Přeskočit na hlavní obsah

Každý má ve své domácnosti alespoň jedno zrcadlo, před kterým se upravuje. Víte ale, jak zrcadlo efektivně vyčistit a vyleštit? Vyzkoušejte rady našich babiček.
 

Každý ví, že rozbité zrcadlo přináší sedm let smůly, ale ne každý si umí poradit s jeho údržbou. Čištění zrcadel dá někdy pořádně zabrat, obzvlášť pokud jde o větší plochu. Proto vám přinášíme několik spolehlivých tipů, které vám značně usnadní práci!

 

Jak vyčistit zrcadlo – na sucho, či na mokro?

Aqualine_6000dn2.jpg

Velice častá otázka je, jestli je lepší umývat zrcadlo na mokro, nebo na sucho. Pokud k čištění zrcadel používáte pouze obyčejnou vodu, dejte si pozor na její množství. Nezapomeňte po umytí zrcadla vodou tyto povrchy také do sucha vytřít, protože zaschlé kapky vody na lesklém skle nepůsobí příliš dobře. V případě dřevěných rámů se vodě zcela vyhněte, protože dřevěný rám může být na vlhko velice citlivý.  

Z těchto důvodů mnoho odborníků doporučuje čištění zrcadel na sucho. Skvěle vám k tomu poslouží měkký hadřík z mikrovlákna, který nedělá šmouhy a nepouští chlupy.

Ideální je také antibakteriální čisticí prostředek od značky Nano Service, který povrch nejenom vyčistí, ale také naimpregnuje. Zrcadlo se po takové péči nezamlžuje a vy si tak svůj budoucí úklid usnadníte.

 

Noviny? Jen pro odvážné

Někteří k čištění zrcadel doporučují využívat noviny. Přesto, že je tato rada vcelku rozšířená, ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru bývají poměrně ostré, díky čemuž hrozí poškrábání povrchů. Zrcadla proto ošetřujte ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo textilie z mikrovlákna. Pokud se však pro noviny přeci jen rozhodnete, dejte pozor na to, abyste jimi nezačali leštit zrcadlo, které není pořádně omyté od prachu. Malá zrnka prachu by totiž pod tlakem novin také mohla způsobit poškrábání – sice jen nenápadně, ale zato nenávratně.

 

Ocet, citron nebo jedlá soda?

A jak umýt zrcadlo pouze za pomoci domácích surovin? Podle našich babiček je prvním pomocníkem citron smíchaný s vodou. Tato kombinace je ideální především pro odstranění vodního kamene. Ale pokud potřebujete vyčistit opravdu zašlé zrcadlo, použijte místo citronu vinný ocet. V poměru 1:1 jej smíchejte s vodou a nalijte do rozprašovače. Následně nastříkejte na zrcadlo a vyleštěte.

Podobně působí také jedlá soda, smíchaná s pár kapkami vody. Ať už ale zvolíte jakoukoli z výše zmíněných metod, dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu těchto prostředků s hranou zrcadla, kterou by kyselé či agresivní suroviny mohly nenávratně poškodit.

 

Jak vyleštit zrcadlo, aby bylo jako nové

Abyste vašemu zrcadlu navrátili původní lesk, můžete využít sílu obyčejného lihu. Je ideální především proto, že na povrchu nezanechává šmouhy. Čeho se ale už nezbavíte, to jsou černé skvrnky. Jedná se o neodstranitelnou vrstvu stříbra, která postupně oxiduje. Zde je řešením jedině zakoupení nového zrcadla.

 

Chemie? Přečtěte si složení!

Pokud jste příznivci spíše chemických prostředků, buďte obezřetní. Při neopatrné manipulaci totiž hrozí poškození zrcadla. Tyto čističe mohou obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, takže pokud se dostanou do kontaktu s hranami, mohou způsobit jejich zčernání. Tato reakce je bohužel nevratná. Vhodné jsou spreje s obsahem alkoholu nebo pěny založené na nanotechnologických postupech. S těmi zrcadlo vyleštíte snadno a rychle!

A co ještě vylepší vaše dokonale čisté a vyleštěné zrcadlo? Přeci váš úsměv!

 

Související produkty

nahoru