Přeskočit na hlavní obsah

Vodnímu kameni se nevyhne žádná domácnost, ale není se čeho bát. Dnes už na něj naštěstí známe spoustu fíglů. V tomto článku se konkrétně podíváme na to, jak vyčistit vodní kámen z WC.

Ačkoliv se jedná o běžný problém, se kterým se potýká každá domácnost, rozhodně byste neměli vodní kámen přehlížet. Nejenomže kazí vzhled koupelnového vybavení, ale zároveň snižuje jeho životnost. V případě toalety může napáchat škodu hned dvakrát – při splachování může dojít k protékání vody nádržkou, ale problém může nastat také v případě odpadních trubek.  

Usazenin v podobě vodního kamene se můžete zbavit chemickou i přírodní cestou. Pokud se rozhodnete pro tu chemickou, tak pro vás mnoho rad nemáme. Snad pouze ať přípravky nekombinujete, dodržujete návod napsaný na etiketě a vyhýbáte se produktům s obsahem chlornanu sodného, jenž by mohl poškodit keramiku.

 

Jak vyčistit WC mísu pomocí babských rad?

Možná přemýšlíte, proč byste měli zkoušet nějaké babské rady, když je mnohem jednodušší zajít do obchodu a koupit si nějaký čisticí prostředek. Ale někdy potřebujete problém vyřešit ihned a nemáte možnost koupit čisticí prostředky proti vodnímu kameni. Ingredience pro využití babských rad máte většinou již doma ve své spíži. 

 

Jak vyčistit vodní kámen z toalety

Asi nejznámějším bojovníkem proti vodnímu kameni je ocet. Jak ho správně použít? Zavřete přívod vody a celou láhev octa vylijte do mísy nebo do nádržky. Nechte působit přes noc. Vodu ráno otevřete, několikrát spláchnete a máte hotovo. Jak snadné! Výše popsaný postup je vhodný také pro prevenci. V případě zažranějších usazenin si můžete pomoci vydrhnutím mísy štětkou.

Čím dalším můžete vyčistit záchod od vodního kamene? Na pomoc si můžete vzít také citron, kyselinu citronovou nebo limetku. Kyselina rozpustí vodní kámen a nenaruší sanitární keramiku. Kyselinu citronovou nebo šťávu z citronu můžete nalít do toaletní mísy (klozetu), nechat chvíli působit a poté spláchnout vodou.  

 

Jak vyčistit WC od rzi bez chemie

Usazeniny v záchodě můžete odstranit pomocí kyseliny citronové, citronové šťávy, octa nebo soli. Na pomoc si můžete vzít také colu. 

 

Návod, jak odstranit rez pomocí soli

  1. Nalijte do toalety minimálně 1,5 l horké vody.

  2. Nasypte do toaletní mísy 250 g obyčejné soli a nechte alespoň 10–15 minut působit.

  3. Pomocí WC štětky nečistoty manuálně odstraňte.

  4. Nakonec spláchněte. V případě potřeby můžete opakovat. 

 

Návod, jak vyčistit toaletu colou

  1. Dva litry coly nalijte večer do mísy.

  2. Nechte působit ideálně přes noc.

  3. Ráno dočistěte toaletní mísu WC štětkou. 

  4. Nakonec spláchněte. V případě potřeby opakujte. 

 

Jak vyčistit nádržku WC?

V případě WC kombi s nádržkou se při čištění toalety musíte zaměřit také na samotnou nádržku. Kvůli vodnímu kameni může dojít k neustálému protékání vody do záchodu. Na plovák a stěny nádržky použijte již zmíněný ocet či kyselinu citronovou a pomocí starého zubního kartáčku vydrhněte místa s usazeninami. Těsnění omyjte odmašťovacím saponátem na nádobí.

Trápí vás vodní kámen v koupelně? Podívejte se i na další články zaměřené na úklid.

Související produkty

nahoru