Přeskočit na hlavní obsah

Rekonstrukce malé koupelny v panelovém bytě má svá pravidla. Čeká vás v nejbližší době? Nevíte, čím začít? Přečtěte si naše rady a dozvíte se, jak opticky zvětšit prostor, co z koupelny odstranit a na co si dát při jejím zařizování pozor.

Všechny koupelny v bytě panelového domu mají jednu společnou vlastnost – jsou malé a jejich rekonstrukce má svá specifika. Předtím, než se pustíte do výběru obkladů, zrcadel a koupelnových doplňků, připravte se, že vás čeká:

  • vybourat umakartové jádro
  • postavit nové příčky
  • rozvést vodu a elektřinu

Jakmile toto zvládnete, můžete přejít k samotnému vybavování koupelny. Je důležité, abyste se drželi určitých pravidel a přesně promysleli, jak ji zařídíte.

inspirace pro rekonstrukce malých koupelen.jpg

Sprchový kout na vaničku, ne na dlažbu

Sníte o sprchovém koutě s odtokovým žlabem? V panelákové koupelně na něj zapomeňte. Hodí se pouze sprchový kout na vaničku. Je to z důvodu toho, že výška podlahy je daná a do panelu řezat nemůžete.
 
Odtokový žlab do takové podlahy nezapustíte.
 
Tip: Nevíte, jak vybrat sprchový kout? Užitečné rady najdete v našem nákupním rádci Jak vybrat sprchový kout

Vanu vybírejte podle velikosti

rekonstrukce koupelny v paneláku.jpg

Pokud se přeci jenom nechcete vany vzdát, myslete na její rozměry. Při nákupu vany dbejte na dostatečný prostor v koupelně. V menších koupelnách bude nejspíše nutné vybrat spíše vanu sedací, popřípadě menší asymetrickou vanu. Pokud je vaše koupelna prostorově štědrá, vybírejte vanu podle největšího člena rodiny.

Dejte si pozor i na modely, které se zužují. Pro děti, ženy nebo štíhlé muže bude taková vana komfortní, ale statný chlap v ní pohodlí nenajde.

Při výběru vany myslete i na své domácí mazlíčky. Vana by měla být odolná vůči zvířecím drápkům.

Zkrácené WC? Zřejmě nutnost

Kompromisy budete muset dělat i při rekonstrukci toalety. Prostor panelákového WC je všechno, jen ne velkorysý. Pokud se rozhodnete pro závěsné WC, které vám svojí konstrukcí prostor do délky ještě ubere, počítejte se zkráceným (kompaktním) záchodem. Jinak hrozí, že jakmile se na toaletu posadíte, nezavřete dveře a kolena vám budou čouhat ven.

prostor v malé koupelně.jpg

Prostor koupelny řešte důmyslně

Místo v malé panelákové koupelně ušetříte, když co nejvíce pročistíte prostor a v koupelně ponecháte to nejdůležitější – pračku dáte třeba do kuchyně, koš na prádlo důmyslně umístíte vedle skříně na chodbě.

Co nejvíce uložte věci do koupelnových skříněk a vytvářejte úložný prostor spíše do výšky a podél zdí, ne do prostoru. Zkrátka se postarejte o to, aby prostor působil co nejvzdušnějším dojmem.

Nejdůležitější je mít dostatek prostoru před umyvadlem a kolem vany či sprchového koutu. Nic by vás nemělo v pohybu omezovat a nikde by neměl trčet do prostoru roh nábytku.

Světlé barvy obkladů, dostatečné osvětlení i zrcadla

V malé koupelně vsaďte jednoznačně na světlé barvy obkladů, tmavé odstíny prostor koupelny ještě zmenší. Také nezapomeňte koupelnu dostatečně osvětlit. Prostor zvětší i zrcadla. Stačí jich pár pověsit na zdi a prostor bude hned vzdušnější.

Nechte si při rekonstrukci panelové koupelny poradit od našich odborníků. Napište nám e-mail na poradenstvi@sanitino.cz nebo zavolejte na telefonní číslo 468 006 468.

Hledáte inspiraci?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku, Instagramu nebo Pinterestu

nahoru