Přeskočit na hlavní obsah

Pokud chceme být čistí my, tak musí být čistá i naše vana. Mastný povrch vyčistíte obyčejným vlasovým šamponem. Avšak jedná-li se o starší a zažranější usazeniny, potom bude potřeba něco účinnějšího. Pojďme se na to podívat!

Ocet a jedlá soda v hlavní roli

Jak vyčistit starou smaltovanou vanu, jež už pomalu chytá žlutý nádech? Ocet je osvědčenou cestou, jak vyčistit vanu od vodního kamene a dalších usazenin. Jednoduše ho naneste na povrch a po 15 minutách opláchněte horkou vodou.

Ještě se nabízí jedna octová varianta, a to ve spojení s jedlou sodou. Napusťte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry octa a 4 lžíce jedlé sody. Nechte působit 4 hodiny, poté vodu vypusťte a povrch vany ještě dočistěte houbou se saponátem. Nakonec opláchněte. 

Jedlou sodu lze použít také v kombinaci s peroxidem vodíku. Tento způsob se osvědčil na staré a zažrané skvrny, u kterých veškerá snaha o vyčištění selhala. Obě látky smíchejte v poměru 1:1 a naneste na flek. Po 30 minutách dočistěte saponátem a jemným hadrem a omyjte vodou. Pokud je vana opravdu hodně znečištěná, tak si tuto směs dejte do rozprašovače, postříkejte celou vanu a dále už postupujte stejně jako v případě skvrn.

Jedlá soda se dá použít ještě v kombinaci s kastilským mýdlem a esenciálním olejem. Hrnek jedlé sody, 3 lžíce kastilského mýdla, 15 kapek oleje a lžíce vody vytvoří čisticí směs, kterou nanesete na hadr a můžete čistit. Nakonec vše samozřejmě opláchněte.

 

Další babské rady

Když opět zavítáte do kuchyně, možná tam najdete hrubozrnnou sůl spolu s grepem nebo citronem. Ovoce rozpulte a na dužinu nasypte sůl. Vznikne vám tak „houbička“, se kterou budete vanu čistit. Během toho plod vždycky jemně zmáčkněte, aby vytekla šťáva, a občas přisypte sůl. Až bude hotovo, opět vše důkladně opláchněte vodou. 

Jak vyčistit plastovou vanu? Když proti nečistotám dokáže pomoci citron, tak pomůže i kyselina citronová. Tento postup je na akrylátové vany jako dělaný! Navlhčený povrch posypte kyselinou, nechte působit 25 minut a spláchněte teplou vodou.

 

Čemu se vyvarovat

I čištění vany má svá specifická pravidla. Zapomeňte na drsné houbičky či drátěnky. Dále nepoužívejte koncentrované kyseliny, těkavé látky, abrazivní přípravky, čisticí prostředky s bělícími látkami nebo směsi s obsahem alkoholu. 

 

Čištění hydromasážní vany

Některé masážní vany obsahují program, jenž po spuštění sám provede vyčištění zevnitř. Ale ne každá vana toto nabízí. V tom případě se o proplach budete muset postarat sami.

Napusťte vanu vlažnou vodou do výšky 5 centimetrů nad nejvýše umístěné trysky a vlijte čisticí roztok k tomu určený. Dále po dobu 15 minut opakovaně zapínejte a vypínejte masážní systém. Neodcházejte – je nutný dohled kvůli rychlému pěnění. Poté vodu vypusťte a napusťte novou, se kterou postup zopakujete, aby se vnitřek vany opláchnul od mycího přípravku. Tento proces opakujte ideálně každé 2 týdny.

 

Co se týče údržby hydromasážních van zvenku, tak vše zůstává stejné jako u ostatních. Ale jak vyčistit trysky ve vaně? Uděláte nejlépe, když je ošetříte prostředky, které jsou pro to přímo určené. Jestli chcete předcházet vzniku usazenin, tak po každém namočení trysky usušte jemným hadříkem.

Související produkty

nahoru