Přeskočit na hlavní obsah

Moderní strunové sekačky jsou navržené tak, aby svoji práci zvládly i za těch nejtěžších pracovních podmínek. To platí především pro sekačky od renomovaných výrobců, jako jsou Black+ Decker, Makita, Fieldmann nebo Bosch. Přesto je ale na místě otázka: jak vybrat strunovou sekačku tak, aby co nejvíce odpovídala vašim konkrétním potřebám? Odpověď hledáme v tomto článku.
 

Proč vlastně vybrat strunovou sekačku

Strunová sekačka má zcela jinou konstrukci než klasická rotační sekačka. Tato velká sekačka má výhodu v tom, že disponuje kolečky, takže se s ní snadněji manipuluje, a má také velkou šířku záběru. Skvěle si vede na velkých a rovných plochách, kde zajistí rovnoměrný a hladký střih trávy.

shutterstock_1739732129.jpg

Strunová sekačka je zato lehká a mobilní. Můžete si ji vzít do auta, pokud chce zajet posekat trávu u chaty. A odvede skvělou práci v těžko dostupných místech – poseče trávu pod vaším klepáčem, v okolí zahradního nábytku, u plotu nebo u zdi. Je také vhodná pro použití na strmých svazích.

Někteří zahrádkáři nakonec potřebují obě sekačky. Začnou sekat rotační sekačkou a tou strunovou potom práci dočistí.

Elektrickou, akumulátorovou, nebo benzínovou?

Základními typy strunových sekaček jsou benzínové, elektrické a akumulátorové. Jakou strunovou sekačku vybrat?

Elektřina je považována za zelený pohon, tyto sekačky negenerují žádné emise. A ani hluk. S touto sekačkou můžete vyrazit do práce i v neděli, kdy pravidla sousedského soužití velí trávu nesekat.

A podobně můžeme mluvit o akumulátorových sekačkách. Mají ještě o něco lehčí konstrukci než elektrické vyžínače. Není nutné je zapojovat do elektřiny, nemusíte zakopávat o kabel. Akumulátorová sekačka je lehká a přenosná. Ale akumulátor je třeba průběžně dobíjet. Pokud je zahrada velká, nevyjde vám to na jedno nabití.

Benzínové sekačky jsou stále nejpopulárnější volbou, pokud sekáte často, a zvláště větší plochy. Jejich výkon je bezkonkurenčně nejlepší. Počítejte ale s náročnější údržbou a vyšší hmotností. Některé modely váží až 10 kg, což sice zajišťuje vysokou stabilitu a sílu pro sečení houževnaté vysoké trávy, ale uživatel se zapotí o něco víc. Nevýhodou je také údržba a cena. Pamatujte, že se v průběhu času musíte starat o palivo.

shutterstock_2369638641.jpg

Jak vybrat AKU strunovou sekačku

Kapacita baterie určuje výdrž, a to je klíčové. Čím vyšší kapacita, tím déle můžete pracovat na jedno nabití. Dnes se standardně využívají lithium-iontové baterie, které jsou lehké a mají dlouhou životnost. Pokud výrobce udává baterii s napětím 18 V a kapacitou 2,0 Ah, už můžeme mluvit o solidním výrobku. Cokoli vyššího jsou samozřejmě body navíc. Dále pozornost věnujte době nabíjení a hmotnosti. Dobrá strunová sekačka nabízí dva nebo více režimů sečení.

Jak vybrat elektrickou strunovou sekačku

Přenesme se teď k elektrickým strunovým sekačkám. V nabídce najdete široké spektrum modelů s různými příkony, od 250 W až po 1000 W. Čím větší je výměra vaší zahrady, tím výkonnější přístroj potřebujete. Taková 500 W sekačka stačí na úpravy menšího trávníku, který máte posekaný za hodinu. Pokud máte větší pozemek nebo je na něm už vzrostlá tráva, z níž koukají houževnaté lodyhy plevelných rostlin, pak potřebujete 750 W sekačku nebo ještě výkonnější.

Důležitá je také šířka záběru. Malá šířka nemusí být vždy na škodu, protože se snadněji dostanete do obtížných míst, jako jsou třeba prostory mezi kořeny stromů nebo okolo zahradního nábytku. Ale na větší otevřené plochy potřebujete sekačku se záběrem aspoň 30 cm, jinak vám sečení bude trvat věky.

Určitě si všimněte také délky přívodního kabelu. Dobrá sekačka by měla disponovat spolehlivým systémem na jeho vedení, aby nehrozilo poškození.

Jak vybrat benzínovou sekačku

shutterstock_2361096457.jpg

Ani tentokrát nepřekvapíme, když řekneme, že i u benzínových sekaček je výkon tím nejdůležitějším faktorem. Tentokrát se díváme na výkon motoru udávaný v koňských silách (HP) nebo v kubických centimetrech (ccm). Pokud máte rádi velká a silná auta, určitě vás budou intuitivně vábit nejvýkonnější sekačky, ale pozor – zde vybíráte předmět, který budete držet v rukou možná celé hodiny. Už jen v porovnání s akumulátorovými nebo elektrickými sekačkami jsou ty benzínové hmotnější. Někdy dává smysl investovat spíše do něčeho lehčího, třeba do kvalitní sekačky s dvoutaktním motorem a spíše jednodušší konstrukcí.

U benzínových sekaček nás dále zajímá šířka záběru a také kapacita palivové nádrže. Čím větší nádrž, tím méně často musíte doplňovat palivo.

Benzínové sekačky mají obecně jednodušší nastartování, u některých modelů nacházíme velmi pohodlný systém podpořený benzínovou pumpičkou a automatickým sytičem. Práci ulehčí dobře vyřešená rukojeť. Měla by být dostatečně dlouhá a nastavitelná.

Související produkty

nahoru