Přeskočit na hlavní obsah

Rudolf Jániš: Rád bych, aby byly termostatické baterie standardem

O termostatických bateriích je čím dál více slyšet. Přesto se zatím objevují jen v desetině českých domácností, zatímco v Evropě zhruba v každé třetí. Jaké mají termostatické baterie výhody? A na jakém principu fungují?

Termostatická baterie směšuje studenou a teplou vodu stejně jako klasická baterie. Míchá ji ale mnohem rychleji a následně udržuje teplotu, kterou si nastavíte. Přitom nebere ohledy na změny teploty, ke kterým běžně dochází – například když někdo z rodiny spláchne toaletu nebo zapne pračku, zatímco se sprchujete.

O polovinu nižší spotřeba vody

Zároveň také šetří vodu a energii, protože směšuje vodu rychle a účinně. Většina termostatů je navíc vybavena tlačítkem pro úsporu vody a energie, čímž snížíte spotřebu až o 50 %. „Abyste zvýšili proud vody, musíte tlačítko stisknout. A právě to je jednoduchým opatřením, které vás donutí zamyslet se, zda opravdu potřebujete více vody,“ říká Rudolf Jániš, specialista v oblasti sanitární techniky, a majitel internetového obchodu SANITINO.

Příjemně chladná na dotyk

Některé modelové řady renomovaných značek, jako například Grohe nebo Kludi, vyrábějí termostatické baterie s technologií tepelné izolace horké vody. Teplota vnějšího povrchu baterie tedy nikdy nepřekročí teplotu tekoucí vody. „Chladicí kanálek, který je součástí termostatických baterií, vytváří bariéru mezi proudem horké vody a mosazným povrchem, který je ve výsledku spíše příjemně chladný,“ vysvětluje Rudolf Jániš. To oceníte především s malými dětmi.

Grohe termostatické baterie

Na západě běžnou součástí koupelny

V západní Evropě jsou termostatické baterie běžnou součástí moderní koupelny – má ji každá třetí domácnost. U nás se tento poměr odhaduje okolo 10 %.  „Tento trend je však na vzestupu, protože lidé jsou již informovanější a prodejci odborně vyzrálejší. Byl bych rád, aby byly v budoucnu běžným standardem,“ uzavírá Rudolf Jániš.

Zaujaly vás termostatické baterie? Pročtěte si další články:

Související produkty

nahoru