Přeskočit na hlavní obsah

Sprchový kout má své nesporné výhody. Přináší rychlou očistu a možnost příjemné relaxace či masáže. Abyste si však svou lázeň užili, je třeba věnovat sprchovému koutu pravidelnou pozornost. Jedním z kroků, který není radno vynechávat, je údržba odpadu. Jak vyčistit odtok sprchy?

Prvním krokem je prevence

Sebelepší údržba sprchového koutu nebude mít dlouhodobějšího účinku, pokud do úklidových rituálů nevložíte i trochu prevence. Pozornost byste měli zvýšit obzvlášť v případě, jsou-li v domácnosti přítomny děti nebo domácí mazlíčci. Abyste se vyhnuli těm největším nepříjemnostem, pořiďte sítko. Za málo peněz tak dostanete hodně muziky. Zachytí největší mechanické nečistoty a vás ušetří perných chvilek. Pravidelně však nečistoty také vyndávejte (ideálně po každé sprše). Nerezignujte, když to „neodtéká“, a nesplachujte je přímo do odpadu. Tato taktika se vám totiž z dlouhodobého hlediska vymstí. 

 

Nejčastější rizikové faktory

Připomeňme si, že způsobů, jak ucpat odtok sprchy, je nekonečně mnoho: (dlouhé) vlasy, zvířecí chlupy a peří, drobné nečistoty všeho druhu (prach, písek, kamínky…), olejové přípravky, zbytky mycích prostředků, čisticí tamponky, náplasti, drobné kousky látky, žmolky a nitě, ale také třeba zbytky potravy (drobky z pečiva, kousky čehokoli, granule od psa či kočky, seno od hlodavců), malé hračky, ale také toaletní papír nebo papírové kapesníčky... Co může způsobit ucpání odpadu, to ho zaručeně způsobí.

 

Jak vyčistit odtok sprchy: mechanická údržba

Před jakoukoli chemickou akcí je třeba přistoupit k mechanickému odstranění nečistot. Někdy postačí, když si vezmete nějaký háček a nečistoty jednoduše z odpadu postupně vytáhnete. Určitě si na tuto akci vezměte rukavice. Nečistoty nejenže nevoní, ale mohou být zdrojem nepříjemných kožních reakcí. Nejčastěji se jedná právě o vlasy, na které se přilepila mastnota, žmolky z oděvů (často ponožek), zbytky různých mýdel a šampónů, kousky kůže a jiné nečistoty. Výsledkem je tuhá hmota, která spolehlivě odtok zablokuje. Poté, co vytáhnete přístupnější nečistoty, je vhodné čas od času rozebrat i samotný sifon a propláchnout ho. 

 

Když odpad neodtéká

Pokud už odpad neodtéká, je třeba přistoupit k těžšímu kalibru. Tím mohou být klasický gumový zvon, instalatérská pružina, ale i speciální vysavač. Vždy postupujte s citem, opravdu nechcete potrubí poškodit, ale vyčistit a zprůchodnit. Jakmile odtok začne alespoň trochu odtékat, zkuste intenzivní proud vody, který „špunt“ nečistot posune do širší části potrubí. Chemikálie jsou vhodné až v okamžiku, kdy odpad alespoň částečně funguje.

 

Jak vyčistit odpad ve sprše: jedlá soda a horká voda

Sprchový kout je velmi frekventovaným místem. Mnoho z nás si zvyklo využívat jeho služeb nejen večer pro očistu a uvolnění, ale i ráno pro probuzení a povzbuzení. Odpad ve sprše toho musí zvládnout opravdu hodně. Zaslouží si tedy pravidelnou údržbu, alespoň jednou za týden. První pomocí je jedlá soda a horká voda. Lžičku jedlé sody smíchejte s trochou vody a vytvořte „kašičku“. Tu naneste nejen na odpad jako takový, ale i na sítko a případně také na zátku. Nechte pár minut a pak přelijte horkou vodou. Ta pomůže odstranit také zanesený tuk (je součástí většiny mycích prostředků) a též nepříjemný plak.

 

Kouzlo octa a kypřicího prášku

Ocet je pomocníkem, který kromě ochucení našich pokrmů zvládá v domácnosti ještě další role. Jednou z jeho schopností je i likvidace vodního kamene i zápachu a efektivní dezinfekce. Ostatně, ocet je „kyselina“, která má v popisu práce likvidaci nežádoucích mikroorganismů (nejen ve sprchovém koutu, ale i v potravinách) a zároveň znesnadnění jejich usazování. Než se však pustíte do čištění odpadu sprchového koutu pomocí octa, nejprve zkontrolujte, že povrch sprchové vaničky není ošetřen nějakou speciální technologií, kterou by svými vlastnostmi ocet nebo jiná žíravina obsažená v agresivních čisticích prostředcích mohly poškodit. 

Smíchejte ocet s teplou vodou v poměru 1:10 a na hrneček směsi přidejte lžičku kypřicího prášku. Pak odpad a přilehlé povrchy zalijte a nechte působit (do koupele můžete dát i samotná sítka a zátku). Poté spláchněte horkou vodou. Kypřicí prášek lze nahradit také klasickou kuchyňskou solí.

 

Tip na závěr

Ačkoli se může ucpaný odpad zdát banalitou, může se to ukázat jako rozsáhlejší problém. Nebojte si tedy přiznat, že na to v určitou chvíli už nestačíte a povolejte odborníky, kteří mají za sebou výrazně více zkušeností než vy a také lepší možnosti řešení.

TIP: Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

nahoru