Přeskočit na hlavní obsah

Kuchyně ve stylu provence mají své nezaměnitelné kouzlo. Chcete si i vy svou ranní kávu a snídani vychutnávat v podmanivé atmosféře francouzského venkova? Poradíme vám, jak zařídit kuchyň ve stylu provence.  
 

Vdechněte vaší kuchyni nový život a inspirujte se krásami francouzského venkova. Lusknutím prstů se tak přenesete do míst s levandulovými poli a vůní čerstvých croissantů. Kuchyně ve stylu provence je jedním slovem skvostná a my pro vás máme hned několik tipů, díky kterým bude její zařizování hračka!
 

Barvy sluncem vybledlé…

mood board provance.jpg

Styl provence symbolizuje romantický venkov. Právě proto využívá především světlých, jakoby sluncem vybledlých barev. Prim hraje bílá, což znamená, že doplňky následně můžeme stylizovat do jakýchkoliv barev, aniž bychom nějak narušili celkový vzhled interiéru. Často se používá například kontrastní tmavě modrá, tyrkysová, ale i fialová, připomínající levandulové pole. Vedle bílé se jako podkladová barva hodí krémová, béžová či zelenkavá.

Kromě světlých barev, využívaných zejména na větších plochách, se zde objevují také vzory. Nesmrtelnou klasikou jsou jednoznačně květiny. Sluší naopak menším plochám – ubrusům, prostírání nebo závěsům.
 

 

Přírodní materiály na prvním místě

Provence se pojí s přírodními materiály, nejvíce však se dřevem. Kromě nábytku můžeme tento materiál nechat vyniknout například odhalenými trámy na stropě nebo přírodní dřevěnou podlahou. Dobře vypadá také pracovní deska linky z masivu. Vedle však nešlápnete ani s vyloženě surovými materiály. To pravé kouzlo vnese do kuchyně ve stylu provence například cihlová zeď. Ne každý má však možnost obnažit cihly, v panelovém bytě to samozřejmě nejde. Existují však povedené imitace, kterými lze skutečné cihly efektně nahradit.

Podobně je to také s obklady z kamene, kterými lze obložit jak stěnu (nebo její část), tak zeď nad pracovní deskou kuchyňské linky. Zde ale musíme počítat s náročnější údržbou. V neposlední řadě jsou vhodné i keramické obklady s jemným vzorem. Nebojte se experimentovat, kombinujte zdánlivě neslučitelné, jediné, na čem záleží, je to, abyste se v kuchyni cítili dobře!

Dřez designovým skvostem

210_BTG4VL_DRG52S.jpg

Při výběru dřezu do kuchyně ve stylu provence se nemusíte držet při zemi. Na výběr máte mnoho materiálů, velikostí, tvarů, ale i samotných odstínů. Velice oblíbené jsou například granitové dřezy v bílých, krémových nebo béžových odstínech.

Skvěle vypadá také bílý keramický dřez, který má vedle poutavého designu i spoustu praktických předností. Nejoceňovanější je kvůli své extrémní odolnosti vůči vysokým teplotám. Není se co divit, tento materiál se vypaluje při teplotách dosahujících 1200 °C! Bez problému tedy snese i nechtěné polití vroucím olejem nebo odložení horké pánve. Dalším plusem je také odolnost vůči agresivním mycím prostředkům, kyselinám i louhům.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že u keramického dřezu dochází k provoznímu opotřebení mnohem pomaleji než u jiných materiálů. Škrábanců a nevzhledných fleků se bát rozhodně nemusíte.


Kvalitní kuchyňská baterie nemůže chybět!

Zatímco dřez by měl být v jednoduchých tvarech, které vám usnadní údržbu, baterie vybírejte designově zajímavější. Kuchyni ve stylu provence budou slušet dřezové baterie v tradičním retro stylu. Oblíbené jsou kohoutkové kuchyňské baterie s barevnou úpravou mosazi, mědi, bronzu nebo chromu.

provence kuchyně


Obklopte se doplňky s historií

Doplňky jsou v tomto případě opravdu důležité. Bez nich by snad ani nebylo možné kuchyni ve stylu provence zařídit. A jaké zvolit? Nejlepší jsou samozřejmě ty z přírodních materiálů – dřevěné rámečky na fotky a obrázky, proutěné mísy a košíky, bedýnky od vína, keramické květináče na bylinky a tak dále. Pracovat můžete i s vybavením, jako jsou vařečky a sběračky, které se mohou pěkně vyjímat na praktickém držáku. Textilie by měla tvořit bavlna a len v přírodních barvách nebo s již zmiňovaným květinovým vzorem.

Neměli bychom zapomenout ani na živé květiny a bylinky. V kuchyni se určitě neztratí svazky bylinek, zejména těch středomořských, které nemají jen estetickou funkci, ale také hezky voní a využijete je i při vaření. Tak, jak to kdysi dělaly i naše babičky. Jídelní stůl můžeme dozdobit pěknou vázou s řezanými květinami a okenní parapet voňavou levandulí.

Dalším typickým znakem kuchyně ve stylu provence jsou předměty, které se dříve běžně používaly, avšak vytěsnily je novější technologie. Zmínit můžeme hmoždíř, starý kávomlýnek, miskové váhy a podobně. Podtrhnou rustikální atmosféru kuchyně příběhem, který vypravují. Stejně jako police plná hrnečků, které zůstaly poslední ze sady jsou možná trošku otlučené, ale stále ještě krásné.

Kuchyně ve stylu provence je ideální pro romantické duše!

Související produkty

nahoru