Přeskočit na hlavní obsah

Líbí se vám interiér inspirovaný přírodou? Máte rádi zemité barvy? Potom se vám bude líbit také koupelna v rustikálním stylu. Podívejte se, jaké barvy použít a jak si ji útulně a funkčně zařídit. 

Koupelna není jen prostor osobní hygieny, ale také místo relaxace a odpočinku, proto by tomu mělo odpovídat i její vybavení. Pokud i vy toužíte po doteku přírody a venkova ve své koupelně, zaměřte se na rustikální styl.

 

Jaké barvy použít v rustikální koupelně?

Rustikální koupelny vyžadují zemité barvy, které jsou neutrální a dobře se kombinují mezi sebou. Při svém výběru se můžete zaměřit pouze na světlé tóny nebo na kombinaci světlých a tmavších tónů. Neuděláte chybu ani s použitím tmavého kamene a světlého dřeva. Pokud máte malou koupelnu, nechte stěny světlé a tmavou využijte pro vybavení a doplňky. Skvěle bude vypadat například kameninové umyvadlo.    

 

V rustikální koupelně nejčastěji potkáte pískovou, šedou, béžovou nebo hnědou barvu, oblíbenými sekundárními barvami jsou například světle modrá, cihlová, terakota, zelená, starorůžová nebo žlutá. Všechny barvy, které připomínají přírodu, se do rustikální koupelny skvěle hodí. Pro ozvláštnění interiéru využijte květinové vzory, patchwork nebo motivy ovoce a zeleniny.

 

shutterstock_1039946662.jpg

Přírodní obklady

Rustikální koupelnu podpoříte například obklady z přírodního kamene. Ačkoliv je zde snaha napodobit venkovský styl, kámen na zdi vypadá velice moderně a vyvolává pocit luxusu, ale zároveň neopouští rustikální nádech. Kámen je navíc odolný, takže se nemusíte bát krátké životnosti.

Pokud chcete koupelnu rozzářit, využijte světlou barvu na zeď i podlahu. Oblíbené jsou také obklady se zašlým vzhledem nebo s květinovými vzory. Využít můžete i efekt odkryté cihly.   

 

Vybavení rustikální koupelny

Rustikální koupelně bude slušet volně stojící vana oblých tvarů v typické bílé barvě. Umyvadlo může být bílé, šedé, béžové, pískové nebo kameninové. Pokud zvolíte standardní bílou barvu, využijte spíše umyvadlovou mísu na desku.

Sanitární keramiku doplňte vhodnými vodovodními bateriemi. Pro tento styl jsou vhodné umyvadlové baterie s kohoutky, které navozují atmosféru starých venkovských koupelen. Vanová baterie na podlahu skvěle doplní volně stojící vanu. Snažte se sladit všechny vodovodní baterie stylem i barvou. Oblíbená je černá nebo barva mosazi.

A nesmíme zapomenout ani na rustikální nábytek do koupelny. Ten by měl být dřevěný a zároveň by měl vypadat trochu staře a zašle, ale to nutně neznamená, že musíte oprášit několik let starou skříň nebo nový nábytek poničit. Na dnešním rozmanitém trhu najdete koupelnové skříňky, které se tomuto stylu přizpůsobují a patina je již zdobí.

 

Nedbalost je vítána

V minulosti lidé nebyli takoví detailisté jako my, proto si kvůli nerovnoměrně nanesené barvě nebo odřenému rámu u zrcadla hlavu nelámali. Pokud chcete, aby vaše venkovská koupelna byla co nejvíce autentická, potom si s nějakými odřeninami nebo nerovným povrchem stěn nedělejte starosti. V tomto případě to naopak prospěje! A nebojte se, nedbale ani nevkusně to vypadat nebude.

Na maličkostech záleží

Jsou to právě drobnosti, jež utváří dokonale celistvý vzhled rustikální koupelny. Proto si i u dekorací dejte záležet, aby maximálně podpořily její styl. Vhodné jsou například proutěné košíky, sušené luční květiny ve starém džbánku, ručně malovaná keramika nebo tkané koberečky, sušené obilné klasy, velké pytle na mouku, svíčky a další doplňky.  

 

nahoru