Přeskočit na hlavní obsah

Když v zimě roztaje sníh, vypadají všechny trávníky plus minus stejně. Nacházíme zde chuchvalce mechu, plno holých míst, spadané větve, jehličí a listí a kamení.
 

V létě už ale na zahradách vidíme rozdíly – někde je oku lahodící hustý zelený koberec, jinde neuspořádaný porost hnědozelené barvy. Jak se to stane?

Podobu trávníku určí to, jak se mu věnujete během jara. Jak má vypadat správná péče o trávník na jaře, to je téma našeho nového článku.

Úklid po zimě

shutterstock_2279000057.jpg

Péče o trávník na jaře, to je běh na dlouhou trať. Připravte se na to, že minimálně každý druhý víkend budete mít co dělat. A začít byste měli už zhruba na začátku března. To je totiž pravděpodobně doba, kdy zima definitivně dává sbohem, vracejí se ptáci, na stromech se objevují první pupeny... A také díky intenzivnějšímu slunečnímu svitu vyschne vrchní vrstva půdy. To je signál, že trávník je připraven na novou sezónu.

Nejdříve začněte úklidem. Navlečte pracovní rukavice a svědomitě posbírejte spadané větve a kamení. Také trávník zbavte krtinců a napadaného listí ještě z minulého roku. Tady už musíte použít zahradní traktor nebo rotační sekačku se sběrným košem.

Provzdušnění neboli vertikutace

Úklid už máte za sebou, ještě do Velikonoc byste měli stihnout další krok. Řeč je o provzdušnění. Je to příprava trávy na to, aby mohla opět začít aktivně růst. Po zimě jí ale v cestě stojí řada překážek – stará uschlá zplstnatělá tráva a mech. Můžete použít hrábě. Ale ne ty s plastovými konci, ale pořádné s kovovými trny.

Více práce s menší námahou ale zvládnete vertikutátorem. Konec března je ideální dobou, kdy vertikutovat trávník na jaře, to znamená rozřezat veškeré drny, které dusí trávník, naruší kořínky mělce kořenících plevelů. Vytvoří přístup vláze, vzduchu a živinám, takže vytvoří podmínky pro zdravý růst trávníku.

shutterstock_778048897.jpg

Mnohým lidem je pojem vertikutace stále cizí. A někteří další, co o něm už slyšeli, k vertikutátorům přistupují s nedůvěrou – naši předci toto nedělali, není to zase nějaký nový výmysl? Je pravda, že vertikutování je poměrně nový objev ve sféře péče o trávník a zahradu, ale většina expertů se shoduje, že je to extrémně přínosná činnost.

Ideální je trávník vertikutovat minimálně dva dny po dešti. Výšku válce s noži u vertikutátoru nastavte tak, aby nepracovaly příliš hluboko. Jen 3 až 4 mm pod povrch země – to úplně stačí, abyste trávník důkladně promasírovali a připravili ho na další fázi.

TIP SANITINO: Přečtěte si, jak na dokonalý trávník pomocí vertikutace.

Obnova

shutterstock_136965278.jpg

Co s holými místy? Bohužel, trávník tam vyhnil, často kvůli tomu, že zde až příliš dlouho ležel sníh. Holiny musíte znovu osít. Použijte kvalitní trávní směs odpovídající typu vašeho trávníku. Mnoho zahrádkářů volí regenerační směs, která obsahuje osivo, přírodní zeolit a organické hnojivo. Směs nejdříve promíchejte rukou, abyste rovnoměrně rozdělili semena. Výsadbu můžete provést pomocí sypacího vozíku, ale úplně stačí udělat to ručně. Stačí zachovat poměr zhruba 25 g směsi na 1 m² travní plochy.

Hnojení

Bohužel, nejsme v Anglii nebo Irsku, kde trávník získává nádhernou barvu přirozenou cestou, díky specifickým klimatickým podmínkám. My můžeme dosáhnout hustého trávníku svěže smaragdové barvy jedině hnojením.

Po úklidu a vertikutaci najdeme další volný víkend asi teprve v dubnu. To je v pořádku, je to správná doba, kdy hnojit trávník na jaře. Hnojení dodá trávníku potřebnou dávku živin a tráva získá dostatek síly, aby přetlačila i neúnavné plevele a mechy.

Lepší je hnojit po malých dávkách, a to spíše vícekrát než jen jednorázově. Ideální hnojivo je klasické NPK, tedy takové, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Hnojivo rozhazujte rovnoměrně, abyste jej nespálili.

Zalévání

shutterstock_2473123339.jpg

Někdy na jaře prší skoro obden, jindy je sucho. Jestliže nastal ten druhý případ, pak trávník vydatně zalévejte. A to alespoň 20 litrů na metr čtvereční. Jestliže vůbec neprší, dočasně přestaňte s hnojením, protože jinak můžete pažitu poškodit.

Čerstvě založený trávník zalévejte několikrát denně, několikaletý stačí dvakrát týdně, ovšem důkladně, ať voda prosákne do hloubky.

První sekání

shutterstock_1788688628.jpg

K prvnímu sekání musí dojít až poté, co jste provedli všechny výše uvedené činnosti. Odborníci doporučují zhruba konec dubna. A ještě by to mělo vyjít na chvíli, kdy je tráva suchá a má už dobrých deset centimetrů délky. Zkraťte trávník alespoň o třetinu. Sekejte dokonale ostrou sekačkou, aby byl řez hladký. Střídejte směr sekání a i při každém dalším sekání zkracujte o třetinu délky.

Tomáš Doubek

Zahrada a dílna jsou místem, kde vznikají nejen krásné, ale i užitečné věci. Baví mě hledat praktická řešení, která usnadňují práci a přinášejí radost z tvorby. Ať už jde o práci na zahradě, údržbu nářadí nebo chytré vychytávky pro domácí dílnu. Ve svých článcích sdílím osvědčené rady a inspiraci, které vám pomohou zlepšit vaše zahradnické i kutilské dovednosti.

Související produkty

nahoru