Přeskočit na hlavní obsah

Úklid v koupelně patří mezi nepříjemné povinnosti, ke kterým se nehlásí téměř nikdo dobrovolně. Přesto se mu nelze vyhnout. Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým bude úklid vaší koupelny efektivní a ušetří vám čas!

Vlhké prostředí koupelny je živnou půdou pro různé bakterie, viry a plísně. V této místnosti sice netrávíte tolik času, ale když máte vyčistit všechny vodovodní baterie, vydrhnout sprchový kout, vanu, toaletu a další místa, zabere vám to spoustu energie a leckdy i hodin. Jak na to, aby byl úklid co nejefektivnější a nejrychlejší?


Než začnete…

Prvním důležitým krokem je samotná příprava na úklid. Nachystejte si všechny přípravky, kartáčky, houbičky, hadry, papírové utěrky, gumové rukavice apod., které budete používat. Z koupelny odkliďte vše, co by mohlo překážet! Nezapomeňte také na šampony, sprchové gely, mýdla a další kosmetické přípravky položené na vaně, umyvadle či ve sprchovém koutu.

Vyneste odpadkový koš a dejte do něj nový sáček na odpadky. Pokud máte v koupelně okno, otevřete jej a vpusťte dovnitř čerstvý vzduch.

TIP SANITINO: Nebaví vás úklid? Zpříjemněte si ho svou oblíbenou hudbou! Uvidíte, že i takováto aktivita vám půjde v energickém rytmu pěkně od ruky.

jak vyčistit koupelnu


Postupujte odshora dolů

Důležité pravidlo, které platí i v koupelně, je, abyste vždy uklízeli shora dolů. Nikdy ne naopak. Určitě nechcete, aby vám nečistoty a prach padaly na podlahu, kterou jste právě vytřeli. I proto začínejte od stropů a světel. Vymeťte pavučiny, otřete světlo, vyčistěte kachličky a pokračujte ke koupelnovým skříňkám. Důkladně je vymyjte a nezapomeňte ani na hůře přístupná místa v okolí umyvadla.


Každá minuta drahá

Využijte veškerý čas a dělejte více věcí zároveň. Teď nemáme na mysli, abyste se rozpůlili, ale buďte multifunkční. Do toalety a odpadů můžete nalít čisticí prostředky, sprchovou hlavici můžete ponořit do připraveného roztoku, aby se zbavila vodního kamene apod. Prostředky budou působit, zatímco budete pokračovat v úklidu, a pak je jen opláchnete. Stejně tak můžete dát v průběhu úklidu prádlo (včetně ručníků) do pračky a po úklidu je jen pověsit, čisté a voňavé.
 

Nezapomeňte na umyvadlo!

Umyvadlo je v koupelně snad nejpoužívanějším prvkem, a proto byste si na jeho údržbě měli dát opravdu záležet. Pokud to půjde, myjte ho pravidelně! Nic nevypadá hůř než umyvadlo plné spadaných vlasů, zbytků zubní pasty nebo make-upu. Sanitární keramice dávají zabrat i zaschlé kapky vody, zvláště pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou.

Aby se vaše umyvadlo lesklo jako první den, kdy jste ho namontovali, používejte kvalitní čisticí prostředky doporučené výrobcem nebo šetrnou drogerii. Naneste čistič na keramiku, nechte chvíli působit, následně důkladně opláchněte a vytřete do sucha.

úklid koupelny


I vana potřebuje vaši péči

Když už budete mít v ruce čisticí prostředek na umyvadlo, nezapomeňte na další keramiku v koupelně. A tou je vana. I vana potřebuje péči a nestačí pouhé opláchnutí vodou. Nejdříve ukliďte všechny pečující kosmetické produkty a hračky vašich dětí. Zároveň vyhoďte prázdné obaly od sprchových gelů a šamponů. Následně naneste čisticí prostředek, nechtě ho působit a po pár minutách důkladně opláchněte. Pokud vidíte na keramice tmavé šmouhy, vezměte si na pomoc měkkou houbičku nebo hadřík a keramiku vyleštěte.

TIP SANITINO: Na snadnou údržbu umyvadla, toalety a vany můžete myslet už při nákupu. V našem článku Unikátní technologie sanitární keramiky najdete nejčastěji využívané technologie pro zvýšení hygieny, pro snadnější úklid nebo pro vysoký lesk. 

Jak vyčistit sprchový kout

Sprchový kout je pro většinu hospodyněk horor. Na lesklém průhledném skle jsou vidět všechny zaschlé kapky vody i šmouhy. Pokud nechcete trávit v koupelně věčnost, použijte po každém sprchování stěrku. 

 jak vyčistit koupelnu bez chemie


Vyleštěno raz dva!

A co dodá koupelně opravdové kouzlo? Bezpochyby perfektně vyleštěné zrcadlo. Použijte přípravek, který rozpustí mastnotu a jiné nanesené nečistoty a pořádně vyleštěte. Některé čističe ve svém složení mají dokonce přísady, které povrch chrání před ulpíváním dalších nečistot. Přípravky určené vyloženě na leštění poznáte tak, že obsahují alkohol.

Jestliže čistíte zrcadlo s rámem, prvně se věnujte rámu, poté sklu. Zabráníte tak opětovnému zašpinění již vyleštěného zrcadla.

TIP SANITINO: Pro údržbu zrcadel je ideální například speciální čisticí pěna od výrobce SAPHO, která je unikátní tím, že nestéká po jejich povrchu. Nezpůsobí tudíž korozi okrajů, a naopak prodlužuje životnost zrcadla.
 

Ocet – bojovník proti vodnímu kameni

Vodní kámen kazí vzhled celé jinak dokonale čisté koupelny, a navíc podporuje množení bakterií a nečistot. Voda s obsahem železa a manganu tvoří na bateriích nehezké oranžové povlaky a nevyhnou se jim ani skleněné sprchové kouty. Pokud nechcete, aby vás vodní kámen zaměstnal na celý den, čistěte postižená místa pravidelně.

Vodního kamene se nejlépe zbavíte čisticími prostředky renomovaných výrobců jako je GROHE nebo RAVAK. Pokud chcete dát přednost babským radám, použijte ocet! Nařeďte ho s vodou v poměru 1:1 a nastříkejte na postižené místo. Můžete ho nechat působit 15 až 30 minut a nakonec důkladně opláchnout a vysušit.

U některých povrchů by však mohlo dojít k jejich poškození – typicky například u mramoru, takže zde tyto kyseliny nedoporučujeme. Použijte radši speciální prostředky doporučené výrobcem.

TIP SANITINO: Pokud vám vadí pach octa, přidejte do směsi vody a octa váš oblíbený éterický olej.

jak odstranit vodní kámen v koupelně


Hlavně průběžně

Koupelna se čistí snadno, pokud ji udržujete uklizenou a nedovolíte nečistotám, aby se usadily. Když ji jednou za měsíc uklidíte opravdu důkladně, bude poté průběžné uklízení rychlejší a příjemnější. A v neposlední řadě se pokuste většinu věcí uchovávat v zásuvkách či úložných boxech. Zamezíte tak hromadění prachu a rovněž se vám bude mnohem snadněji uklízet.

nahoru