Přeskočit na hlavní obsah

Máte v koupelně dostatek prostoru a chcete něco nadčasového a krásného? V tom případě je výběr jasný. Zvolte volně stojící vanu – impozantní kousek, který bude ve vaší koupelně opravdovou dominantou. Po náročném dni vám zajistí maximální pohodlí a vy se budete cítit jako v ráji!

Prostor, svoboda, volnost. To jsou první pocity, které vás napadnou ve chvíli, kdy se poprvé ponoříte do koupele ve volně stojící vaně. Tyto vany jsou honosným solitérem každé koupelny a pokud jednou podlehnete jejich kouzlu, nebudete si je chtít více odepřít.

volně stojící vana v koupelně


Od dřevěných necek k luxusní vaně…

10121-regata-vana---3016-9846-int-3.jpg

Volně stojící vana vlastně není žádnou novinkou. Koupadlo postavené uprostřed místnosti je známé už od doby, co si lidé začali stavět pevné příbytky. Za ten čas ale samozřejmě prošlo mnoha úpravami a prochází jimi dodnes. Proto se není co divit, že volba mezi nimi není jednoduchá.

Na svět přišly nejprve vany plechové, potom k nim přibyly vany litinové a nakonec vany z litého mramoru, exotického dřeva či akrylátu. Ale pěkně od začátku – pojďme si o jednotlivých materiálech něco říct.

Litinové vany

Máte-li rádi art deco nebo obecně retro styl, nejspíš se zhlédnete v klasické litinové vaně na nožičkách. Litinové vany jsou jedny z nejkvalitnějších a kromě své bytelnosti mají též skvělé tepelné vlastnosti. Voda v nich zůstane teplá mnohem delší dobu než v jiných vanách.
 

Vany z litého mramoru

V moderních koupelnách vypadají úžasně oválné vany z litého mramoru. Vyznačují se vysokou pevností, stabilitou a elegantním designem. Navíc jsou barevně stálé a velmi odolné vůči mechanickému poškození. Díky speciálním technologiím je jejich povrch naprosto hladký a příjemný na dotek. Dejte si ale pozor na to, kam takovou vanu umístíte, s výbornou stabilitou totiž souvisí také vyšší hmotnost.
 

Akrylátové vany

Mnohem lehčí variantu představují vany akrylátové, které se dnes vyrábějí i v kvalitnějších verzích a nemusejí udělat ostudu ani luxusně pojaté koupelně. Díky tvarovatelnosti akrylátu si můžete dopřát tvarově zajímavé kousky. Další výhodou je snadná instalace vanových doplňků, jakou jsou například madla.
 

Speciální materiály

Jestliže si do koupelny chcete pořídit opravdový klenot, pořiďte si vanu dřevěnou. Například cypřišové dřevo je ideální pro bylinné koupele. O jeho odolnost vůči vlhku se nemusíte bát, ať už si vyberete jakoukoli exotickou dřevinu, bude na něj ze svého přirozeného prostředí zvyklá. Dalším méně používaným materiálem je quaryl, který se na trhu objevil teprve nedávno. Na povrchu je velmi lesklý a disponuje odolností vůči mechanickému i chemickému poškození.
 

Kritérium č. 1 – prostor

Až budete řešit dispozice vaší koupelny, myslete na to, že potřebujete prostor nejen pro umístění samotné vany, ale i kolem ní. Jedině tak totiž stoprocentně vynikne. Pokud tedy máte prostornou koupelnu, není co řešit. Jestliže velkou koupelnu nemáte, ale přesto toužíte po volně stojící vaně, můžete jednu z jejích kratších částí umístit ke stěně. Získáte tak dostatek průchozího prostoru alespoň ze tří stran. Ačkoli tím trochu ztrácí původní efekt, stále vypadá krásně. Navíc s sebou přináší jednu zásadní výhodu: instalace přívodu a odtoku vody je v tomto případě mnohem jednodušší.

 

Instalace přívodu a odtoku vody

14_faucet_C.1.tif.jpg

U instalace přívodu a odtoku vody ještě chvíli zůstaneme. Pokud chcete vanu postavit doprostřed místnosti, počítejte se zvýšenými náklady na instalatérské práce. Rozvody totiž budou muset vést podlahou a přímo k vaně bude potřeba namontovat volně stojící vanovou baterii. Ta ji ale příjemně oživí.

Okolo baterie lze vytvořit efektní schůdek, který se hodí například pro odkládání oblečení a osušek. Může mít také dekorativní funkci, umístíte-li na něj svíčky nebo květiny.. Cenově schůdnějším řešením je, jak už jsme zmiňovali, postavení vany kratší stranou ke stěně a zabudování baterie klasicky do zdi.

 

Myslete na všechno!

Při koupeli jsme zvyklí mít po ruce základní toaletní potřeby jako je mýdlo, žínka či šampon. U volně stojících van ale bývá problém, kam tyto věci odložit. Je možné si za tímto účelem pořídit desku přes vanu nebo k vaně přistavit elegantní stolek. Ten může být i skládací, aby se dal po koupeli zase uklidit a nenarušoval celkový design koupelny.

A na co vanu postavit?

I zde se vám nabízí hned několik možností. Volně stojící vany mohou být bez podstavce, nebo s podstavcem. Ten je navržen přesně na míru samotné vany. Zvolit můžete i vanu na nožičkách. V případě, že nejsou vidět, bývají z plastu. Naopak pokud jsou na očích, můžete z nich udělat designový doplněk. Například pro vanu určenou do retro koupelny doporučujeme využít nožičky z kovu či dřeva. Další alternativou je umístit vanu na vyvýšené pódium či k ní postavit schůdky. Opticky tak více rozčleníte prostor a navodíte honosnou atmosféru.

TIP SANITINO: Bojíte se, že vana nebude stát rovně? Od toho jsou zde nastavitelné nožičky, které se maximálně přizpůsobí všem případným nerovnostem.

Volně stojící vana posune vzhled celé koupelny na úplně jinou úroveň. Neváhejte tedy, a pokud vám to prostor dovolí, pořiďte si tuto krásku do koupelny i vy!

Související produkty

Doprava zdarma
Doprava zdarma
53 662 Kč s DPH
Skladem 16 ks
Zítra u Vás
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Doprava zdarma
52 700 Kč s DPH
Expedice obvykle do 15 dní.
nahoru