Přeskočit na hlavní obsah

Nový nerezový dřez vypadá vždy dokonale. Víte, jak o něj pečovat, aby vám vydržel co nejdéle? V článku jsme se podívali na to, jak vyčistit nový, ale i letitý nerezový dřez.

Dřezy z nerezu jsou v českých domácnostech stále nejčastěji zastoupeným typem. Není se co divit, jsou neskutečně odolné vůči vnějším vlivům a zároveň vypadají velmi moderně. Ovšem i tak odolný materiál, jakým nerez je, vyžaduje správné zacházení.

Nerezový dřez má spoustu skvělých vlastností. Jedním z pozitiv je i lesklý vzhled, ale ani ten při běžném používání nemá šanci vydržet dlouho. Zůstávají na něm různé nečistoty, otisky prstů a především mapy vodního kamene. Při vhodné péči však může vypadat dobře, i když je jeho majitelem vášnivý kuchař či kuchařka. Jak tedy vyčistit nerezový dřez?

 

Drsné kartáče? Ani ve snu!

Na čištění nerezového povrchu rozhodně nepoužívejte nic, co by jej mohlo poškrábat. Škrábance totiž vzniknou raz dva a vy poté už jen s obtížemi dosáhnete původního zářivého lesku. Ani na zaschlou špínu a skvrny nepoužívejte drsnou stranu houbiček, natož drátěnky či kartáče. Nejlepší volbou je měkká houbička či hadřík, ideálně z mikrovlákna.

jak vyčistit dřez

 

Příliš mnoho chemie

Nevhodné jsou dále jakékoli čističe s abrazivními účinky – zapomeňte tedy na tekuté písky, lešticí pasty apod. Původní lesk a barvu ztratí nerez také při použití dezinfekčních a bělicích přípravků s chlórem, vyhýbejte se proto i jim. Ani obyčejný prostředek na nádobí neprokáže příliš dobrou službu, po jeho použití je povrch sice zbaven nečistot, ale zároveň plný šmouh. Doporučujeme proto zakoupení speciálních přípravků, určených přímo na nerez. Jejich výhodou je to, že na povrchu dřezu zanechají film, který ho v budoucnu ochrání před zaschlými kapkami. Vy, kteří preferujete spíše přírodnější cesty, nemusíte mít strach. Máme pro vás několik babských rad, s jejichž pomocí taktéž dosáhnete perfektního výsledku!

 

Čím vyčistit kuchyňský dřez po domácku?

shutterstock_2052318158.jpg

Většinou stačí dřez opláchnout vodou a poté vyleštit suchým hadříkem. Jak ale zlikvidovat odolnější nečistoty? Sáhněte po jednom z nejužitečnějších pomocníků při úklidu – octu. Ocet odmašťuje a zanechává povrch lesklý, je proto pro čištění více než vhodným kandidátem.

Pomocí rozprašovače jej naneste na povrch dřezu a nechte chvíli působit. Následně ošetřené povrchy důkladně opláchněte a přeleštěte suchou jemnou tkaninou.

 

Druhým, stejně účinným pomocníkem, je jedlá soda. Dřez navlhčete, posypte sodou a hadříkem rozetřete. Po několika minutách jej důkladně opláchněte a suchým hadříkem vyleštěte. V případě, že je dřez znečištěný opravdu silně, spojte síly octu i jedlé sody. Stačí zkombinovat výše zmíněné postupy: do dřezu nasypte přiměřené množství jedlé sody a pečlivě rozetřete vlhkou houbičkou. Nezapomeňte na hůře přístupná místa v okolí odtoku a kolem kuchyňské baterie. Pomocí rozprašovače následně přidejte ocet a nechte působit alespoň deset minut. Soda při styku s octem začne pěnit – to je v pořádku, během reakce se rozpouštějí a narušují nečistoty. Nakonec dřez důkladně opláchněte vodou, vytřete a vyleštěte pomocí suché utěrky. Uvidíte, že bude zářit jako nový!

 

Jak vyčistit dřez pomocí citronu

Nesmíme zapomenout také na citron a jeho schopnosti. Na hadřík nakapejte citronovou šťávu a začněte s leštěním. Citron můžete také rozkrojit a dřez čistit přímo s ním. V obou případech však nezapomeňte tuto přírodní kyselinu důkladně opláchnout a dřez následně vyleštit do sucha. Přírodní postupy zkrátka nezklamou!

TIP SANITINO: Zkoušeli jste někdy v nerezovém dřezu loupat brambory? Je ověřené, že jejich slupky s bramborovým škrobem zbavují povrch nečistot. Poté dřez klasicky opláchněte a vyleštěte. Jedná se o velmi jednoduchý postup, tak proč jej nezkusit?

Ať už použijete kupované nebo po domácku vyrobené čističe na nerezový dřez, nikdy nezapomeňte na pravidelnost. Kdykoliv dřez ušpiníte, je nutné jej omýt. Díky tomu bude váš dřez vypadat stále jako nový!

nahoru