Přeskočit na hlavní obsah

Toužíte po zářivě bílé vaně? Podívejte se na naše tipy, jak vyčistit smaltovanou vanu, aby vypadala stále jako nová. 
 

Vana je místem klidu a pohody, kde si po náročném dni rádi odpočineme. Avšak její údržba nemusí být vždy procházka růžovým sadem. Navíc každý materiál vyžaduje individuální zacházení. Víte, jak čistit smaltovanou vanu?

 

Smaltovaná vana – královna odolnosti

To, čím smaltované vany opravdu vynikají, je jejich odolnost. Smalt totiž na rozdíl od akrylátu vydrží opravdu hodně. Poškrábání tohoto materiálu je prakticky nemožné, což ocení především domácnosti s dětmi nebo milovníci čtyřnohých mazlíčků. Smalt nezaskočí ani běžné chemické prostředky a svou barvu si drží i po letech. K výrobě se používá ocel, která je obvykle 2 mm silná, avšak u kvalitnějších van se setkáme i se silnější. Často dosahuje tloušťky i 3,5 mm. V každém případě je 100% recyklovatelná.

Výhodou je také to, že lze tuto vanu pevně usadit bez obavy z toho, že budete mít problémy se silikonem. Největší konkurence smaltu – akrylát, totiž reaguje na teplotu, postupem času se může pohnout a silikonové obložení potrhat. Oproti akrylátovým vanám mají ty smaltované ještě jednu výhodu. Výrobci udávají, že jejich životnost je až dvakrát vyšší. Některé firmy nabízí garanci kvality až na 30 let. Mezi nejosvědčenější patří společnosti Jika a Kaldewei. Můžete být jistí, že v takové vaně si budete relaxaci užívat opravdu dlouho!


Prevence klíčem k úspěchu!

assets_asset_image_21_41_ee_2141ee938892dea8.jpg

Ačkoli jsou smaltované vany výjimečně odolné, je třeba o ně správně pečovat. Důležitý je samozřejmě pravidelný úklid. Vanu umyjte alespoň jednou za týden. Ačkoli se to může zdát na první pohled zbytečné či nezvladatelné, uvidíte, že po pár týdnech se bude jednat o automatickou rutinu. Buďme upřímní, takový úklid zabere pár minut. Předejdete tak výraznějšímu usazování nečistot, tudíž vám úklid půjde od ruky jedna báseň. Naopak, kdybyste vanu nemyli delší dobu a hrubé nečistoty by tak měly čas se usadit, jejich následné odstraňování by bylo mnohem složitější. Díky pravidelností vana svůj lesk neztratí ani po několika letech!

Druhy znečištění

Nejprve se obecně podíváme na druhy usazenin a nečistot, se kterými se můžeme na povrchu vany setkat. Jedním z typických problémů jsou usazeniny, které vznikají kombinací mýdla, sprchového gelu, šamponu či dalších produktů s epidermálními částicemi naší kůže. Výsledkem je to, že se ve vaně vytvoří silná vrstva sedimentu.

Dalším problémem je zažloutlý povrch. Žluté skvrny na bílém povrchu jsou způsobeny rzí, která se do vany po malých částečkách, kterých si často ani nevšimneme, dostává z rezavých trubek. Časem je ale jejich výsledkem nevzhledný zažloutlý povrch vany.

Pokud vidíte na povrchu vany bílé pruhy, jedná se o usazeniny vápenatých solí, často opět kombinované také s mýdlem a dalšími produkty. Tyto bílé skvrny najdeme často nejen na vaně, ale také na dlaždicích či bateriích, zejména pokud máme doma tvrdou vodu.

Jak vyčistit starou smaltovanou vanu?

Pokud má vaše vana už ledacos za sebou a objevují se na ní některé z výše uvedených nečistot, nesahejte po drahých čistících prostředcích. Postačí vám suroviny, které máte ve spíži. Na každý problém ale platí něco jiného. Například zažloutnutou vanu nejlépe vyčistí kyselé roztoky. Velmi dobře působí například vinný ocet. Nalijte jej do rozprašovače a nastříkejte jím znečištěný povrch. Nechte chvíli působit a poté začněte s mytím. Nakonec opláchněte horkou vodou a vaše vana bude jako nová!

Jak vyčistit smaltovanou vanu od bílých pruhů? Výborným pomocníkem je v tomto případě jedlá soda. Naneste ji na vanu a nechte chvíli působit. Dále je postup stejný jako při čištění octem. V případě potřeby postup opakujte. Další alternativou je rozkrojený citron nebo brambora. Je to podivuhodné, ale i tito dva pomocníci jsou velmi účinní. Stačí jeden z nich rozkrojit a vanu s ním vydrhnout. Místo citrónu samozřejmě můžete použít i sílu kyseliny citronové.

Vana je vizitkou každé koupelny. Ta smaltovaná má vynikající vlastnosti a v neposlední řadě také skvěle vypadá. Díky pravidelné údržbě bude ve vaší koupelně skvostem po spoustu let!

Související produkty

nahoru