiál trysek, ale i zapojení technologií. Právě ty přispívají k tomu, aby bylo možné vodní kámen odstranit pouhým setřením prsty po použití sprchy.
 

Sprchová hlavice a proudy vody

Samostatnou kapitolou pro sprchové hlavice jsou proudy vody. Zvolit můžete sprchovou hlavici s jedním proudem, u které ruční sprcha obvykle nabídne univerzální proud, hlavová sprcha pak proud relaxační. Pokud si však chcete dopřát skutečnou péči, zvolte takovou variantu, díky které budete mít k dispozici proudů víc.    

                   sprchová hlavice grohe              sprchová hlavice grohe

Nejčastější kombinací proudů je:

  • proud běžný – slouží k běžné očistě;
  • proud intenzivní nebo masážní – slouží k dokonalému vymytí šampónu, případně uvolnění ztuhlých partií těla;
  • proud relaxační – jemnými kapkami citlivě masíruje nervová zakončení pod kůží, čímž dochází k příjemnému uvolnění;
  • proud ekologický – do vodních kapek jsou přidávány molekuly vzduchu, čímž se proud výrazně zjemní, kapky jsou plnější, a tak se nerozstřikují, šetříte tedy zároveň přírodu i peněženku.
     

 

Myslete na příjemné detaily sprchové hlavice

Důležitou roli při výběru sprchových hlavic také hraje tvar rukojeti. Přední výrobci myslí na vaše pohodlí i v tomto směru a rukojeti bývají vytvářeny nejen esteticky krásné, ale také ergonomické. Snadno vklouznou do dlaně. Sprchová hlavice je vyvážená a příjemně se drží. Svůj význam má také systém přepínání mezi proudy. Klasickým způsobem je otáčení části s tryskami.

Moderním způsobem je pak speciální tlačítko uprostřed sprchové hlavice, případně tlačítko na rukojeti. Pak je možné sprchu hladce ovládat jednou rukou. Výhodou je též zabudované sítko, jež zachycuje případné nečistoty z vodovodního řadu. O vaši bezpečnost nezřídka dbá technologie, jež zajistí, aby povrchy sprchy nebyly nikdy příliš horké.
 

Design hraje důležitou roli

Je třeba si uvědomit, že k plnohodnotnému uvolnění přispívá nejen fyzický zážitek vodních kapek masírujících pokožku, ale také vizuální stránka místnosti. Tím, že je prostor esteticky vyladěn, se může uvolnit i naše mysl, kterou „neruší“ případný nesoulad. A právě proto je nejen u sprchových hlavic kladen důraz na příjemné, nadčasové tvary. To, zda preferujete linie hranaté, oblé, jejich kombinaci či retro styl, je ryze osobní záležitostí. Stejně tak barevné ladění. Můžete vsadit na klasický chrom, ale v nabídce naleznete také bílou, černou, design mosazi, nerezu, mat či lesk a různé barevné varianty a jejich kombinace.


Ekologie i ekonomie

Průtok vody u běžné sprchové hlavice, která není opatřena úsporným režimem, bývá 12–18 litrů za minutu. Ze statistik pak vychází, že průměrný Čech spotřebuje až 12 000 litrů vody ročně, což znamená výdaje přes 2 000 Kč/osobu. Při čtyřčlenné domácnosti se roční náklady pak mohou vyšplhat opravdu vysoko. I z tohoto důvodu je vhodné se poohlédnout po variantách s ekologickým provozem, u kterých se spotřeba vody může snížit až na necelých 6 litrů za minutu. Moderní technologie zajistí výraznou úsporu vody, avšak bez negativního vlivu na samotný prožitek.
 

Hlavová sprcha i sprchový panel

Při výběru sprchové hlavice se nemusíte zaměřovat jen na ruční sprchu spojenou s vodovodní baterií sprchovou hadicí. Zvolit můžete také hlavovou sprchu, která je pevně připevněna ke stropu nebo ke stěně, případně je zabudována přímo do stropu. Hlavové sprchy mívají větší rozměry, čímž zprostředkovávají intenzivnější prožitek.

                      sprchový set grohe                sprchový set grohe

I zde můžete volit mezi jedním či více proudy, mezi kterými přepínáte obvykle tlačítkem na sprše, případně ovládáním přímo na sprchovou baterii. Speciální verzí je pak sprchový sloup nebo panel, který bývá obohacen ještě o boční masážní trysky. Výsledkem je designově zajímavý koupelnový prvek, který je funkčně i esteticky sladěn do nejmenších detailů. Součástí bývá i ruční sprcha.

nahoru