Přeskočit na hlavní obsah

Známe nejnovější koupelnové trendy. Podívejte se, jaké barvy a materiály letos ovládnou české koupelny.

Po roce velkých změn, během kterého jsme trávili více času v domácnosti, se snažíme přijít na nový životní styl, který je prospěšný jak pro nás, tak pro přírodu. Udržitelnost a úspora vody už nejsou pouze slova, ale nový trend, ke kterému se přiklání stále více bytových designérů i architektů.

Pryč jsou také doby, kdy byla koupelna pouze funkčním místem očisty – nyní je považována za oázu klidu a tak by se k ní mělo i přistupovat. Pokud i vy plánujete rekonstrukci svého interiéru nebo budujete novou koupelnu, inspirujte se nejnovějšími trendy pro rok 2022. Jaké to jsou?

 

Trendy barvy

Letos potěšíme milovníky vzdušných barev, ale i odvážné kreativce.

Very Peri.jpg

Společnost PANTONE vyhlásila barvou roku 2022 odstín Very Peri. Tato odvážná barva v sobě spojuje kvality modrých tónů s fialovočervenými podtóny. Představuje sebevědomí, zvídavost, temperament, kreativitu, ale také nesmělost.

Také Dulux představil svou barvu roku. V letošním roce je to modrý odstín Bright Skies, který nahradil loňského šampiona Brave Ground. Odstín Bright Skies je vzdušný, svěží, neotřelý a velice povzbuzující, takže do vašeho interiéru přinese závan čerstvého vzduchu.

Tento uklidňující tón se skvěle hodí do koupelny, protože představuje relaxaci a únik od reality. 

 

A nesmíme zapomenout ani na společnost Benjamin Moore. Ta vyhlásila jako letošní barvu roku odstín October Mist, který evokuje stříbrozelený stonek květiny. October Mist je nádherně měkký a zemitý odstín zelené, který představuje obnovu, relaxaci a klid. Tato barva je často spojovaná také s růstem, rovnováhou a harmonií, proto je ideální do prostorů, jako je kuchyň nebo koupelna. Navíc ji můžete kombinovat s dalšími barvami a pohrát si s jejím celkovým stylem. 

 

Koupelny ve stylu japandi

O japandi koupelnách jsme se zmiňovali v loňském roce na sociálních sítích. Jde o moderní minimalistický styl plný zenových vibrací a harmonie. Japandi koupelna představuje spojení skandinávského stylu s estetikou japonských interiérů. Vyznačuje se čistými liniemi, uklidňující paletou barev a chladnými matnými povrchy.

V japandi koupelně najdete hlavně dřevo, oblázky, kameny, rostliny a spoustu textur, čímž se inspirovaly i další styly koupelen. Pokud chcete dosáhnout dokonalého vzhledu, použijte i bambusový nebo ratanový koupelnový nábytek, koupelnové doplňky v přírodním stylu a tatami podložky vyrobené z lisované rýžové slámy a tkané trávy Igusa.

shutterstock_1629378079.jpg

Veselé tapety a nástěnné malby

V posledních letech jsou oblíbené také barevné tapety a malby v koupelnách. Správně zvolený motiv může slušet i malým koupelnám, a dokonce je i opticky zvětšit. Kromě toho může navodit atmosféru luxusního, uklidňujícího nebo hravého interiéru.

Oblíbeným motivem jsou velké květiny, vlnky, orientální motivy, ptáci nebo exotika.

Nezapomeňte ale na vlhko v koupelně! Nejvhodnějším materiálem pro tapetu do koupelny je vinyl.   

 

Kombinace černého a bílého mramoru

Oblíbený je také mramor včetně jeho zdařilé imitace. V letošním roce se můžete setkat s nesmrtelným spojením černé a bílé barvy. Tato kombinace vytváří dokonalý kontrast a díky mramorovému motivu také elegantní vzhled. A pokud chcete své koupelně dodat opravdový nádech luxusu, vybavte ji zlatými vodovodními bateriemi a doplňky. 

mramorová koupelna  mramor v koupelně

 

Propojení s přírodou

Všimli jste si, že stále více lidí používá extrémně velká okna ve svých domech? A to i v koupelnách. Architekti stále častěji bourají hranice mezi exteriérem a interiérem. Pryč jsou doby, kdy byly koupelny považovány za odlehlý a skrytý prostor. Přestože se stále jedná o intimní prostor, můžete se setkat s propojením koupelny a ložnice nebo se spojením zahrady s koupelnou pomocí velkého okna.

Tohle doporučujeme pouze v případě, že bydlíte na samotě a nemáte zvědavé sousedy.

 

Rostliny pro větší útulnost koupelny

shutterstock_1962210226.jpg

Kousek přírody si do své koupelny můžete přinést také díky rostlinám. A to i v případě, že nemáte okna. Stačí si pořídit růstové světlo nebo rostlinky během dne přemisťovat alespoň na chvíli na světlo. Jaké rostliny se hodí do koupelny?

Levná a snadno dostupná rostlina dračinec pruhovaný, známá také jako Lucky Bamboo, představuje příjemný doplněk koupelny, o který se nemusíte ani příliš starat. Nepotřebuje dokonce ani půdu – stačí ji vložit do nádoby s kamínky a vodou. Aby vám dlouho vydržela, stačí vodu měnit 1x týdně.

Oblíbenou alternativou jsou také různé kapradiny, které mohou vytvořit efekt deštného pralesa. Navíc milují vlhko a déšť, takže je můžete použít také jako dekoraci sprchového koutu. Hlavně ty převislé.

 

Výrazné umyvadlo na desku

V posledních letech jsou stále oblíbenější umyvadla na desku. V letošním roce tomu nebude jinak – na design umyvadel se bude zaměřovat stále větší pozornost. Oblíbená jsou umyvadla na desku, protože vypadají čistě a elegantně. Navíc je můžete nakombinovat s designovou baterií. Pokud takové umyvadlo správně vyberete, ušetříte cenné místo, které můžete využít jinak. 

 

Velké sprchové kouty

Trend volně stojících van stále přetrvává, ale i přesto mnoho domácností upřednostňuje velké sprchové kouty se zástěnami typu walk-in. Prosklené sprchové kouty působí elegantně, neruší dojem z koupelny a opticky ji zvětší. Další vychytávkou je použití ultra nízké sprchové vaničky, ideálně v barvě obkladů.

shower

Moderní technologie

Stále častěji můžeme v moderních interiérech vidět chytrou domácnost. Alexa, Siri nebo Google nám pomáhají každý den rozsvěcet světla, zjistit, jaké je venku počasí, přehrát hudbu v reproduktorech atd. High-tech vychytávky si ale můžete pořídit také do své koupelny. Oblíbené jsou inteligentní detektory úniku vody nebo elektronické bidety s možností připojení ke smartphone.

 

Spojení moderních technologií a historie

Pokud chcete mít romantickou koupelnu, ale nechcete se omezovat ve svém pohodlí, máme pro vás dobrou zprávu. Posledním trendem jsou koupelny ve viktoriánském stylu s moderními technologiemi. Líbí se vám tato éra? V tom případě nesmíte zapomenout na okouzlující teplé zemité barvy, jako je zlatá, champagne, skořicová nebo hnědá.

V takové koupelně vám rozhodně nesmí chybět volně stojící vana na nožičkách, velké zrcadlo s rámem, zdobený nábytek a květinové vzory.

Ani v letošním roce si nenechte ujít naše inspirativní články a rady a tipy.

nahoru