Přeskočit na hlavní obsah

Jak důkladně si myjete ruce? Věnujete této činnosti dostatek času nebo si ruce jen opláchnete vodou? Mytí rukou se zdá jednoduché až banální. Můžeme si mýt ruce i několikrát za den, ale pokud neznáme správnou metodiku, neznamená to ochranu před infekčními nemocemi. Máme pro vás podrobný návod, který vás hygienou rukou povede krok za krokem!

Přestože mytí rukou není žádná věda, určitá pravidla se vyplatí dodržet. Vyhneme se tak spoustě nemocí. Ovšem nejprve si připomeňme, proč je vlastně důležité si ruce pravidelně mýt a co by se mohlo stát, kdybychom to nedělali.
 

Čistota půl zdraví

Jistě jste jako malí slýchávali ze všech stran: „Běž si umýt ruce!“ „Umyl sis ruce?“ „Nezapomeň si umýt ruce!“… Ale proč je to tak důležité? Hlavním důvodem dodržování správných hygienických návyků je prevence šíření chorob.

80 % všech infekčních nemocí se šíří právě rukama. A není divu, naše ruce jsou v neustálém kontaktu s klikami, madly v autobusech a ve vlacích, s vypínači apod. Za zmínku stojí také podávání rukou, na kterých dovádí značný počet choroboplodných zárodků. Zatímco na jedné umyté ruce se nachází přibližně 50 zárodků, jedna nemytá ruka je domovem pro více než 10 milionů choroboplodných zárodků.

umývání rukou

Zkuste si uvědomit, co všechno rukama děláte a na co všechno saháte. Představte si například vaši ranní cestu do zaměstnání nebo do školy. Určitě jste se v dopravním prostředku drželi za tyč, držadlo nebo sedačku. Na všechny tyto věci ale před vámi sahaly tisíce jiných lidí a ti všichni měli na rukou nějaké bakterie. Při doteku držadla se pak část z nich přenesla i na vaši ruku.

Pokud si ruce neumyjete a později si vyndáte rukama z tašky svačinu, kterou sníte, tak se bakterie mohou dostat do vašeho těla a způsobit vám zdravotní problémy. A to je jen jeden malý příklad přenosu bakterií. Existuje nespočet dalších možností, jak se bakterie na vaše ruce dostanou. 

Abychom se nákaze nepříjemnými chorobami vyhnuli a zároveň jsme naše bakterie nepředávali ostatním, je dobré mýt si ruce zejména v těchto případech:

  • jsou-li viditelně znečištěné;
  • po použití toalety;
  • před a po manipulaci s potravinami, před vařením, před přípravou a konzumací jídla;
  • před použitím léků či kosmetiky;
  • po kýchání, smrkání a kašlání;
  • po kontaktu s nemocným nebo po návštěvě nemocnice či lékárny;
  • před a po ošetření rány;
  • po kontaktu se zvířaty;
  • po kontaktu s odpadem;
  • po příchodu domů;
  • po jízdě v dopravním prostředku;
  • po manipulaci s bankovkami a mincemi.
     

A jak si tedy správně mýt ruce?

Mytí rukou by mělo trvat přibližně 30-40 sekund. Pokud si ruce desinfikujete, doba se zkracuje na 20 sekund.

  1. Nejdříve si namočte ruce – dejte ruce pod tekoucí vodu a opláchněte je. Ideálně vlažnou vodou, nikoliv studenou.
  2. Napěňte mýdlo – jakmile máte ruce mokré, aplikujte mýdlo a napěňte ho (v případě, že používáte tuhé mýdlo). Pokud využíváte dávkovač, stačí vám 1 plná dávka = 1 stisknutí.
  3. Namydlete ruce – krouživými pohyby aplikujte mýdlo do dlaní a na prsty. Této činnosti věnujte alespoň 30 sekund.
  4. Rozetřete mýdlo mezi prsty – lidé často zapomínají na oblast mezi prsty. Proto aplikujte napěněné mýdlo i na toto opomíjené místo. Právě zde se nejčastěji usazují bakterie, které způsobují nemoci. Buďte důslední.
  5. Následuje důkladný oplach – jestliže jste se poctivě věnovali aplikaci mýdla, nyní již ruce jen pečlivě opláchněte vodou.
  6. Nakonec ruce nezapomeňte osušit ručníkem nebo papírovou utěrkou. Pokud používáte ručník, nezapomeňte jej pravidelně měnit.

jak si mýt ruce


Hygienický zázrak – bezdotykové baterie

Při mytí rukou nastává malý problém. Jak zavřít kohoutek, když už máme ruce umyté a před tím jsme na něj sahali špinavýma rukama? To bychom si je přeci mohli mýt znovu, ne? Jednoduchým řešením jsou bezdotykové vodovodní baterie.  Díky nim zůstanou vaše ruce i povrch kování po každém použití hygienicky čisté. Přestože bezdotykové baterie byly do nedávné doby výsadou především veřejných provozů (jídelen, hotelů, nákupních center apod.), v současné době pronikají stále více do domácností. A není se čemu divit, vedle perfektní hygieny jsou velmi praktické, úsporné i designově promyšlené.

Kromě pohodlného používání a skvělé hygieny se mohou bezdotykové baterie pochlubit také úsporou vody. Senzor detekuje pohyby rukou a zajišťuje, že voda teče pouze tehdy, je-li to potřeba. Jde o účinný způsob, jak v domácnosti s dětmi šetřit vodu, jelikož obzvláště děti občas zapomínají vypnout kohoutek.

Bezdotykové baterie do koupelny můžete najít v portfoliu značek GROHE, HANSA, hansgrohe, Kludi, Keuco, Sanela nebo GEBERIT

TIP SANITINO: Bezdotykovými bateriemi si můžete vybavit jak koupelnu, tak i dřez v kuchyni. Každý, kdo doma vaří, tak jistě ví, jak je nepříjemné a hlavně nepraktické otáčet kohoutkem se špinavýma rukama. Bezdotykové baterie do kuchyně nabízí například značky FRANKE, HANSA nebo Kludi.

Nezapomeňte své vědomosti ohledně správného mytí rukou sdílet i se svými dětmi. Vždy je lepší šířit vědomosti než škodlivé bakterie. A přitom stačí tak málo.

nahoru