Přeskočit na hlavní obsah

Montáž WC patří mezi náročnější procesy v zařizování nové domácnosti. Jedno odpoledne vám pravděpodobně stačit nebude. Pokud chcete jít cestou nejmenšího odporu, pak na tuto práci povolejte odborníka. Pokud patříte mezi šikovnější kutily, přečtete si, jak nainstalovat závěsnou toaletu podle našich tipů.
 

V dnešním článku jsme se zaměřili na to, jak nainstalovat 2 základní typy toalet – volně stojící toaletu a závěsné WC.

 

Jak vybrat toaletu

Volně stojící toaleta, jak už název napovídá, se instaluje přímo na podlahu. Často se tento typ záchodu označuje také jako WC kombi a jeho montáž je jednodušší. Závěsný klozet vypadá elegantně a je s ním spojený i snadnější úklid. Nemá totiž tolik záhybů, kde se usazuje špína, a nečistoty můžete pohodlně odstranit i přímo pod samotnou toaletou.

Pokud ještě nemáte svou toaletu vybranou, přečtěte si náš článek Jak vybrat toaletu.

Výměna WC

Pokud budujete novou koupelnu, tento krok můžete vynechat. Rekonstruované byty se ale nutně musí vypořádat s otázkou, jak na demontáž starého WC. Vycházíme z toho, že ve starších bytech a domech zpravidla nacházíme stojící WC.

To první, co je třeba udělat, je zastavit přívod vody. Obvykle k tomu slouží rohový ventil na splachovací nádržce, jejž je třeba uzavřít. Zmáčknutím ovládacího tlačítka docílíte vyprázdnění nádržky. Možná bude třeba udělat to několikrát, dokud nebudete mít jistotu, že je nádržka prázdná.

Odšroubujte starou záchodovou mísu od podlahy. Jestliže WC k podlaze držela kromě šroubů i vrstva silikonu, rozřízněte ji nožem. Ještě stále není čas mísu vyjmout – je nutné nejdříve odpojit splachovací trubku a vysunout nádržku. Přitom mějte v pohotovosti kýbl, aby zachytil zbytkovou vodu. Odstraňte WC a po práci místo důkladně ukliďte. Máme na mysli zbytky silikonové spáry, mastnotu a prach, které zůstaly na podlaze. Výměna záchodu má za sebou první dějství. Pokud se do montáže nového WC chcete pustit až další den, ucpěte novinami odpadní trubku, aby do místnosti nepronikl zápach.

 

Montážní prvek – důležitá součást závěsné toalety

Výměna závěsné toalety není možná bez montážního prvku. Výhoda spočívá v tom, že si uživatel může sám vybrat vhodné místo k instalaci toalety a snadno nastavit výšku WC. Instalační modul bývá dodáván se zabudovanou splachovací nádržkou, s napouštěcím i vypouštěcím ventilem, kompletním upevněním pro keramiku, odpadním kolenem a kotvicími prvky. Není nutné hledat po různých obchodech další nezbytné prvky, montážní prvek je obsahuje „all in one“.

Je ale nutné vybrat ten správný předstěnový prvek. Rozdíl je dán konstrukcí stěn. Dvěma základními typy montážních prvků jsou montážní prvek pro zazdívání a systém pro suchou instalaci.

Montážní prvek pro zazdívání je tvořen podpěrami a nosnými díly, které se kotví přímo do zdi. Ta je dostatečně pevná, aby snesla zatížení jak zavěšeného WC, tak splachovacího mechanismu.

V panelových domech se ale více setkáváme se sádrokartonovými stěnami. Sádrokartonové příčky nesnesou tak velké zatížení. Proto použijte instalační systém pro suchou instalaci, který je vybaven nosnými rámy s kotvením do stěny i do podlahy. Právě tento typ montážního prvku jsme použili v dalším pracovním postupu.

 

Montáž závěsného WC

závěsné klozety.jpg

Nejdříve si představme situaci před montáží WC. Místnost je prázdná, už jsou v ní ale připraveny odpadní trubky. Máme k dispozici nové závěsné WC čekající na montáž. Odpad od toalety sedí na odpadní trubku – pokud ne, pomůžeme si flexi tvarovkou.

Začneme tedy předstěnovým instalačním systémem. Určete pro něj vhodné místo, ne moc vzdálené od odpadní trubky. Při jeho seřizování dbejte na to, aby byl nastaven do požadované výšky.

Toho docílíte tak, že jej nejdříve položíte na zem a metrem si změříte výšku závitových tyčí od podlahy. Ta by měla být ideálně něco přes 40 cm. Nohy předstěnového prvku jsou výškově nastavitelné, povolením a utáhnutím šroubení tuto výšku snadno stanovíte.

Montážní prvek disponuje 90° kolenem pro odtok. Toto koleno slouží pro napojení na odpadní trubku ve stěně. Abyste oba prvky spojili, využijete další 90° koleno a stěnové připojení. Pilkou na kov případně připojení zkrátíte, pokud je montážní prvek blíže k odpadním trubkám.

Po spojení kolínek přistavte montážní prvek. Pohlídejte si, aby stál rovnoběžně se stěnou. Našroubujte dvojitou vsuvku a rohový prvek na vodovodní přípojku. Obě spojky předem obalte konopím a namažte těsnicí pastou. Připojte také flexi hadičku.

Montážní prvek je hotový ve chvíli, kdy jsou všechny trubky a hadičky správně spojeny a připojena je i splachovací nádržka. Prvek musí připevněný stát rovně a stabilně. K jeho závěrečnému fixování někdy (například u prvků Geberit) stačí jen 4 upevňovací body. Přesný postup se ale u montážních prvků různých značek liší. Vždy postupujte v souladu s přiloženým návodem.

 

Zazdění montážního prvku

Ověřte, že je montážní prvek nainstalován dokonale. Pusťte na chvíli vodu, abyste zjistili, jestli jsou všechna spojení těsná. Nyní našroubujte závity a nasaďte montážní krytky. V balení je lehce poznáte, většinou totiž mají jasně žlutou barvu.

Možná se u vás po instalaci montážního prvku dostaví pocit pýchy z dobře vykonané práce. Nejde totiž o snadný úkol. Nyní se musíte smířit s tím, že vaše dílo nebude mít nikdo možnost ocenit. Přichází totiž řada na zazdění montážního prvku.

Předstěnovou instalaci si nejdříve přesně po všech stranách změřte. Musíte zjistit velikost sádrokartonového obkladu. Sádrokartonové desky musí nejdříve doznat menších úprav. Přímočarou pilou vyřežte otvor pro tlačítkovou desku. Pro otvory pro závitové tyče a odtok použijte vykružovací vrták. Vrtací nástavce také dobře poslouží.

Sádrokartonové desky montujte na čelní stranu ve dvou vrstvách. Tím je docíleno vyšší stability a pevnosti. Začněte těmi deskami, na které jste navrtali otvory. Zkontrolujte, že výřez na ovládání splachovací nádržky a menší otvory sedí na svá místa. Pak obložte celou čelní stranu a následně i zbylé strany, boční a horní, kde už stačí připevnit jen jednu vrstvu desek.

Desky montujte vedle sebe. K jejich připevnění na stěnu použijte rychlošrouby a aku vrtačku. Deskové spoje a hrany na čelní straně zatmelte. Na konci práce zatmelte i všechny zbývající spáry. Poté nezbývá než počkat. Tmel potřebuje několik hodin, aby uschnul. Podle aktuální teploty a vlhkosti je někdy nutné vydržet až půl dne.

Předstěnu nakonec obložte. Klasickou volbou obkladů jsou keramické, které jsou pevné, dobře těsní a jejich údržba není žádný problém.

 

Montáž záchodové mísy na stěnu

Nejdříve odstraníte montážní krytky a pak nasadíte těsnění na připojovací hrdlo a splachovací trubku. Těsnění potřete vhodným mazadlem a nasaďte na přípoj WC. Stěnovou přípojku a stejně tak i splachovací trubku odpovídajícím způsobem zkraťte, aby je šlo dobře nasadit na WC. K tomu použijte pilku na kov. Hrany pak zabruste pilníkem nebo brusným papírem.

Nezapomeňte ještě nainstalovat protihlukovou izolaci. Postačí k tomu zoubkovaná rychlomontážní páska. Její význam spočívá také v zahlazení drobných nerovností na stěně. Na obě závitové tyče nasaďte WC. Nasuňte plastové a kovové podložky. Matice nejdříve utáhněte rukou, poté ještě pro jistotu zkontrolujte vodováhou pozici a pak utahujte klíčem.

Podle pokynů výrobce ještě nakonec proveďte montáž splachovače neboli ovládacího tlačítka. Také připojte WC sedátko. Někdy je dodáváno společně s toaletou, jindy si jej zákazník musí pořídit zvlášť. Pozor – ovládací tlačítko musí být kompatibilní s instalačním modulem!

 

Montáž stojícího WC 

Jika_H8266170002811dn2.jpg

WC kombi si nejdříve namontujte předběžně. Na přívod splachovací nádržky upevněte těsnicí prstenec. Poté sešroubujte keramickou splachovací nádržku s toaletou.

Výsledný komplet přisaďte těsně ke stěně. Nyní je nutné vyřešit otázku, jak připojit WC k odpadu. Změřte odstup WC od odpadu a adekvátně zkraťte odpadní trubku. I v tomto případě použijte ruční pilku. Případný výškový rozdíl odpadu a přípojky WC vyrovnáte trubkovou úhlovou spojkou.

Nyní WC kombi přišroubujte k podlaze. Nejdříve položte WC na požadované místo a tužkou si vyznačte místa pro otvory. Toaletu dejte stranou a otvory pro hmoždinky vyvrtejte opatrně, při nízkých otáčkách. Přípojky na stranách odtokové trubky ucpěte konopím a těsnicí páskou. Nasuňte WC mísu na upevňovací otvory a připojte k odpadu ve stěně. Dejte se do šroubování, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili porcelán. Šrouby dotáhněte jen na 80–90 %.

Nakonec spojte nádržku splachovače s přívodem vody. K tomuto účelu použijte trubku splachovače či přívodní hadici. Na přípojku ve stěně patří rohová spojka. Opět se ke slovu dostává konopí, nenahraditelný pomocník pro utěsnění přípojky. Na závity rovnoměrně vyplněné konopnými vlákny doporučujeme nakapat trochu těsnicí pasty.

Hadici pak připevníte k rohovému ventilu a k nádržce splachovače.

 

Posledním krokem je montáž splachovacího zařízení.

 

nahoru