Přeskočit na hlavní obsah

Láká vás moderní šedé provedení koupelny, ale bojíte se, že bude interiér nudný? Poradíme vám, jak zařídit koupelnu tak, aby vás bavila i po letech. 

Šedá barva se v posledních letech používá v interiéru velmi často, koupelnu nevyjímaje. Podle designerů vyjadřuje eleganci a vznešenost. Zdá se vám taková barva nudná? Opak je pravdou! Stačí si pohrát s ostatními prvky a dokonalé dílo je na světě!

Nejzásadnějším plusem šedé je fakt, že ji lze kombinovat téměř se všemi ostatními barvami. Právě díky tomu se v poslední době stala tak oblíbenou. Skvěle vypadá nejen na doplňcích, ale i na velkých plochách, jako jsou například podlahy a zdi. Navozuje pocit dokonalé organizace, praktičnosti a profesionality.

 

Do koupelny s kompasem

V prvé řadě je třeba se rozhodnout, na jakou plochu a v jaké míře šedou barvu použijeme. To dle odborníků úzce souvisí s tím, na jakou světovou stranu je koupelna orientována. Pokud je na západní straně, nemusíte se šedé bát ani na velkých plochách. Naopak jihovýchodně situované koupelny by měly šedou úplně vynechat. Zlatým středem jsou koupelny směrem na severozápad, kde šedá výborně vynikne jako doplňková barva. Je však jen na vás, zdali se tohoto pravidla budete držet, anebo vsadíte na vlastní barevné cítění.

černobílá koupelna


Kouzlo odstínů

Klíčová je volba správného odstínu, protože není šedá jako šedá. Ale podle čeho se rozhodnout? Rozhodně podle prostorových dispozic vaší koupelny a také podle množství světla, které jí proniká.  V prosvětlené a velké koupelně si můžete dovolit použít i tmavší odstín šedé, naopak v malé koupelně, která nemá dostatek světla, sáhněte spíše po odstínech světlejších. Světle šedá barva místnost rozjasní a opticky zvětší. Světlé tóny volte i v případě, že budete šedou aplikovat na veškeré stěny. Zajímavé je také zkombinování dvou rozdílných odstínů šedé, které dohromady vytvoří působivý kontrast.

 

Vybavení v jakékoli barvě

Sapho_PI024dn5.jpg

Aranžmá interiéru samozřejmě není jen o šedé barvě na stěnách. Stejně důležitou roli hraje i správně zvolené umyvadlo, příslušenství a doplňky. Sanitární technika nemusí být jen bílá, ba naopak, na výběr máme mnoho různých barev. Ačkoli se šedá barva ladí nejčastěji právě s bílou, úžasně interaguje i s jejím protipólem – černou. To ale rozhodně není všechno. Na trhu lze nalézt v podstatě jakoukoli barvu, díky čemuž může koupelna perfektně odrážet vaši osobnost.  

Oblíbenou doplňkovou barvou šedé barvy jsou zemité tóny béžové, hnědé, smetanové, ale také výrazné barvy jako je červená, fuchsiově růžová, modrá, zelená nebo oranžová, skvěle působí i pastelové barvy (pudrová, mentolová, jemně modrá). Nebojte se barvy kombinovat.

Například spojení šedé, bílé a modré barvy působí uklidňujícím dojmem. Limetkově zelená barva zase dodá osvěžující vzhled i tmavě šedé koupelně. A oranžová? Ta je odvážná, temperamentní a originální – pravý opak šedé barvy, což vytváří úžasný originální kontrast. Šedou koupelnu můžete vybavit i zlatými dekoracemi a doplňky, čímž docílíte luxusního vzhledu.

 

Umyvadla v šedé barvě

Šedé nemusíte mít pouze stěny. Velmi efektně vypadá také vybavení koupelny v této barvě. Originální jsou například šedá umyvadla od značek SAPHO, Villeroy & Boch nebo Ideal Standard. Navíc se nemusíte bát výběru vhodné umyvadlové baterie, protože šedému umyvadlu bude slušet chromová, černá, bílá, ale i zlatá vodovodní baterie.

 

Nábytek a hřejivé dřevo

Pokud by vám interiér vaší moderní šedé koupelny přeci jen přišel studený, doplňte jej dřevem. Přírodní suroviny jsou teplé a do koupelny vnesou pocit neutrality a uvolnění. Proto až budete vybírat nábytek, dejte přednost kusům v úpravě dřeva. Zároveň dbejte na jeho funkčnost a jednoduchost. Moderní design koupelny podtrhnou taktéž geometrické linie nábytku, bez těch by to zkrátka nebylo ono!

Dřevo lze mimo jiné použít i v podobě decentních doplňků. Nezapomeňte je ale řádně ošetřit před vlhkostí!

nábytek do koupelny


Koupelnové doplňky

Pokud jste svou koupelnu vyzdobili šedými obklady a podlahou, vyberte si koupelnové doplňky v odlišných barvách tak, aby ladily s dalším vybavením koupelny. Můžete sáhnout po klasické kombinaci chromu a skla, ale zesvětlit tmavé prostory můžete také pomocí bílých doplňků do koupelny. Pokud máte rádi originalitu, klidně vsaďte na pestrobarevné doplňky. Vždy ale myslete na to, že koupelna by neměla mít víc než tři barvy.

 

Správné osvětlení

shutterstock_1420177049.jpg

Stejně jako v případě tmavých koupelen nezapomeňte na správně zvolené osvětlení, aby vaše koupelna nepůsobila moc temně. Útulným dojmem působí LED proužky okolo vany, sprchového koutu nebo v okolí umyvadla. Oblíbená jsou také podsvícená zrcadla, která nabízejí příjemné intimní osvětlení interiéru. Důležitý je také barevný odstín světla, protože i to může působení vaší koupelny ovlivnit k nepoznání. Osobně do koupelny doporučujeme teplé bílé světlo, protože s ním snáze navodíte pocit relaxace.  

Moderní koupelna? Šedá! Okouzlila vás tak jako nás? Neváhejte a začněte s realizací co nejdříve. Uvidíte, že se stane ozdobou vašeho domu, kterou bude každý obdivovat.

nahoru