Přeskočit na hlavní obsah

Budujete novou koupelnu, renovujete nebo plánujete změnu? Pokud jste si už své vysněné umyvadlo vybrali, ale nevíte, do jaké výšky ho nainstalovat, nezoufejte. Od toho je tu náš článek! Poradíme vám, jaká je doporučená výška instalace umyvadla, ale také, jak přizpůsobit umyvadlo v dětské koupelně nebo v koupelně pro invalidy.

Při návštěvě hradů a zámků nás překvapí, jak titěrně působí koupelny, kde kdysi odbývali osobní hygienu staří šlechticové a šlechtičny. I tehdy se na ergonomii koupelen myslelo. Musíme ale pamatovat, že lidstvo za těch několik století vyrostlo – doslova. V 18. století málokterý muž přesahoval výšku 170 cm. Proto montážní výška umyvadla na hradech nebyla výše než 70 cm.

A z pohledu dnešního člověka celá koupelna, včetně zrcadla nebo koupelnového nábytku, vypadá jak v domečku pro panenky. Současná domácnost vyžaduje jiné využití prostoru.


Standardní montážní výška umyvadla

Jak_vysoko_umístit_umyvadlo_1080×1080_px_carousel_1 (1).jpg

Jako doporučená výška umyvadla se udává 85 centimetrů.

To je zlaté pravidlo, kterého se drží i profesionální instalatéři, pokud od vás nedostanou jiné instrukce. 85 centimetrů výšky osazení umyvadla většině lidem postačí, ale pokud máte v domácnosti dlouhány, měli byste montážní otvory umístit výše. Třeba až o 10 cm.

Naopak při nižším vzrůstu většiny členů vaší rodiny musíte jít pod uvedených 85 centimetrů.


Výška umyvadla pro děti

A jaká je vhodná výška umyvadla pro děti? Zvykli jsme si vše v domácnosti podřizovat potřebám našich dětí, ale pro umyvadla to neplatí. Pokud neplánujete dětem vytvořit vlastní koupelnu, výšku umyvadla přizpůsobte svým potřebám. Dětem pořiďte protiskluzovou stoličku do koupelny, aby byla jejich hygiena pohodlná.

Jinak tomu samozřejmě je, pokud dětem chcete instalovat jejich vlastní koupelnu s dětským umyvadlem a toaletou. Výška umyvadla pro děti by pak měla činit cca 50 cm, pokud je řeč o dětech do 12 let věku.

TIP SANITINO: Dětské koupelnové vybavení najdete například v sérii Geberit Kind, Jika Baby nebo SAPHO Kid.


Jaká by měla být výška umyvadla pro invalidy?

shutterstock_1632597469.jpg

Tělesně postižení by měli mít ideálně vlastní umyvadlo přizpůsobené podle druhu postižení. Jiné umyvadlo bude mít vozíčkář a jiné člověk o berlích. Jedno však mají tyto umyvadla společné – musí mít dostatečný prostor okolo pro pohodlné používání.

Výška umyvadla pro invalidy, respektive výška horní hrany, se uvádí hodnota 80 cm od podlahy. Díky této výšce může uživatel zajet s vozíčkem pod umyvadlo a umýt si ruce nebo vyčistit zuby pohodlně.

TIP SANITINO: Vybíráte sanitární keramiku pro tělesné postižené? Zaměřte se na značku Sanela, která nabízí pestrý výběr toalet, umyvadel i madel. Další produkty můžete najít také v sériích SAPHO Disabled nebo Ideal Standard Contour 21.


Jak se výška mění podle vybraného typu umyvadla

Výška umyvadla se nemění pouze v závislosti na výšce postavy, věku nebo tělesných postižení, ale také v závislosti na vybraném typu umyvadla. Do jiné výšky nainstalujete umyvadlo na desku a jinou výšku zvolíte v případě zápustného umyvadla.

Řekněme, že jste průměrného vzrůstu a 85 cm výšky vám plně vyhovuje. Jak dále postupovat? Na trhu figuruje několik druhů umyvadel a pro každý platí jiná pravidla. Například v případě umyvadel na desku by 85 cm měla činit výška od podlahy k hraně umyvadla. Výška desky pod umyvadlo tedy musí být o nějaký ten centimetr níže. Vyberete-li si například krásné umyvadlo Happy D.2 Plus ze sanitární keramiky, které má výšku 195 mm, pak by měla být horní hrana desky posazena do výšky 66 cm.

Hrana umyvadla na 85 cm platí i pro umyvadlo polozapuštěné či zapuštěné. Zde si tedy všímejme výšky montáže desky nebo umyvadlové skříňky. To u umyvadel závěsných hledejme vhodnou výšku montážního otvoru umyvadla. Vytvořme otvor ve stěně tak, aby umyvadlo po zavěšení mělo svoji hranu ve výšce 85 cm od podlahy.


Výška dalšího vybavení v koupelně a časté chyby

Výška umyvadla od podlahy je faktorem, od nějž jsou odvozeny další zařizovací předměty. Nástěnnou umyvadlovou baterii pravděpodobně namontujeme 110–120 cm od podlahy. Zrcadlo (popřípadě zrcadlová skříňka) by mělo najít své místo nad umyvadlem ve výšce 100 až 180 cm od podlahy. Věšáky na ručníky budou vedle umyvadla perfektně po ruce, pokud je namontujete do výšky 110 cm.

Zní to celé jednoduše, ale někteří kutilové se při vyměřování dopustí chyb. Vyvarujte se například:

  • nerespektování vzdálenosti montážních otvorů od hrany umyvadla;
  • nerovné hrany umyvadla. Že je výška po celém obvodu stejná, to vám určí vodováha;
  • posunutí výšky umyvadla v důsledku navýšení výšky podlahy (vlivem betonování, stěrek, vytvoření dlažby a podobně).

Doufáme, že vám náš článek pomohl s vyřešením dilematu, jak vysoko umyvadlo instalovat. A pokud své vysněné umyvadlo teprve hledáte, můžete se inspirovat pomocí našeho nákupního rádce „Jak vybrat umyvadlo“ nebo našich sociálních sítí

nahoru