Přeskočit na hlavní obsah

Krásná koupelna vyžaduje naši péči. V ideálním případě pravidelnou. Nejinak je tomu v případě sprchového koutu, který bez řádné údržby bývá doslova historickou mapou dějů v naší domácnosti. Jak efektivně vyčistit skleněný sprchový kout?

Dočista v čistém

Od sprchového koutu vyžadujeme jediné – očistu. Po celém dni ze sebe smyjeme pot a špínu a ošetříme tělo různými hygienickými prostředky. Navzdory veškeré snaze nečistoty, mycí prostředky i vodní kapky v určité míře ulpívají na stěnách sprchového koutu, ve spárách či v samotné vaničce. Pokud máme menší děti nebo domácí mazlíčky, je situace ještě intenzivnější. Svou roli tak hraje frekvence používání sprchového koutu a používaná kosmetika. Dalším z faktorů přispívající ke „kráse“ a funkčnosti sprchového koutu je tvrdost vody. Právě ta je zodpovědná za tvorbu nevzhledných map na sklech či nánosy vodního kamene ve spárách. Nedejte jim šanci.

 

Pořiďte si stěrku

Jednou z cest, jak si ušetřit práci, je si věci nekomplikovat. Po použití sprchy tedy věnujte pár vteřin tomu, že ze stěn sprchového koutu setřete vodní kapky stěrkou nebo jemným hadříkem. Řada sprchových koutů je v tomto směru velmi nápomocná. Jejich povrchy jsou ošetřeny speciální vrstvou, která vodní kapky odpuzuje a ony z velké části odtečou do odpadu a nečistoty vezmou s sebou. Tato ochrana se může týkat nejen skleněných částí, ale i těch kovových. Přesto je třeba nesázet jen na tuto kartu a být v údržbě aktivní.

Jemnost vítězí: jak vyčistit sprchový kout bez chemie

Při otázce, jak vyčistit sklo sprchového koutu, mějte na mysli, že byste se měli vyhnout agresivním mycím prostředkům (mohou poškodit citlivé ochranné vrstvy) a drsným kartáčům (mohou poškodit povrchy). K běžné očistě obvykle stačí octový roztok. V poměru 1:3 (ocet: vlažná voda) jej namíchejte do nádoby s rozprašovačem a naneste na povrchy. Ocet nechte působit 10–15 minut. Pak opláchněte a povrchy vyleštěte. Pokud vás navštívila plíseň (obvykle se objevuje ve spárách) nebo jsou mapy vodního kamene již většího rázu, vezměte si na pomoc i trochu jedlé sody (základem je polévková lžíce), kterou smícháte s vodou, kapkou octa nebo ekologického saponátu. Vytvořte pastu, kterou naneste na problematická místa a nechte působit ca 15 minut, poté měkkým kartáčkem „vydrhněte“, vše spláchněte a vysušte.

 

5 tipů, jak udržet sprchový kout krásný

  1. Místnost pravidelně větrejte. Nezapomeňte, že prostředí koupelny je ideálem pro různé mikroorganismy a plísně. Milují vlhko a teplo. Díky mikronečistotám mají i dostatek potravy. Ne každý má v koupelně okno, proto nechte na pár minut alespoň pootevřené dveře do koupelny.
  2. Pozor na mokré ručníky. Ačkoli se to může samo nabízet, nenechávejte mokré ručníky nebo župany hozené přes sprchový kout. Vlhkost, která se zde kumuluje, vám akorát přidělá práci, neboť právě to je místo, kde se mikroorganismům a vodnímu kameni daří nejlépe.
  3. Pořiďte filtr. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, existuje také možnost pořídit sprchový filtr, který se montuje buď přímo na vodovodní potrubí, nebo na baterii, případně lze pořídit sprchovou hlavici s filtrem.
  4. Pozor na kosmetiku s pigmenty. Některé vlasové prostředky obsahují pigmenty k udržení barvených vlasů. Tyto látky rády drží nejen na vlasech, ale i na površích sprchového koutu. Pokud tyto prostředky používáte, je třeba sprchový kout ihned opláchnout.
  5. Dejte péči i odpadu. Ačkoli souvislost nemusí být na první pohled vidět, vězte, že bazének pomalu odtékající vody, po kterém zůstane na ploše vaničky řada drobných nečistot, je nežádoucím rájem. Proto odpad chraňte sítkem a pravidelně vybírejte drobné nečistoty a vlasy. Alespoň jednou za měsíc propláchněte odpad silným proudem vody.

Doufáme, že vám naše rady pomohly a váš sprchový kout bude zářit čistotou. Podívejte se i na naše další články.

nahoru