Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat umyvadlo

 • 14.12.2018

V koupelně strávíte nejvíce času u umyvadla. Vybírejte jej tedy nejen podle vzhledu, ale především podle funkčnosti a pohodlí. Víte, jaké existují typy a tvary? Co je důležité a na co si dát pozor? Provedeme vás světem umyvadel a pomůžeme vám najít nejvhodnější variantu.

Dříve, než se vydáte na prohlídku všech umyvadel na trhu, promyslete si celkový koncept koupelny – kolik máte volného místa, kam ho chcete nainstalovat či jaký styl se vám líbí.  Důležité je, aby umyvadlo ladilo s celkovým zařízením koupelny a s její velikostí.

Typy umyvadel

jak vybrat umyvadlo
Naši zákazníci si velice oblíbili umyvadla na desku od značky SAPHO.
 • Závěsná umyvadla (klasická) -  patří k nejpopulárnějším a nejprodávanějším typům. Sifon můžete skrýt za sloup nebo polosloup.
 • Nábytková umyvadla - jejich součástí je skříňka pod umyvadlo. Od klasických umyvadel se liší tvarem a jsou částečně glazurovaná, aby na nich skříňka držela. 
 • Zápustná umyvadla (pod desku) - jsou elegantní a stylová. Hodí se především do velkých koupelen, v nichž lépe vyniknou. Můžete jich zapustit do desky více vedle sebe. Jsou nejpraktičtější na úklid, protože na vás nikde nečekají záludné záhyby.
 • Polozápustná umyvadla - jsou ideální volbou pro všechny, kteří si potrpí na design a hledají netradiční řešení, jež nemá každý.
 • Umyvadlové mísy (na desku) - vás okouzlí svým vzhledem. Promění každou koupelnu ve stylovou místnost. Vybrat si můžete keramické, skleněné, ale i třeba kamenné.

NAŠE RADA: Pamatujte si, že všechna nábytková umyvadla mohou být závěsná, ale ne všechna závěsná umyvadla mohou být nábytková. Často se totiž stává, že si zákazníci koupí klasické umyvadlo a poté obtížně hledají nejvhodnější skříňku.
 

Další rozdělení umyvadel:

 • Bezotvorové – hodí se k nástěnné umyvadlové baterii.

 • Jednootvorové – připevníte k ní stojánkovou umyvadlovou baterii.

 • Umyvadla s přepadem - přepad slouží jako bezpečnostní pojistka proti vytopení domácnosti a sousedů. Pokud tedy někdo z rodiny zapomene zavřít kohoutek, voda z umyvadla nepřeteče. Další výhodou je, že můžete v umyvadle pohodlně prát prádlo.

 • Umyvadla bez přepadu - je vzhledově hezčí. Nemá však pojistku proti přetečení vody, a proto doporučujeme koupit si k němu neuzavíratelnou odtokovou soupravu.


Tvar umyvadel

Tvar slaďte s celkovým designem koupelny. Pokud například dáváte přednost ostřejším hranám, vyberte si hranaté umyvadlo.

Nejpopulárnějším tvarem umyvadla je půlkruh. Je ergonomické a snadno se udržuje. Vybrat si můžete i tvar elipsy, čtvercové, obdélníkové a další. Do velmi malých koupelen se hodí umyvadla rohová. Ušetříte jimi prostor. 


Materiál umyvadel

Kromě nejpopulárnější keramiky si můžete vybrat umyvadla skleněná, kamenná nebo z litého mramoru. Každý z těchto materiálů se liší nejen vzhledem, ale i cenou a způsobem údržby.

NÁŠ TIP: Vyberte si keramická umyvadla se speciální povrchovou úpravou, po níž stečou kapky vody rychleji a netvoří se na nich tolik vodní kámen. Snadněji se také udržují a čistí. Pozor však na používání abrazivních čisticích prostředků, kterými byste mohli speciální povrchovou úpravu zničit. Umyvadlo stačí jednoduše umýt čistou vodou, přetřít vlhkým bavlněným hadrem a vyleštit do sucha.


Rozměry

Vyberte si umyvadlo, do kterého se vám vejdou paže, aniž by voda stříkala ven.  Pohodlně si k němu stoupnete, když zachováte alespoň 80 cm volného prostoru před umyvadlem. Záleží však samozřejmě na vaší tělesné konstituci.

 • Standardní umyvadlo má šířku 50-65 cm a hloubku 42-50 cm. Zákazníci jej kupují nejčastěji.
 • Do malých koupelen vyberte umyvadla široká 50-55 cm. 
 • Do prostorných koupelen zvolte modely s šíří 80-100 cm, případně dvojumyvadlo.
 • Na toalety se hodí především umývátka. Mají obvykle šířku od 35 cm a hloubku od 22 cm.


Úložné prostory v koupelně

Málokdo si vystačí v koupelně pouze s kartáčkem na zuby a pastou, a proto jsou důležité i úložné prostory. Rozmyslete si, zda chcete kosmetické přípravky vystavit, nebo naopak skrýt do skříňky.

umyvadlo Villeroy & Boch
                       Skvělou kombinaci umyvadla a koupelnového nábytku nabízí značka Villeroy & Boch. 


Na výběr máte tyto možnosti:

 • Závěsné umyvadlo s volně stojící skříňkou
 • Nábytkové umyvadlo, pod nímž je připevněná skříňka.
 • Umyvadlová deska s prostorem okolo umyvadla.

Zajímá vás, jak se vyrábí RAVAK umyvadla a další lité výrobky? Podívejte se na video:

Podívejte se na umyvadla v naší nabídce nebo si nechte poradit od našich odborníků. Inspiraci hledejte také na našem Instagramu nebo Pinterestu

nahoru