Přeskočit na hlavní obsah

Úklid domácnosti je nezbytnou rutinou, která udržuje náš domov nejen čistý, ale také obyvatelný. Vedle trochy organizačních schopností je potřeba vsadit na účinné pomocníky v podobě čistících prostředků. Jaké čistící prostředky mít doma?
 

Každá místnost má své potřeby

shutterstock_2497622193.jpg

První, co je třeba si uvědomit, je, že každá místnost má specifické klima a potřeby. Jednoduše se liší vybavením i způsobem a intenzitou používání. Zatímco koupelna čelí náporu vody a vodního kamene, toaleta se musí vypořádat s nečistotami biologického původu, obývací pokoj je pod útokem prachu a chlupů domácích mazlíčků a kuchyň si přidá také působení potravin a jejich specifických látek, postele v ložnici pak zápasí s naším potem a jinými výměšky. Když se tedy ptáme, jaké čistící prostředky mít doma, je třeba se zároveň ptát, na co jsou určeny. Volba správného čističe se vyplatí, jednoduše proto, že snadno očistíte a ochráníte své vybavení a zároveň zkrátíte čas údržby.

Kuchyně

Místo, kde to žije, to je kuchyně. Nemusíte zrovna denně vyvářet, aby se zařadila mezi jednu z nejnamáhavějších místností. Jednoduše proto, že se zde doslova setkávají všechny živly, které jsou obohacené o biologickou složku. Povrchy v kuchyni čelí útokům nečistot, ale také kyselinám a látkám z potravy, a to jak pracovní deska, tak dřez a samozřejmě lednička. Trouba musí zvládnout nápor mastnoty, stejně jako varná deska nebo plynový sporák. Takže, jaké čistící prostředky mít doma pro kuchyni?

shutterstock_2412817315.jpg
  • Prostředek na nádobí pro ruční mytí + přípravek do myčky (tablety, gel, prášek) a samozřejmě sůl a leštidlo do myčky.
  • Odmašťovač – zejména pro varné plochy, digestoře, běžnou troubu i mikrovlnnou troubu. Hodí se také pro ochranné plochy za pracovní deskou.
  • Odvápňovač – hodí se zejména pro přístroje na kávu (presovač, překapávač rychlovarná konev, filtrační konev…)
  • Dezinfekční prostředek – často tuto funkci plní čistič na nádobí
shutterstock_2162154881.jpg
  • Prostředek na vodní kámen - zejména pro dřez a vodovodní baterie
  • Univerzální prostředek pro pracovní plochu i skříňky. S jeho pomocí lze zvládnout i údržbu lednice a mrazáku při jejich pravidelném odmrazování.
  • Speciální čističe – pro namáhané povrchy (dřez, trouba) se hodí například různé čistící pasty, které slouží pro „velký úklid“. Pomocí houbičky je nanesete na povrchy, necháte působit a teprve pak jemným krouživým pohybem povrch zbavujete nečistot.

TIP SANITINO: S kuchyňskými nečistotami si skvěle poradí například univerzální přípravek kielle Pollux. Oceníte ho zejména při každodenní péči o kuchyň.

Koupelna

Jaké čistící prostředky mít doma připraveny pro koupelnu? Uvědomte si, že zde je největším tématem spojení nečistot a vodního kamene. Údržba by zde měla být opravdu pravidelná, jinak hrozí i poškození vybavení.

shutterstock_2447169815.jpg
  • Čistič na vodní kámen pro koupelnové prostředí – týká se zejména vodovodních baterií, ale také sprchové hlavice (včetně nopků), sprchové tyče a sprchové hadice. Na tu se často zapomíná, ale i ona potřebuje svou péči.
  • Dezinfekční prostředky pro toaletu a namáhaná místa (zejména odpady umyvadla, vany, sprchového koutu). Tyto přípravky je třeba nechat chvíli působit. Vedle složení oceníte i tvar samotné nádoby. I toalety bez oplachového kruhu je třeba ošetřit v různých zákoutích. Vyzkoušejte přípravek kielle Pollux WC.
leifheit.jpg
  • Prostředky na obklady, dlaždice a spáry. Je třeba je zbavit nánosu nečistot (obvykle kombinace mastnoty se zbytky mycích prostředků) a vrátit jim lesk. Pozor na plíseň, která ráda útočí na silikonové povrchy (spoj mezi vybavením a stěnou), ale také spáry mezi dlaždicemi.
  • Čistící prostředky na sklo – jsou vhodné nejen pro zástěny, ale také pro zrcadla.
  • Tablety na WC – výhodnou investicí jsou různé „dezinfekční“ tablety a závěsné „voňavé“ přípravky.
  • Univerzální prostředek – slouží k ošetření koupelnového nábytku, otopného tělesa nebo dveří do místnosti.
  • Prací prášek.

TIP SANITINO: Běžnou, každodenní údržbu skvěle zvládnete s univerzálním přípravkem vytvořeným pro potřeby koupelen kielle Pollux Anticalc. Obsahuje v sobě zintenzivněné látky pro boj s vodním kamenem.

Obytná místnost

Mezi obytné části domu lze započítat obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, hostinský pokoj… Mají jedno společné. Slouží k různé formě relaxace a regenerace. Podle toho jsou také vybaveny.

shutterstock_2412065609.jpg
  • Univerzální čistič na povrchy – skříně a skříňky, stoly, police, stoly, případně židle, pokud jsou bez čalounění. Někdy lze použít i na dveře a kování.
  • Prostředky na koberce a čalounění – existují různé pěny a spreje, jež vám v tomto směru pomohou. Je vhodné zařadit i parní čistič. Používá se spíše při větším než běžném úklidu (pokud samozřejmě nedojde k jejich akutnímu znečištění).

V případě akutního znečištění čalounění je nejlepší první pomocí zbavit místo hrubých nečistot pomocí papírových utěrek a následně s trochou jaru a vlažné vody místo ošetřit hadříkem.

shutterstock_2432457327.jpg
  • Čistící prostředky na matrace – moderní výrobky lze ze svrchní části svléct. V takovém případě je můžete vložit do pračky. Využijte speciální prací prášek určený pro tento typ materiálu. Podobně je třeba ošetřit i různé ochranné kryty matrací.
  • Čističe na podlahy – podle typu podlahy je třeba vybrat čistič. Jiný je na dřevo, lino, vinyl, marmoleum, plovoucí podlahy nebo dlažbu.
  • Prostředky na sklo – slouží nejen na okna, ale i výplně dveří nebo zrcadla.

Co je ještě součást domácnosti?

Jaké čistící prostředky mít doma, protože se jednoduše neztratí? Nezapomeňte ani na přípravky určené na ošetření povrchů na terase (některé povrchy je třeba ještě pravidelně ošetřit lakem), zábradlí, venkovní vstup do bytu, případně dílna nebo garáž. Pozor, plastové povrchy v autě je lepší čistit speciálními přípravky pro to určené, stejně jako látkové/kožené sedačky. Nezapomeňte ani na koberečky v autě (pod nohama nebo v kufru)! I zde můžete využít účinku parního čističe.

Markéta Palatin

Psaní článků je pro mne nejen povoláním, ale také koníčkem. A protože nezůstávám jen u slov a myšlenek, mohu ve svých textech uplatnit pestré životní zkušenosti. Pružný přístup ke změnám mi navíc umožňuje objevovat nové možnosti a kombinace, a to i v situacích, ve kterých nejsou na první pohled zřejmé.

Související produkty

nahoru