Přeskočit na hlavní obsah

Zaujal vás sprchový kout na dlažbu a přemýšlíte o instalaci odtokového žlabu? Podívejte se na naše tipy, na co si dát pozor.

Sprchový kout se správně instalovaným odtokovým žlabem vypadá jako ta nejjednodušší věc na světě. Tento prostor se jeví být o tolik elegantnější, příjemnější pro pobyt, než když je použita dnes už překonaná sprchová vanička. Jenže perfektně působící celek vzniká dokonalou souhrou samotného sprchového koutu, keramické dlažby a pochopitelně i odtokového žlabu. Tyto tři prvky spolu musí dokonale ladit. Dále je zapotřebí kvalitní řemeslná práce.

Montáž sprchového žlabu není ničím, co by vás mělo fyzicky vyčerpat. Je ale nutné být maximálně přesný a všechny kroky dobře zvládnout. V dnešním článku si řekneme, na co si dát pozor při instalaci odtokového žlabu.

Kdy se rozhodnout pro montáž podlahové vpusti čili pro sprchový žlábek? Prakticky kdykoli, pokud je na místě vhodná podlahová konstrukce. Odtokový žlab vyžaduje minimální stavební výšku. Na místě je odborné posouzení ze strany experta na koupelny, v případě rekonstrukce staršího domu i statika.

Když jsou ale podmínky pro instalaci odtokového žlabu příznivé, není důvod mu nedat před sprchovou vaničkou přednost. Odtokový žlab přináší čistý a sladěný vzhled koupelny. Sprchový kout je lépe integrovaný do interiéru. Koupelna je dokonce opticky větší, protože podlaha sprchy zůstává volná.

Vanička je naproti tomu celkem nevzhledná a čím déle se používá, tím vypadá hůře. Ačkoliv i v kategorii sprchových vaniček zaznamenáváme pokrok a moderní modely z litého mramoru nebo akrylátu už působí ve sprchovém koutu mnohem příjemněji, stále se vaničky měřit nemohou s odtokovými žlaby.

odtokový žlab            odtokový žlab

 

Podle čeho zvolit správný odtokový žlab?

  • Kapacita průtoku – musí být v souladu se sprchovou baterií. Při nákupu sprchové baterie vás prodejce informuje, jaké je průtokové množství baterie. Žlábek by tedy neměl mít výrazně nižší kapacitu, neboť pak nepojme tolik vody a hrozí potopa.
     
  • Frekvence použití – když zařizujete sprchu na chalupu nebo do koupelny pro hosty, zvolte podlahovou vpusť se suchou nebo kombinovanou zápachovou uzávěrou. Také je nutné vzít v potaz specifika daného místa. Například pro veřejné bazény se musí zvolit žlab z chemické oceli, který je odolný vůči agresivnímu chloru.
     
  • Estetika – někde lépe vypadá nerezový žlábek s mřížkou nahoře, jinde dobře vyzní druhý typ – žlábek ukrytý, který po vyplnění dlažbou splyne s podlahou ve sprchovém koutě.
     
  • Umístění – na výběr jsou žlaby pro umístění uprostřed místnosti a také žlaby ke zdi.
     
  • Typ sifonu – nekvalitní vaničkový sifon nelze kombinovat s nerezovým žlabem. Nenajdete pak způsob, jak spojit sifon se zápachovou uzávěrou.

hansgrohe RAINDRAIN

 

Jaké jsou ideální výchozí podmínky pro montáž odtokového žlabu?

Ve sprchovém koutě musí být dostatečně vysoká prahová lišta (alespoň 10 milimetrů). Podlahu je nutné dobře vyspádovat. Spádování je v našem rádci věnován samostatný bod. Dále je vhodné, aby odpadní potrubí mělo minimální průměr 50 mm a aby délka potrubí od zápachové uzávěry k vertikální odpadní trubce kanalizace byla co nejkratší.

Počítejte s tím, že při instalaci žlabu musíte dobře odhadnout vrstvy betonu, hydroizolace, správné lepení dlažby a tak dále. Ve všem vám vyjde vstříc návod na výrobku. Výška okraje žlabu musí být identická s tloušťkou dlažby, na niž bylo použito lepidlo a hydroizolace. Pokud si nejste jistí, že můžete dosáhnout precizního výsledku, svěřte tento úkol přece jen raději odborníkovi.

montáž odtokového žlabu

 

Spádování

Při spádování se projeví výhody odtokového žlábku ke zdi – podlaha se spáduje jen jedním směrem, což podstatně ulehčuje práci. V případě, že jste zvolili odtokový žlábek do prostoru, musíte spádovat podlahu všemi směry ke středu. Pro některé uživatele je toto řešení ale esteticky zajímavější.

Spádování je nutným krokem – na ploše v absolutní rovině se voda rozlévá do všech stran, i při spádu cca 0,5 % není dosaženo dostatečně rychlého proudění a hrozí tak riziko zanášení. Ideální spád je tedy cca 2 %.

Když v rámci spádování pokládáte dlažbu, lépe se vám pracuje s dlaždicemi menšího formátu. S velkými dlaždicemi se v tomto kroku manipuluje poměrně obtížně, vzhledem k tomu, že ve sprchovém koutu bývá poměrně málo prostoru. Protřelí profíci si ale umí poradit i s touto výzvou.

 

Jak postupovat při instalaci odtokového žlabu

  1. Podle typu žlabu připravte prohlubeň v podlaze. Většina žlabů bude vyžadovat hloubku cca 10–15 centimetrů.
  2. Změřte hloubku prohlubně a ujistěte se, že je na všech místech stejná.
  3. Žlábek postavte na své místo a vodováhou opět zkontrolujte, že je žlab v rovině.
  4. Naznačte si otvory pro osazení hmoždinek. Ty následně vyvrtejte. Díry vyluxujte vysavačem a umístěte zde hmoždinky.
  5. Naposledy ověřte vodováhou, že je žlab v rovině. Případně jej srovnejte.
  6. Připravte si napojení na odpad. Redukcí zkorigujte různé rozměry trubek. Příliš dlouhé trubky zkracujte pilkou na železo. Řeznou hranu můžete obrousit půlkulatým pilníkem. Je nutné, abyste mohli dokonale spojit všechny jednotlivé trubky a aby tyto byly těsné.
  7. Proveďte kontrolu vodou. Nalijte do žlabu pár decilitrů a zjistěte, jestli v jednotlivých spojích neprosakuje voda. Tyto drobné nedostatky ještě v této fázi můžete lehce opravit, později už by to bylo příliš pracné a také nákladné.
  8. Po dokončení a zatuhnutí vyrovnávacích vrstev a izolací připojte žlab na vrstvu izolací. Použijte k tomu samolepicí pásy. Ty jsou u mnoha odtokových žlabů součástí balení.
  9. Položte dlažbu tak, aby lícovala s okrajem žlabu. Spáru mezi dlažbou a žlabem zaplňte pružným tmelem.

Je pro vás snadnější instalace za pomoci videa? Podívejte se na instalaci sprchového žlabu podle značky RAVAK.

nahoru