Přeskočit na hlavní obsah

Jaké jsou trendy moderní koupelny? Rozhodně umyvadla na desku! Vypadají elegantně, jsou velice funkční, a navíc je můžete umístit do jakékoliv koupelny. Jsou hitem moderních, rustikálních, minimalistických, industriálních, přírodních, ale i retro koupelen. Co nám o svých umyvadlech na desku řekne český výrobce RAVAK? 

Umyvadla na desku vypadají velice elegantně, ale navíc jde o velice funkční řešení v každé koupelně. Desku totiž můžete přizpůsobit jakémukoli prostoru. Kolem umyvadla navíc vznikne praktická odkládací plocha, která může sloužit na odložení dávkovačů mýdla, mýdlenek, ručníků, šperků, kosmetiky nebo dekorací.

Ani umístění vodovodní baterie se nemusí řídit přesně určeným místem, může stát tam, kde vám to bude nejvíce vyhovovat.  
 

Výběr desky pod umyvadlo

Umyvadlo Uni celni image RAVAK 2018.jpg

Podkladová deska pod umyvadlo bývá nejčastěji vyrobena z masivního dřeva nebo z dřevotřískových desek upravených lakováním či dýhováním. Nezapomeňte, že bude deska umístěná v koupelně, kde je větší vlhkost, takže při výběru desky pod umyvadlo je důležitá i impregnace materiálu.
 

„Prostor kolem umyvadla přichází velmi často do kontaktu s vodou, pro dlouhodobou spokojenost je proto zásadní, aby byla deska vyrobena z hloubkově impregnovaného materiálu, nestačí jen povrchová impregnace. Dalším rizikovým místem při pronikání vlhkosti dovnitř desky jsou její hrany, které by měly být lepeny polyuretanovým lepidlem. To vytvoří na hraně vodotěsný spoj. Pokud se vlhkost jednou dovnitř dostane, dochází k nevratným změnám, materiál nabobtná, začíná se postupně drolit a velmi rychle doslouží,“ vysvětluje Aleš Brožík, produktový manažer RAVAK.

Umístění umyvadla na desku

S kvalitní deskou už nás čeká jen příjemná práce, jakou je plánování, kam ji umístit. Na větší plochu desky se vejdou
i dvě umyvadla vedle sebe. Výhodou je i fakt, že desku lze přesně naměřit ode zdi ke zdi, takže kolem nevznikají žádné škvíry a nedostupná místa.

„Umyvadlo doporučuji nalepit na desku silikonem. Nanést ho na jeho spodní hranu, usadit na podklad a přebytečný materiál odstranit. Spoj mezi umyvadlem a deskou bude utěsněný, ale přebytek silikonu nebude poskytovat útočiště pro usazování nevzhledné špíny,“ radí Tomáš Ledvina z firmy RAVAK.

RAVAK uni slim umyvadlo na desku
                                    Pozor, umyvadlo po desce zbytečně neposouvejte, vyhnete se tak poškrábání!


Jaké umyvadlo na desku zvolit?

UNI SLIM B Puri 015 boční pohled Image RAVAK 2019.jpg

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu umyvadel je stará dobrá keramika. „Stará“ v nejlepším slova smyslu, protože svou hutností, odolností a finanční dostupností tento materiál v oblíbenosti kraluje po desetiletí. Nejnovější podobou keramických umyvadel je jejich ztenčená verze.

Zatímco umyvadla z klasické keramiky mají tloušťku hrany 8-10 mm, nejtenčí současná umyvadla dosahují tloušťky pouhé 3-4 mm. Směsi na výrobu těchto umyvadel obsahují mimo jiné i korund, který je na stupnici nerostů druhý nejtvrdší, proto jsou moderní tenkostěnná umyvadla křehká opravdu jen na pohled.

„Keramika neumožňuje vytvářet ostré linie, keramická umyvadla jsou tak typická pozvolnějšími křivkami,“ vysvětluje Tomáš Ledvina specialista RAVAK na sortiment keramiky.

Největší český výrobce sanity nabízí v keramice hned několik tvarů umyvadel. Oblíbená jsou obdélníková umyvadla, ale v nabídce RAVAK nechybí ani umyvadla oválná, půlkulatá, kulatá, čtvercová nebo asymetrická. Všechny tvary najdete v klasickém, tak i v nejmodernějším tenkostěnném provedení.

SUD 01 image RAVAK 2018.jpg

Velmi oblíbená umyvadla vhodná k umístění na desku bývají vyrobena z kompozitního materiálu nazývaného litý mramor. Je to uměle vyrobený materiál, který si zachovává vlastnosti přírodního originálu (mramoru) a zároveň eliminuje jeho nevýhody.

Jedná se o směs mletého dolomitu a dalších druhů vápenců s polyesterovou pryskyřicí. Umyvadla z litého mramoru jsou typická precizně ztvárněným designem, který nedává prostor nepřesnostem, mají jasně definované hrany a dokonale rovné hladké plochy.                                                                                                      

Litý mramor je tak ideálním výchozím materiálem pro originální autorský design. Český designér Kryštof Nosál z něj pro značku RAVAK navrhl například sérii umyvadel Moon opakovaně oceněný mezinárodními i domácími porotami v oblasti designu, nebo novější umyvadla Solo v setu s novou volně stojící vanou.

Tečku za krásným umyvadlem na kvalitní desce pomyslně udělá vodovodní baterie. Umyvadla určená na desku nemají otvory pro baterie, ty se tedy dají umístit kamkoli, kde budou dobře sloužit. Mohou stát z boku nebo klasicky za umyvadlem, stejně tak ale mohou být zabudované třeba do zdi pod omítku nad umyvadlem. Minimální prostor pro namontování baterie mezi zeď a umyvadlo je 10 cm. Svou roli hraje i výška baterie.

„Pro umyvadla na desku doporučujeme prodlouženou verzi stojánkových baterií, která má výšku kolem 30 cm, jako je tomu například u modelů Chrome či 10°. Získáte tak pod kohoutkem potřebný prostor pro mytí a proud vody bude směřovat k odtoku umyvadla, což je důležité, aby voda co nejméně vystřikovala kolem,“ doplňuje Jan Vágner, manager sortimentu baterií RAVAK.

Zdroj: Foto + článek společnost RAVAK

Související produkty

nahoru