Přeskočit na hlavní obsah

Montáž WC patří mezi náročnější procesy v zařizování nové domácnosti. Jedno odpoledne vám pravděpodobně stačit nebude. Pokud chcete jít cestou nejmenšího odporu, pak na tuto práci povolejte odborníka. Pokud patříte mezi šikovnější kutily, přečtete si, jak nainstalovat závěsnou toaletu podle našich tipů.
 

V dnešním článku jsme se zaměřili na to, jak nainstalovat 2 základní typy toalet – volně stojící toaletu a závěsné WC.

Jak vybrat toaletu

Volně stojící toaleta, jak už název napovídá, se instaluje přímo na podlahu. Často se tento typ záchodu označuje také jako WC kombi a jeho montáž je jednodušší. Závěsný klozet vypadá elegantně a je s ním spojený i snadnější úklid. Nemá totiž tolik záhybů, kde se usazuje špína, a nečistoty můžete pohodlně odstranit i přímo pod samotnou toaletou.

Pokud ještě nemáte svou toaletu vybranou, přečtěte si náš článek Jak vybrat toaletu.

Co budete potřebovat pro montáž nového WC

Pro demontáž starého WC a montáž nového si připravte:

shutterstock_124118056.jpg
  • Nové WC
  • Případně i sedátko, jestli není dodáno společně s WC
  • Montážní prvek
  • AKU vrtačku
  • Sadu šroubováků
  • Rychlošrouby
  • Flexibilní tvarovku
  • Pilku na kov
  • Přímočarou pilu
  • Vykružovací vrták
  • Ostrý nůž
  • Pilník
  • Rychlomontážní pásku
  • Těsnicí pastu
  • Tmel
  • Konopné lanko
  • Metr
  • Kýbl

Výměna WC

Pokud budujete novou koupelnu, tento krok můžete vynechat. Rekonstruované byty se ale nutně musí vypořádat s otázkou, jak na demontáž starého WC. Vycházíme z toho, že ve starších bytech a domech zpravidla nacházíme stojící WC.

To první, co je třeba udělat, je zastavit přívod vody. Obvykle k tomu slouží rohový ventil na splachovací nádržce, jejž je třeba uzavřít. Zmáčknutím ovládacího tlačítka docílíte vyprázdnění nádržky. Možná bude třeba udělat to několikrát, dokud nebudete mít jistotu, že je nádržka prázdná.

Odšroubujte starou záchodovou mísu od podlahy. Jestliže WC k podlaze držela kromě šroubů i vrstva silikonu, rozřízněte ji nožem. Ještě stále není čas mísu vyjmout – je nutné nejdříve odpojit splachovací trubku a vysunout nádržku. Přitom mějte v pohotovosti kýbl, aby zachytil zbytkovou vodu. Odstraňte WC a po práci místo důkladně ukliďte. Máme na mysli zbytky silikonové spáry, mastnotu a prach, které zůstaly na podlaze. Výměna záchodu má za sebou první dějství. Pokud se do montáže nového WC chcete pustit až další den, ucpěte novinami odpadní trubku, aby do místnosti nepronikl zápach.

 

Montážní prvek – důležitá součást závěsné toalety

Montáž závěsného WC není možná bez montážního prvku. Výhoda spočívá v tom, že si uživatel může sám vybrat vhodné místo k instalaci toalety a snadno nastavit výšku WC. Instalační modul bývá dodáván se zabudovanou splachovací nádržkou, s napouštěcím i vypouštěcím ventilem, kompletním upevněním pro keramiku, odpadním kolenem a kotvicími prvky. Není nutné hledat po různých obchodech další nezbytné prvky, montážní prvek je obsahuje „all in one“.

Je ale nutné vybrat ten správný předstěnový prvek. Rozdíl je dán konstrukcí stěn. Dvěma základními typy montážních prvků jsou montážní prvek pro zazdívání a systém pro suchou instalaci.

shutterstock_2068168808.jpg

Montážní prvek pro zazdívání je tvořen podpěrami a nosnými díly, které se kotví přímo do zdi. Ta je dostatečně pevná, aby snesla zatížení jak zavěšeného WC, tak splachovacího mechanismu.

V panelových domech se ale více setkáváme se sádrokartonovými stěnami. Sádrokartonové příčky nesnesou tak velké zatížení. Proto použijte instalační systém pro suchou instalaci, který je vybaven nosnými rámy s kotvením do stěny i do podlahy. Právě tento typ montážního prvku jsme použili v dalším pracovním postupu.

 

Montáž závěsného WC do zdiva - postup v bodech

závěsné klozety.jpg

Nejdříve si představme situaci před montáží WC. Místnost je prázdná, už jsou v ní ale připraveny odpadní trubky. Máme k dispozici nové závěsné WC, montáž by tedy měla být logicky následujícím krokem. Odpad od toalety sedí na odpadní trubku – pokud ne, pomůžeme si flexi tvarovkou.

1. Začneme tedy předstěnovým instalačním systémem. Určete pro něj vhodné místo, ne moc vzdálené od odpadní trubky. Při jeho seřizování dbejte na to, aby byl nastaven do požadované výšky.

Toho docílíte tak, že jej nejdříve položíte na zem a metrem si změříte výšku závitových tyčí od podlahy. Ta by měla být ideálně něco přes 40 cm. Nohy předstěnového prvku jsou výškově nastavitelné, povolením a utáhnutím šroubení tuto výšku snadno stanovíte.

2. Montážní prvek disponuje 90° kolenem pro odtok. Toto koleno slouží pro napojení na odpadní trubku ve stěně. Abyste oba prvky spojili, využijete další 90° koleno a stěnové připojení. Pilkou na kov případně připojení zkrátíte, pokud je montážní prvek blíže k odpadním trubkám.

3. Po spojení kolínek přistavte montážní prvek. Pohlídejte si, aby stál rovnoběžně se stěnou. Našroubujte dvojitou vsuvku a rohový prvek na vodovodní přípojku. Obě spojky předem obalte konopím a namažte těsnicí pastou. Připojte také flexi hadičku.

4. Montážní prvek je hotový ve chvíli, kdy jsou všechny trubky a hadičky správně spojeny a připojena je i splachovací nádržka. Prvek musí připevněný stát rovně a stabilně. K jeho závěrečnému fixování někdy (například u prvků Geberit) stačí jen 4 upevňovací body. Přesný postup se ale u montážních prvků různých značek liší. Vždy postupujte v souladu s přiloženým návodem.

Ověřte, že je montážní prvek nainstalován dokonale. Pusťte na chvíli vodu, abyste zjistili, jestli jsou všechna spojení těsná. Nyní našroubujte závity a nasaďte montážní krytky. V balení je lehce poznáte, většinou totiž mají jasně žlutou barvu.

Možná se u vás po instalaci montážního prvku dostaví pocit pýchy z dobře vykonané práce. Nejde totiž o snadný úkol. Nyní se musíte smířit s tím, že vaše dílo nebude mít nikdo možnost ocenit. Přichází totiž řada na zazdění montážního prvku.

Montáž závěsného WC do sádrokartonu

Přichází řada na zakrytí prvku sádrokartonovou stěnou. Předstěnovou instalaci si nejdříve přesně po všech stranách změřte. Musíte zjistit velikost sádrokartonového obkladu. Sádrokartonové desky musí nejdříve doznat menších úprav. Přímočarou pilou vyřežte otvor pro tlačítkovou desku. Pro otvory pro závitové tyče a odtok použijte vykružovací vrták. Vrtací nástavce také dobře poslouží.

Sádrokartonové desky montujte na čelní stranu ve dvou vrstvách. Tím je docíleno vyšší stability a pevnosti. Začněte těmi deskami, na které jste navrtali otvory. Zkontrolujte, že výřez na ovládání splachovací nádržky a menší otvory sedí na svá místa. Pak obložte celou čelní stranu a následně i zbylé strany, boční a horní, kde už stačí připevnit jen jednu vrstvu desek.

Desky montujte vedle sebe. K jejich připevnění na stěnu použijte rychlošrouby a aku vrtačku. Deskové spoje a hrany na čelní straně zatmelte. Na konci práce zatmelte i všechny zbývající spáry. Poté nezbývá než počkat. Tmel potřebuje několik hodin, aby uschnul. Podle aktuální teploty a vlhkosti je někdy nutné vydržet až půl dne.

Předstěnu nakonec obložte. Klasickou volbou obkladů jsou keramické, které jsou pevné, dobře těsní a jejich údržba není žádný problém.

Co když obezdíváte cihlami nebo tvárnicemi

shutterstock_1794289447.jpg

Proces se nijak neliší, jen v tomto případě realizujete „mokrý způsob zdění“. Je to více práce, vyžaduje více zkušeností a potřebujete také více materiálu – obvykle lehké tvárnice na obezdění (upravují se lépe než cihly), cementové lepidlo, plsť na obalení plastového potrubí (abyste snížili riziko poškození).

Postup, jak tvořit zeď z cihel, si zde vysvětlovat nebudeme. Pokud si nevíte rady, vyhledejte vhodný návod. Jen zdůrazněme, že nesmíte zapomenout podezdít, obezdít, zazdít i volný prostor pod nádržkou kolem splachovací trubky. Splachovací tlačítko i v tomto případě instalujete až poté, co máte zazděno. Je to jediná část konstrukce, která zůstává na povrchu. 

Montáž záchodové mísy na stěnu

Nejdříve odstraníte montážní krytky a pak nasadíte těsnění na připojovací hrdlo a splachovací trubku. Těsnění potřete vhodným mazadlem a nasaďte na přípoj WC. Stěnovou přípojku a stejně tak i splachovací trubku odpovídajícím způsobem zkraťte, aby je šlo dobře nasadit na WC. K tomu použijte pilku na kov. Hrany pak zabruste pilníkem nebo brusným papírem.

Nezapomeňte ještě nainstalovat protihlukovou izolaci. Postačí k tomu zoubkovaná rychlomontážní páska. Její význam spočívá také v zahlazení drobných nerovností na stěně. Na obě závitové tyče nasaďte WC. Nasuňte plastové a kovové podložky. Matice nejdříve utáhněte rukou, poté ještě pro jistotu zkontrolujte vodováhou pozici a pak utahujte klíčem.

Podle pokynů výrobce ještě nakonec proveďte montáž splachovače neboli ovládacího tlačítka. Také připojte WC sedátko. Někdy je dodáváno společně s toaletou, jindy si jej zákazník musí pořídit zvlášť. Pozor – ovládací tlačítko musí být kompatibilní s instalačním modulem!

 

Montáž stojícího WC se zadním odpadem

Jika_H8266170002811dn2.jpg

WC kombi si nejdříve namontujte předběžně. Na přívod splachovací nádržky upevněte těsnicí prstenec. Poté sešroubujte keramickou splachovací nádržku s toaletou.

Výsledný komplet přisaďte těsně ke stěně. Nyní je nutné vyřešit otázku, jak připojit WC k odpadu. Změřte odstup WC od odpadu a adekvátně zkraťte odpadní trubku. I v tomto případě použijte ruční pilku. Případný výškový rozdíl odpadu a přípojky WC vyrovnáte trubkovou úhlovou spojkou.

Nyní WC kombi přišroubujte k podlaze. Nejdříve položte WC na požadované místo a tužkou si vyznačte místa pro otvory. Toaletu dejte stranou a otvory pro hmoždinky vyvrtejte opatrně, při nízkých otáčkách. Přípojky na stranách odtokové trubky ucpěte konopím a těsnicí páskou. Nasuňte WC mísu na upevňovací otvory a připojte k odpadu ve stěně. Dejte se do šroubování, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili porcelán. Šrouby dotáhněte jen na 80–90 %.

Nakonec spojte nádržku splachovače s přívodem vody. K tomuto účelu použijte trubku splachovače či přívodní hadici. Na přípojku ve stěně patří rohová spojka. Opět se ke slovu dostává konopí, nenahraditelný pomocník pro utěsnění přípojky. Na závity rovnoměrně vyplněné konopnými vlákny doporučujeme nakapat trochu těsnicí pasty.

Hadici pak připevníte k rohovému ventilu a k nádržce splachovače.

 

Posledním krokem je montáž splachovacího zařízení.

Montáž WC spodní odpad

Zkontrolujte stav odpadního potrubí. Ověřte, že má správný průměr (většinou je to 110 mm).

Nyní se zaměřte na podlahu. Ta musí být rovná, suchá a čistá.  Pokud není rovná, použijte nivelační stěrku, aby se WC správně usadilo.

Přiložte WC mísu na místo montáže a přes montážní otvory označte místa na podlaze, kam budou upevněny šrouby. Pomocí vrtáku vyvrtejte otvory na označených místech a vložte hmoždinky.

Zjistěte podle návodu, jak nasadit manžetu na WC k odpadnímu potrubí. Nasuňte pomalu výstup WC mísy do odpadní manžety. Ujistěte se, že spoj dobře těsní. Zkontrolujte pak pomocí vodováhy, že je WC mísa ve správné pozici. Poté upevněte mísu pomocí šroubů a hmoždinek. Nakonec namontujte a připojte nádržku a zkontrolujte těsnost spojů.

Související produkty

3D model
4 449 Kč s DPH
Skladem > 10 ks
Zítra odesíláme
3 682 Kč s DPH
Skladem 5 ks
Zítra odesíláme
3D model
4 449 Kč s DPH
Skladem > 10 ks
Zítra odesíláme
1 705 Kč s DPH
Skladem 3 ks
Zítra odesíláme
2 150 Kč s DPH
Skladem 7 ks
Zítra odesíláme
9 736 Kč s DPH
Skladem > 10 ks
Zítra odesíláme
nahoru