Přeskočit na hlavní obsah

Úklid není zrovna nejoblíbenější činností a u čištění toalet to platí dvojnásob. Potřebujete vyčistit závěsné WC nebo záchod s nádržkou bez chemie? Podívejte se na rady našich babiček, jak na to.
 

Úklid domova nebývá tou nejpopulárnější činností, i když je pravda, že řada lidí tuto aktivitu nevědomky nebo i vědomě využívá jako formu meditace. Každopádně mezi nejméně oblíbené činnosti patří úklid toalety. Ať už jste vyznavači čisticích prostředků nebo dáváte přednost přírodním čistidlům, podívejte se, jak můžete vyčistit záchod bez chemie.
 

Čištění toalety: Na chlor zapomeňte

Před čištěním toalety je třeba si uvědomit, že většina moderních toalet mívá speciální povrchové úpravy. Pokud použijete drastické či nevhodné čističe, můžete nechtěně tento povrch narušit (např. rozleptat). Z tohoto důvodu byste měli vynechat všechny přípravky s chlorem, jejichž použití může vést právě k porušení povrchů a následnému zvýšení usazování bakterií a plísní. Tabu jsou také tuhé i ostré kartáče či hadry.


Ocet nejen proti virům

Pokud se chcete vyhnout drastickým mycím prostředkům, můžete se inspirovat v jemnějších alternativách. Jednou z metod je vzít si na pomoc ocet. Východní kultury ocet používají velmi často. Považují jej za jeden z nástrojů, jak svou domácnost efektivně dezinfikovat. Stačí ocet povařit v menším kastrůlku a pak s kouřícím octem projít byt. Údajně likviduje i viry.

Ocet však skvěle reaguje i s vodním kamenem (a to nejen na toaletě), ale navrací lesk a zbavuje nevzhledných map i nerezové doplňky. Je to tedy čistič, dezinfekční látka i leštidlo v jednom. Ocet obvykle nepoužíváme přímo (přeci jen je to kyselina), ale ředíme ho vodou!


Jedlá soda není jen „kypřící prášek“

Další z možností čeká v kuchyni – jedlá soda. O využitelnosti jedlé sody v domácnosti bylo napsáno mnoho článků. Nikoho tedy nepřekvapí, že se jedlá soda skvěle uplatní i v případě čištění toalety. Vedle dezinfekce a čištění také pohlcuje pachy. Pokud jedlou sodu přimícháte k octu, je výsledek skutečně plný lesku.

Jedlá soda se často kombinuje také s kyselinou citrónovou. Mezi moderní pomocníky patří i tip, že toaletu pomůže vyčistit plechovka Coca Coly, která svým chemickým obsahem tak trochu žíravinou je.

jak vyčistit toaletu


Jak se dostat do zákoutí?

Efektivní údržba toalety je podobně jako další činnosti v životě závislá na pravidelnosti. Ne vždy ale dosáhneme do všech zákoutí nebo zde zvolená technika nepůsobí dostatečně dlouho. Jak postupovat?

 • Vytvořte domácí rozprašovač. Smíchejte ocet s jedlou sodu a dejte směs do rozprašovače, pak toaletu vystříkejte do všech koutů. Pěnivá reakce je normální.
 • Posypat“ jedlou sodu vnitřek toalety a poté pomalu konvičkou naplněnou směsí vody a octa splachujte.
 • Využijte starých utěrek nebo hadříků, které napustíte octem a umístíte na vnitřní stranu toalety. Pokud máte toaletu s oplachovým kruhem, umístěte jednu várku i sem. Nechte působit a pak krátce opláchněte.


Jak vyčistit záchod od vodního kamene

Stejně jako se špína a vodní kámen nevytvoří přes noc, i čištění toalety není otázkou pěti minut. Je třeba nechat látky působit. Jak na to? Tento postup se doporučuje zejména v okamžicích, kdy se navzdory veškerému úsilí za čas v toaletě vytvoří nevzhledné méně či více intenzivně zažloutlé skvrny.

 1. Hrubé nečistoty zkuste z povrchů očistit prostřednictvím štětky na WC a spláchněte je.
 2. Vyberte kalíškem všechnu vodu z mísy (samozřejmě do té míry, která lze).
 3. Nalijte požadovanou směs (na běžnou toaletu padne přibližně 1,5 litru octa).
 4. Nechte působit: u běžného znečištění ca 1 hodinu, u většího znečištění minimálně 3–4 hodiny.
 5. Mechanicky očistěte (buď štětkou na WC nebo ručně hadrem) a spláchněte.

jak odstranit vodní kámen z toalety
 

Snadný úklid toalety? Vyberte ten správný klozet

Pokud jste v situaci, kdy plánujete rekonstrukci, vybavujete nový byt anebo jednoduše chcete stávající toaletu nahradit, zvažte pár faktorů, které vám usnadní i udržení vysokého hygienického standardu.

 • Kvalita materiálu – vybírejte jen prověřené značky, kde je povrch hladký a znesnadňuje usazování nečistot.
 • Minimalistické linie jsou nejen krásné, ale i praktické – čím více výstupků a zákoutí, tím náročnější údržba.
 • Toalety bez oplachového kruhu (technologie Rimless) jsou praktické na údržbu, protože nemají žádný okraj.
 • Způsob splachování – právě ten rozhoduje, jak efektivně dojde k odstranění nečistot po použití toalety.
 • Ošetření povrchů klozetu – některé klozety jsou ošetřeny speciální antibakteriální vrstvou, která znesnadňuje usazování nečistot, ale i vodního kamene.
 • Upevnění WC sedátka – některé WC sedátka nabízí antibakteriální úpravu, ale také rychloupevňovací systém, díky kterému je snadno sundáte a očistíte.

TIP SANITINO: Hledáte toaletu s technologií Rimless? Zaměřte se na značky Ideal Standard, Duravit, Geberit, SAPHO, JIKA, GROHE, Tece a Laufen.

Jaké technologie vám usnadní údržbu toalety?

Tip na závěr: Éterické oleje nejen na tělo

Dojem čistoty nevytváří jen lesk, ale i příjemná vůně. Zkuste místo chemických vůní využít esenciální oleje. Výhodou je, že nemusíte používat tu nejvyšší kvalitu. Kápněte pár kapek do čistící směsi.

Doufáme, že vám rady našich babiček pomohou se snadnější údržbou toalety a věříme, že si najdete svého úklidového favorita. A pokud ne, vždycky jsou tu doporučené čisticí prostředky od výrobců toalet. 

Související produkty

nahoru