Přeskočit na hlavní obsah

Toužíte po romantické koupelně? Vybavte ji ve stylu provence. Poradíme vám, jak dostat kouzlo francouzského venkova i do vaší koupelny.
 

Máte rádi světlé a romantické bydlení? Pak se nechte okouzlit francouzským stylem provence. Základními principy jsou něžnost, prostá elegance a hojné využívání přírodních materiálů. Všechny tyto atributy vyústí v šarmantní francouzský nádech interiéru.

Co se vám vybaví, když se řekne Provence? Nekonečné fialové lány levandulí, vůně oregana a tymiánu, azurová barva moře a venkovské chalupy plné rustikálního nábytku? Pokud jste se právě teď zasnili, koupelna stylu provence je přesně pro vás a jistojistě potěší vaši romantickou duši!

provence

 

Barevná paleta a obklady

Velkou pozornost věnujte v prvé řadě barevnému ladění koupelny. Ideální jsou světlejší barvy, jako je bílá, šedá, krémová, fialová či modrá. Nebojte se kombinovat – velmi oblíbené je spojení bílé s něžnými fialovými tóny nebo bílé a béžové. Takto sladěná koupelna na vás hned při první návštěvě dýchne pohodu a klid.

provance moodboard.jpg

Obklady v těchto barvách můžete doplnit například dlažbou v zemitějším odstínu, který k venkovu zkrátka patří. Dalším z poznávacích znaků koupelny ve stylu provence je také použití přírodních materiálů – dřeva a kamene. Jejich imitace nabízí skutečně bohatou škálu odstínů i struktur věrných originálů. Vybere si tak rozhodně každý. Zvolit však můžete i pravý kámen – vhodný je travertin, případně některé odstíny žuly. Nejedná se ale o nejlevnější řešení. Nebojíte-li se sáhnout po výraznějších prvcích, mozaiky a obkladačky s vintage patinou budou tím pravým. Navozují romantickou atmosféru a klid starých časů. Zvolit můžete i obklady se vzorem drobných květin apod.

 

Volně stojící vana okouzlí každého!

Jaká vana by se do francouzské koupelny mohla hodit víc než ta volně stojící? Toto řešení samozřejmě vyžaduje dostatek místa, ale pokud jej máte a pro tuto možnost se rozhodnete, budete nadšeni. Volně stojící vany s sebou přinášejí neuvěřitelnou rozmanitost tvarů a velikostí. Jejich variabilita není nijak omezena, k dostání jsou vany s klasickými nožičkami, vany v moderním oválném tvaru či luxusní vany, které jsou skutečnými uměleckými díly. V koupelně stylu provence bude nejlépe vypadat právě vana na nožičkách. Poté stačí už jen pár svíček, levandule, trocha pěny a atmosféra je dokonalá.

provence

 

Oblé je útulné

shutterstock_1800257830.jpg

Francouzská koupelna je známá svými oblými tvary, jež navozují pocit útulnosti a něžnosti. Až tedy budete vybírat umyvadlo, sáhněte po kulatém nebo oválném. Vždy ale dbejte na to, aby ladilo s křivkami vany a vodovodních baterií.

A kam jej umístit? Ideální je posazení na desku nebo na obyčejnou dřevěnou skříňku. Získáte tak praktickou odkládací plochu, kterou můžete ozdobit různými doplňky – například snítky levandule ve vázičce, vázou s živými nebo sušenými květinami, pleteným košíkem s ručníky apod.

Výběr umyvadlové baterie

Neopomenutelná je také umyvadlová baterie. Zvolte kohoutkové ovládání – sice je proti tomu pákovému méně úsporné, avšak rozhodně stylově vhodnější. Vybírejte spíše z retro kolekcí, přeci jen chceme napodobit francouzské vesničky z dob dávno minulých. Velmi stylová bude například povrchová úprava mosaz či obyčejný chrom doplněný keramickou pákou.

 

Nábytek do koupelny stylu provence

Koupelna stylu provence se v neposlední řadě vyznačuje dřevěným nábytkem, nejlépe v úpravě patiny. Převažují varianty na nožičkách, dvířka mají profilování a výjimkou nejsou ani vyčnívající úchytky nebo madla. Veškerý nábytek by měl být dobře nalakovaný, aby mu ani v nejmenším nemohlo uškodit vlhko či kapky vody. Opravdu luxusním řešením je pokrytí horní části skříněk žulovou deskou.

 

Koupelnové doplňky ve stylu provence

Čím by ještě měla disponovat vaše koupelna? Styl provence je velmi zdobný a má neobvyklý šarm. Mezi nepostradatelné provence doplňky do koupelny proto patří například zrcadlo, které je nejen skvělým pomocníkem, ale také designovým skvostem. Vybírejte z větších zrcadel s ozdobným rámem.

Další důležitou součástí dekorace jsou typické lampy, čerstvé i sušené květiny a hlavně textil. Závěsy, volně položené ručníky, malé dečky na odkládacích plochách – to vše dotváří jedinečnost tohoto stylu. Zajímavým tipem mohou být i kovové stojany na svíce nebo porcelánové dávkovače na mýdla. Nezapomínejte ale na pravidlo: všeho s mírou. Pokud byste to s doplňky přehnali, místnost by působila chaoticky a neuklizeně.

Romantická atmosféra, pohodlí a vůně levandule – to je koupelna ve stylu provence. Pořiďte si kousek francouzské provincie domů i vy!

nahoru