Přeskočit na hlavní obsah

Jak vybrat žlab do sprchy

  • 27.1.2023

Plánujete renovaci koupelny a uvažujete nad sprchovým koutem bez vaničky? Podívejte se, jak vybrat žlab do sprchového koutu.
 

Sprcha s vaničkou je klasika, snad každý žil někdy v domácnosti, kde byl sprchový kout zařízený právě takto. I přesto dnes mnoho lidí dává přednost sprše bez vaničky, které se někdy také říká walk-in. Dno koutu je zde srovnané s podlahou a o odtok vody se stará sprchový žlab.

Nejen že jde o esteticky zajímavější řešení, navíc je i praktičtější. Překonat malý výškový rozdíl v koutě u vaničky je pro většinu lidí mladších 60 let jednoduché, ale kdo z nás ví, jak na tom budeme zdravotně v důchodovém věku? Bezbariérové řešení je investice, kterou oceníte možná ne teď ani za pět let, ale jednou třeba ano. Proto v tomto článku popíšeme, jak vybrat sprchový žlab.

Je vůbec možná montáž sprchového žlabu ve vaší koupelně?

Řadě lidí se sen o walk-in sprchovém koutu rozplyne ještě dříve, než se zadívají do produktových katalogů výrobců. Ne každá koupelna montáž sprchového žlabu dovoluje. Jeho instalace totiž vyžaduje určitou minimální stavební výšku. Dobří výrobci žlabů jsou si toho vědomi a nabízejí odtokové žlaby s výškou ne menší než 75 mm. To proto, že je třeba dodržet normu výšky zápachové uzávěry, která je stanovena na 50 mm. Někdy konstrukce podlahy takovéto řešení neumožňuje, zvláště v panelových domech. Pokud nevíte, jak je tomu u vás, pozvěte stavebního technologa nebo statika, aby to posoudil.

 

Zvažte, jak často budete sprchu používat

U tohoto kroku možná někteří udiveně zvednou obočí. Ale tento krok uvádíme z toho důvodu, že náš článek si možná nečtou jen majitelé bytů či rodinných domů, ale také správci veřejných provozů, jako jsou posilovny, bazény či sauny. Zde se sprcha prakticky nezastaví a podle toho musí vypadat i odtokový žlab do sprchy. Důraz musí být kladen na průtokové množství i na kvalitu materiálu. Jinak je tomu zase na chatách či chalupách, kde se sprcha pouští třeba jen několikrát ročně. Zde bychom doporučili podlahovou vpusť se suchou zápachovou uzávěrou.

Kapacita průtoku

V nabídce SANITINO u každého sprchového žlabu najdete údaj o maximálním průtoku. Bývá vyjádřen v litrech za minutu a je velmi důležitý. Pokud máte žlab s nižším průtokem, v praxi se jeho sifon rychle zaplní vodou a ve sprše pak máte nepříjemné brouzdaliště. Není těžké se ale tomuto problému vyhnout. Stačí se podívat, jaký průtok vody má vaše sprchová hlavice (případně horní sprcha). Dozvíte se zde průtok sprch a tím pádem už víte, jak velkou kapacitu by měl váš vysněný sprchový žlab mít.

Umístění

Umístění sprchového žlabu je klíčový parametr. Podle toho, pro jaký typ žlabu jste se rozhodli, musí být adekvátně položena dlažba ve sprchovém koutu. Pokud jste se rozhodli pro žlab ke stěně, musíte spádovat v jednom směru, a to právě k té zdi, u níž bude ležet váš žlab do sprchy. Další variantou je žlab v prostoru. Spádování je zde výrazně těžší – spádujete od obou protilehlých zdí směrem k místu, kde bude žlab položen. Je to řemeslně těžký úkon a ne vždy to vypadá dobře. Přesto se někteří majitelé koupelen rozhodují právě pro toto řešení. Voda pak odtéká rovnoměrněji a rychleji a někdy je sprcha se žlabem v prostoru po estetické stránce zajímavá.

Jaký materiál a jaký design?

Na výběr stále jsou sprchové žlaby plastové. V dnešní době jsou vyráběny z vysoce odolného polypropylenu, který vzdoruje chemickým čisticím prostředkům i mrazu. Stále přitom platí, že plast je ekonomické řešení. I tak ale doporučujeme nerezovou ocel. Žlaby z tohoto materiálu mají dlouhou životnost a jsou tvarově i barevně stálé. Chceme totiž, aby sprchový žlab nejen dobře fungoval, ale i dobře vypadal – i když to není prvek, který by nám v koupelně padl do oka jako první. Tím se dostáváme k designu. Není to nejdůležitější parametr, ale i on může při výběru sprchového žlabu hrát roli. Jsou k dostání žlaby v zajímavých barvách – černé, zlaté, grafitové nebo měděné. Najděte takový, který vaší koupelně sedne nejlépe.

 

nahoru